בית הדין לעבודה יכריע היום: האם תימשך הקפאת מכרזי הנמלים הפרטיים

ביום ראשון יגיע לקצו חודש הקפאה שקבע בית הדין בראשות נילי ארד ■ מקורב למגעים: "הסכמות אפשריות בכלל לא נמצאות על השולחן"

נשיאת בית הדין לעבודה, השופטת נילי ארד, תכריע היום אם ההקפאה של מכרזי הנמלים תימשך. אתמול נועדו נציגי ההסתדרות והמדינה כל היום, בניסיון להגיע להסכמות ולהציג בפני השופטת מתווה לפתרון. ארד זימנה להערב את נציגי המדינה, ההסתדרות וחברת נמלי ישראל ‏(חנ"י‏), כדי לקבל דיווח על המשא ומתן.

בית הדין לעבודה הורה לפני כחודש להקפיא את המכרזים לבחירת חברות שיקימו ויפעילו נמלים חדשים בחיפה ובאשדוד למשך חודש, אחרי שקבע כי לא הוכח שהקפאה זמנית של המכרזים תפגע בטובת המשק. בג"ץ דחה את בקשת המדינה לצו ביניים, שיבטל את ההקפאה. ביום ראשון יגיע חודש זה לקצו, והצדדים יידרשו להציג את ההסכמות והפערים במשא ומתן.

זימון הצדדים לבית הדין, במקום משלוח דיווח, מצביע על כך שבית הדין הארצי מתכוון להיכנס לעובי הקורה - ולהאיץ בצדדים להיכנס למשא ומתן אינטנסיבי יותר, במאמץ לגבש הבנות בעניין הקמת הנמלים הפרטיים, שימנעו הכרזת שביתה. לדיון יגיעו יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד אבי ניסנקורן, מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, יושבי הראש של ועדי העובדים בחיפה ובאשדוד, מאיר תורג'מן ואבינועם שושן, ומנכ"ל חנ"י, שלמה ברימן.

מפגישות המשא ומתן שהתקיימו עד כה עולה שקיימים פערי עמדות גדולים. המדינה עומדת על זכותה לבנות את הנמלים הפרטיים בסמוך לנמלים הקיימים בלא שעמדת העובדים בעניין זה תהווה מכשלה לכך. לטענתה, התחרותיות המוגבלת בענף הנמלים היא אחת הסיבות ל"יעילות הנמוכה", לדבריהם, שמאפיינת את עבודת הנמלים בישראל.

הפגנה של עובדי הנמלים מול בית הדין הארצי לעבודהצילום: אמיל סלמן

נציגי המדינה אומרים שלא ייפגעו תנאי העסקתם של עובדי הנמלים הקיימים עקב הכנסת התחרות, אך ההסתדרות וועדי העובדים דורשים שייחתם הסכם קיבוצי המבטיח את זכויותיהם הכלכליות ואת ביטחונם התעסוקתי של העובדים, לפני שיפורסמו המכרזים לביצוע העבודות.

במהלך הדיונים הציגו העובדים דרישות גבוהות לפני שיסכימו להקמת נמלים פרטיים. בין היתר דרשו העובדים השקעה של 8 מיליארד שקל בהעמקת הנמלים הקיימים בעת הפרטה - ומענקים כספיים לעובדים עצמם. גורמים בממשלה אמרו כי "העובדים לא יודעים מה לעשות עם הכוח שקיבלו. המדינה איבדה ריבונות בתחום הזה. מה היה קורה אם עובדי הרכבת היו שובתים בתגובה להחלטה להקים רכבת קלה בתל אביב?" עם זאת, בשונה מעובדי הרכבת, עובדי הנמלים מקבלים מענקים לפי הספק, והפעלה של נמלים חדשים ופרטיים תפגע ביכולת ההשתכרות שלהם.

מקורב למגעים אמר כי "לאף צד אין רצון לקדם את המגעים. המדינה רוצה לרוץ עם מכרזים חדשים, והעובדים רוצים לעכב אותם כמה שיותר. הסכמה בכלל לא נמצאת על השולחן". עם זאת, הדיונים אתמול היו רציניים ומקיפים יותר, לפי גורמים המעורבים בהם. נציגי המדינה טענו בעבר בפני בית הדין לעבודה כי הקמת הנמלים הפרטיים נעשית בשטח שאינו שייך לחברות הנמל הממשלתיות, וכי זו מעוגנת כבר בהסכם הרפורמה שעליו חתומים העובדים מ–2005.

עוד הבהירה המדינה כי היא מוכנה לשאת ולתת מיידית עם נציגי העובדים על דרישתם לשמור על תנאי העסקתם ועל דרישתם להשוות את התשתיות של הנמלים הממשלתיים לאלה של הנמלים הפרטיים. נציגי המדינה ציינו כי היות שהפעלת הנמלים הפרטיים צפויה רק בעוד שבע שנים - אין כל בסיס לטענה כי זכויות העובדים נפגעות כבר כיום. מנגד, טענו באי כוח ההסתדרות כי אינם מתנגדים עקרונית להכנסת תחרות פנים־נמלית - אך הבהירו כי המשא ומתן על תנאי הסכמתם לכך יתנהל בלא שהמכרזים מתנהלים ברקע.

המכרזים שהוקפאו נועדו להקמה של שני נמלי מים עמוקים, בחיפה ובאשדוד, שיפעלו בבעלות פרטית ויתחרו בנמלים הממשלתיים הקיימים. הכוונה היא להוריד מחירים ולשפר את האמינות של הנמלים, כך שיהיו בהם פחות שביתות ושיבושי עבודה. עלות ההקמה שלהם מוערכת ב–2.2 מליארד שקל. נמל המפרץ ייבנה צפונית לנמל חיפה הקיים, ומתוכנן לקיבולת של 1.4 מליון TEU ‏(יחידת מידה למכולות‏) בשנה. נמל הדרום יוקם צפונית לנמל אשדוד, וגם הוא מתוכנן לקיבולת של 1.4 מיליון TEU בשנה.

הדיונים לגבי נמל אשדוד ולגבי נמל חיפה מתקיימים בנפרד, לנוכח דרישתו של הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, ליצור הפרדה בין הנהלות הנמלים, שהן כיום חברות מתחרות.

נשיאת בית הדין לעבודה נילי ארדצילום: תומר אפלבאום

מאז שנפתח המשא ומתן לפני כחודש, ניכר שקט ביחסי העבודה ובנמלים - ולא דווח על שיבושים בטעינה ובפריקה, בניגוד לעיצומים התכופים שהיו קודם לכן.

כץ לומד מההולנדים

בעוד הדיונים בין המדינה לעובדים נמשכים, שר התחבורה, ישראל כ"ץ, פירסם אתמול פוסט נוסף מביקורו בנמלי הולנד בפייסבוק. "אחרי רוטרדם הגענו לביקור בנמל אמסטרדם. דיברנו על התוכניות להקמת שני נמלים חדשים. הם שיבחו וגילו עניין. למדנו איך זה מתנהל כאן - טרמינלים פרטיים, תחרות, התנהלות מול עובדים. הם שאלו איך זה אצלנו והסברנו להם. הם הסתכלו זה בזה וחייכו בנימוס אירופי", כתב כ"ץ.

"כשסיפרנו להם שוועדי העובדים רוצים לקבל לשליטתם את הנמלים החדשים, הם לא יכלו כבר להתאפק ופרצו בצחוק. מכאן זה נשמע כמו בדיחה. אצלנו יש כאלה שעוד מנסים להסביר כמה שזה טוב. על 'הסטייקים' ו'הפסקות הבר מצווה' לא העזנו כבר לספר. הולנד היא מעצמה כלכלית עם מסורת ימית של מאות שנים, כדאי ללמוד מהם משהו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker