עובדי הנמלים התפרעו במהלך דיון בביהמ"ש ותקפו את נציגי האוצר

שר התחבורה ישראל כ"ץ: "תורג'מן וחסן, זוכרים שהצעתי לקנות לכם משקפת כדי שתוכלו לראות את הנמלים החדשים מקרוב? אז עכשיו הגיע הזמן להוריד את הכיסוי מהעינית" ■ השופט פליטמן: "בית הדין מביע את מורת רוחות לנוכח הפרעת הסדר באולם בית הדין"

דניאל שמיל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סכסוך העבודה בנמלים התלהט לעימות של ממש. במהלך דיון שנערך הערב בבית הדין הארצי לעבודה, העובדים התפרעו, "פוצצו" את הדיון והשופטים נאלצו להפסיקו לעשרים דקות. כמו כן, ההחלטה על האפשרות לשביתה של העובדים תינתן בעוד מספר ימים.

בהחלטת בית הדין, כתב סגן נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופט יגאל פליטמן, כי "בית הדין מביע את מורת רוחות לנוכח הפרעת הסדר באולם בית הדין, שלא אפשרה המשך קיום הדיון, ואת ההתנהגות שלוחת-הרסן כלפי בא כוח המדינה ונציג האוצר, כפי שנודע לנו". השופט פליטמן מסכם בכותבו כי "ההחלטה לעניין (הארכת) צו המניעה לגבי השביתה, תינתן במהלך הימים הקרובים".

לפי עדויות שונות, כמה עובדים איימו על סגן מנהל אגף התקציבים באוצר, שאול מרידור, ואף השליכו חפץ שפגע בפניה של הפרקליטה מיכל לייסר. כאשר הדיון יתחדש השופטים יכריעו האם לאפשר לעובדים לשבש את העובדה, והאם להקפיא, שוב, את המכרזים להקמת נמלים חדשים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מה קורה כשכלכלן אמריקאי מוערך מנסה לחסל את העוני באפריקה?

צפו // הגאדג'ט שעולה 35 דולר והופך את הטלוויזיה לחכמה

עובדי נמל חיפה בדיון הקודם בבית הדין הארציצילום: אמיל סלמן

מחוץ לאולם מפגינים מאות עובדים, ובמשרד התחבורה טוענים כי היעדרם מהנמלים אף הביא לשיבושים עבודה. שר התחבורה, ישראל כץ, פרסם סטטוס חריף בפייסבוק, בו כתב כי "תורג'מן וחסן (ראשי הועדים בנמל. חסן מושעה מתפקידו- ד"ש), זוכרים שהצעתי לקנות לכם משקפת כדי שתוכלו לראות את הנמלים החדשים מקרוב? אז עכשיו הגיע הזמן להוריד את הכיסוי מהעינית. בית הדין לעבודה סרב להקפיא את המכרזים להקמת הנמלים החדשים והם יימשכו במלוא התנופה".

כ"ץ מציין כי "בתגובה אנשיכם פוצצו את הדיון והבריחו את השופטים מהאולם. עכשיו תאיימו בשביתות ובאלימות, אבל אנחנו לא מתכוונים להירתע. נפרק את המונופול, ניצור תחרות ונעשה סדר אחת ולתמיד. זו הבשורה לה הציבור בישראל מצפה לקראת השנה החדשה.היום גרמתם ל-15 אוניות לחכות מחוץ לנמל בזמן שנסעתם להפגין בירושלים". כ"ץ צירף לפוסט גם תמונה של אוניות ממתינות מחוץ לנמל חיפה, שצולמה הערב.

אולם, בנמל חיפה מכחישים בתוקף כי היו שיבושי עבודה, ואף פרסמו נתונים המוכיחים אחרת. "היום במשמרת ב' העבודה בנמל חיפה התנהלה בקצב מעל לממוצע", נכתב בהודעת הנמלים "ראשית הוקצו לעבודה 9 צוותים שזה יותר מהממוצע במשמרת ב' בנמל, ובדיוק כמה שמספר האוניות ברציפים הצריך, והנמל היה מלא היום באוניות ובעבודה". בנמל מדגישים כי "אם וכאשר יתחילו עיצומים - לא נסתיר אותם".

העובדים מתנגדים למכרזים להקמת נמלים חדשים, שמדינה פרסמה בראשית יולי, שנועדו להקמה של שני נמלים מים עמוקים, בחיפה ובאשדוד, שיפעלו בבעלות פרטית ויתחרו בנמלים הקיימים. הכוונה היא להוריד מחירים ולשפר את האמינות של הנמלים, כך שיהיו שם פחות שביתות ושיבושי עבודה. עלות ההקמה שלהם מוערכת ב-2.2 מיליארד דולר.

התאחדות התעשיינים הגישה בקשה להצטרף לסכסוך העבודה הקיבוצי בנמלים. לבקשה צורף דו"ח נזק שערך אגף הכלכלה בהתאחדות, לפיו הההפסד הישיר למגזר העסקי בשביתה של שבוע, נאמד בכ-340 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker