אחרי שנה וחצי: מונה מנהל זר לקו האדום של הרכבת בגוש דן

אנטוני בורצ'ל מבריטניה עובד מזה 40 שנה בתחום הרכבות העירוניות, והיה שותף בהקמת קווי רכבת תחתית וקלה בדובאי, דוחא, סינגפור, הונג-קונג, קהיר, לונדון ומדריד

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת נת"ע מנסה לחזור לפסים עם בעלי תפקידים מנוסים: החברה המקימה את הרכבת בגוש דן הודיעה היום על מינוי של מנהל לפרויקט הקו האדום, מהנדס בעל ניסיון בהקמת מערכות רכבת קלה בעולם, ובעיקר במזרח התיכון. שמו של המנהל הוא אנטוני בורצ'ל (63), בריטי במוצאו ובעל תואר בהנדסה אזרחית, שבמשך 40 שנה עובד בתחום הרכבות העירוניות, והיה שותף בהקמת קווי רכבת תחתית וקלה בדובאי, דוחא, סינגפור, הונג-קונג, קהיר, לונדון ומדריד. בורצ'ל יפרוש ממעסיקו הנוכחי, חברת הייעוץ ההנדסי PB, ויחל את עבודתו במהלך אוקטובר. זאת, לאחר שנה וחצי בה לא היה מנהל קו אדום בפרויקט.

מנהל הקו האדום הוא תפקיד מרכזי בנת"ע, שמרכז את כל הליכי התכנון, המכרזים והביצוע של קו הרכבת. בנת"ע היו חסר כוח אדם מקצועי ומנוסה, ונדרש היה להביא מהנדסים מהעולם, כיוון שבישראל אין ידע מתאים בהקמת מערכת רכבות קלות, ו-ודאי שלא תת-קרקעיות. בורצ'ל ינסה להפוך את הליכי התכנון והרכש למסודרים יותר, אחרי עיכובים רבים וחריגות תקציב, שגרמו לכך שהרכבת הקלה תפעל רק ב-2022, חמש שנים אחרי המועד המקורי, ולכך שיתר הקווים ברשת הסעת ההמונים של גוש דן תקועים ולא מבוצעים. מינויו מצטרף למינוי של אלכס ויזניצ'ר, מנכ"ל מע"צ לשעבר, ליו"ר נת"ע, בתקווה שהיכולות שלו לחולל מהפכים בחברות מנוונות יסייע גם כאן.

בין היתר, בורצ'ל כיהן כמנהל התוכניות לפיתוח אסטרטגי רכבתי בקטאר ובבירתה דוחא, תוכנית שכללה 4 קווי רכבת תחתית, מערכת קווי רכבת קלה, קו רכבת מהירה וקו רכבת משא.כמו כן שימש אנטוני בורצ'ל כמנהל פרויקט קווי המטרו בדובאי, עבור רשות התחבורה והדרכים של דובאי, כשהוביל במשך חמש שנים את פרויקט קווי המטרו המופעלים בנהיגה אוטומטית, ללא נהגים, בהיקף של כ-8 מיליארד דולר. הפרויקט הזה כלל שני קווים באורך של 73 ק"מ, חלקו תת קרקעי וחלקו מוגבה מעל הקרקע, ובהם 46 תחנות, 3 דיפואים (מרכזי תחזוקה) ושני מתחמי חנה וסע לכלי רכב פרטיים.

לפני כן שימש בורצ'ל כמנהל פרויקט המטרו בדלהי, עבור תאגיד הרכבת של העיר, כשהוא מלווה את הפרויקט החל משלב התכנון וכלה בשלב ההפעלה. הפרויקט כלל שני קווים באורך 62 ק"מ, חלקו תת קרקעי וחלקו מוגבה מעל הקרקע, כולל 3 דיפואים, ויצור של 240 קרונות, בהיקף כולל של 2.5 מיליארד דולר.שם, הקו התת קרקעי הסתיים 8 חודשים לפני המועד המתוכנן.

יו"ר נת"ע, אלכס ויזניצ'ר, אמר כי "אני מקווה שאנטוני בורצ'ל, כמנהל הקו האדום של הרכבת הקלה, בגוש דן, יסייע לנת"ע להצליח במשימה הלאומית, בפניה אנו עומדים כעת-הרכבת הקלה בגוש דן, שהוא כיום הפרויקט התשתיתי המורכב, החשוב והמסובך ביותר, הנעשה כיום במדינת ישראל. חובתנו היא להצליח במשימה הזאת למען אזרחי כל המדינה, ובעיקר למען תושבי גוש דן".

יצחק זוכמן, מנכ"ל הפרויקט, אמר כי "אין לי ספק, שאנטוני בורצ'ל עם הניסיון הבינלאומי הרבה שצבר, בפרויקטים רכבתיים בעולם, הוא עבורנו בנת"ע ועבור כל תושבי מדינת ישראל, האדם הנכון במקום הנכון, בפרויקט כל כך גדול, מורכב ומסובך".

התקציב לקו הראשון של הרכבת הקלה בגוש דן כבר חרג מ-10.7 ל-14.3 מיליארד שקל. לפי דו"ח חמור של חברת הבקרה אז'יס, הפרויקט יסתיים רק ב-2022, ולא ב-2017 כפי שתוכנן בתחילה. עוד נכתב בדו"ח כי נת"ע כבר הוציאה על הפרויקט 2.4 מיליארד שקל על הקו, למרות שעיקר העבודות טרם החלו.

טוני בורצ'לצילום: יח"צ

התוכנית להסעה המונית בגוש דן כוללת שמונה קווים של רכבות קלות או אוטובוסים מהירים ‏ (BRT) , אך לאור העיכובים בבנייתו של הקו האדום ייתכן שכמה מהקווים ייצאו מאחריות נת"ע לחברות אחרות.

שני הפרויקטים הגדולים ביותר שעשויים לצאת מידיה של נת"ע הם הקו הירוק ‏(מהרצליה לראשון לציון, דרך תל אביב‏) והקו הסגול ‏(מיהוד ופתח תקוה לרמת גן, ומשם למרכז תל אביב‏). בשני המקרים, אלה קווי רכבת קלה ולא אוטובוסים מהירים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker