בית הדין אסר על עובדי הנמלים לשבות: "המדינה יכולה לבצע רפורמה"

השופטים קבעו כי המדינה לא צריכה לקבל את הסכמת העובדים להקמת נמלי ים חדשים, אולם הורו לצדדים להידבר ולהגיע להסכמות עד ה-10 באוקטובר ■ לפי שעה לא ברור כיצד יגיבו העובדים

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית הדין הארצי לעבודה קבע בצהריים (ב') כי המדינה יכולה להחליט על הקמת נמלי ים חדשים ולא צריכה לקבל לצורך כך את הסכמת העובדים בנמלי הים הקיימים. עם זאת, הורה בית הדין למדינה להידבר עם נציגויות העובדים בעניין הרפורמה ולדווח לו על המגעים עד ה-10 באוקטובר.

בית הדין קבע כי שביתה בשל הרפורמה היא לגיטימית, אם כי בהיקף מוגבל. השופטים קבעו כי "לעת הזו אין מקום להתיר להסתדרות לקיים שביתה, אלא יש לתת הזדמנות נוספת למיצוי מהלכי ההידברות בין המדינה, חברות הנמל וההסתדרות, כמתחייב מיחסי עבודה קיבוציים", קבעו סגן הנשיאה יגאל פליטמן והשופטים עמירם רבינוביץ ולאה גליקסמן.

בפתח ההחלטה קבעו השופטים כי הם "רואים בחומרה רבה את התנהגותם שלוחת הרסן של עובדי הנמל שהיו נוכחים באולם בית הדין, במהלך הדיון שהיה ב-3 בספטמבר האחרון". השופטים כתבו כי "התנהגות פסולה זו ראויה לכל גינוי ומקומה לא יכירנו באולם בית המשפט ומחוצה לו".

השופטים התכוונו לאלימות המילולית שכמעט גלשה לאלימות פיזית כלפי נציגת פרקליטות המדינה ונציג אגף התקציבים במשרד האוצר. הממשלה החליטה להקים נמלים פרטיים בסמוך לנמלי חיפה ואשדוד, זאת במטרה לייעל ולהגביר את התחרות בענף. עובדי הנמלים וההסתדרות מתנגדים לתוכנית במתכונתה הקיימת, מחשש שהדבר יפגע בתנאי ההעסקה של עובדי הנמלים הקיימים ואף יגרום לפיטורים של רבים מהם.

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בנמלי הים. הוועדים, מצידם, הכריזו בשבוע שעבר כי הם מתכוונים לפתוח אחרי החגים במאבק שיכלול גם "שביתה איטלקית". בעקבות החלטת בית הדין הארצי, לא ברור כיצד יפעלו עובדי הנמלים, אך לא מן הנמנע שהם יבחרו לנקוט שיבושים.

המדינה לא חייבת לקבל את הסכמות העובדים. נמל אשדודצילום: אילייה מלניקוב

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker