משבר הנמלים: נשיאת ביה"ד הארצי זימנה את נציגי המדינה וההסתדרות

נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, נילי ארד, זימנה את נציגי הצדדים למחר כדי לקבל דיווח על המשא ומתן שהם ניהלו בחודש האחרון על הרפורמה בנמלים

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, נילי ארד, זימנה למחר בערב (ה') את נציגי המדינה, ההסתדרות וחברת נמלי ישראל (חנ"י), כדי לקבל דיווח על המשא ומתן שהם ניהלו בחודש האחרון על הרפורמה בנמלים, לפי החלטת בית הדין מסוף יולי.

זימון הצדדים עצמם לבית הדין, במקום משלוח דיווח, מצביע על כך שבית הדין הארצי מתכוון להיכנס לעובי הקורה ולהאיץ בצדדים להיכנס למשא ומתן אינטנסיבי יותר, במאמץ לגבש הבנות בעניין הקמת הנמלים הפרטיים, שימנעו הכרזת שביתה. לדיון יגיעו יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד אבי ניסנקורן, מנכ"ל משרד התחבורה עוזי יצחקי, יושבי הראש של ועדי העובדים בחיפה ובאשדוד מאיר תורג'מן ואבינועם שושן ומנכ"ל חנ"י שלמה ברימן.

מפגישות המשא ומתן שהתקיימו עד כה בין הצוותים של משרד התחבורה וההסתדרות עולה כי קיימים ביניהם פערי עמדות גדולים. המדינה עומדת על זכותה לבנות את הנמלים הפרטיים בסמוך לנמלים הקיימים בלא שעמדת העובדים בעניין זה תהווה מכשול לכך. לטענתה, לא תחול פגיעה בתנאי העסקתם של עובדי הנמלים הקיימים עקב הכנסת התחרות. ההסתדרות וועדי העובדים דורשים שייחתם הסכם קיבוצי המבטיח את זכויותיהם הכלכליות ואת ביטחונם התעסוקתי של העובדים בטרם יפורסמו המכרזים לביצוע העבודות.

נמל אשדודצילום: אילייה מלניקוב

הדיונים לגבי נמל אשדוד ולגבי נמל חיפה מתקיימים בנפרד, לנוכח דרישתו של הממונה על ההגבלים העסקיים, דייויד גילה, ליצור הפרדה בין הנהלות הנמלים שהן כיום חברות מתחרות.

במקביל למעורבות של בית הדין לעבודה, המדינה עתרה בתחילת החודש לבג"ץ כדי שיוציא צו ביניים נגד התערבות ביה"ד הארצי ברפורמה בנמלים. המדינה ביקשה לבטל את החלטת ביה"ד הארצי בראשות סגן הנשיאה, יגאל פליטמן, ולפיה המדינה תקפיא למשך חודש ימים את המכרזים לביצוע עבודות ההקמה של הנמלים החדשים, במקביל לניהול המשא ומתן בינה לבין ההסתדרות על הרפורמה. המדינה טענה שעצירת המכרזים תשדר חוסר רצינות מצידה בנוגע לנחיצות הרפורמה בנמלים. בכך ביקשה המדינה לעקוף את ביה"ד הארצי, הנתפס כסובלני כלפי עמדת העובדים בנושא. איגוד לשכות המסחר הצטרף לתביעה, אך בג"ץ דחה את העתירה והותיר על כנו, לפי שעה, את טיפולו של ביה"ד בסכסוך.

מאז נפתח המשא ומתן בין הממשלה להסתדרות לפני כחודש, ניכר שקט ביחסי העבודה ובנמלים ולא דווח על שיבושים בטעינה ובפריקה, בניגוד לעיצומים התכופים שהיו קודם לכן. 

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker