"חוסר היעילות בנמלים מייקר את המחיה בכ-800 מ' ש' בשנה"

בערעור שהגישה לבג"ץ, המדינה הציגה לראשונה תחשיב על הפסדי המשק כתוצאה מתפקוד החסר בנמלים: "אוניות ממתינות כתשע שעות עד לקבלת שירות - בעוד שבעולם לא מקובל כלל זמן המתנה" ■ ועדי העובדים: "מדובר בספין"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"השפעת חוסר היעילות של הנמלים על יוקר המחיה במשק מוערכת ב-820-720 מיליון שקל בשנה" - כך טוענת המדינה בערעור שהגישה בשבוע שעבר הפרקליטות לבג"ץ, נגד החלטת בית הדין הארצי לעבודה להתערב ברפורמה המתוכננת בנמלים. לטענת המדינה, הסכום המצוין אינו כולל את השפעת הפגיעה בסחר החוץ - שאותה לא הצליחה לכמת.

מדובר בניסיון ראשון לכמת את הנזק שנגרם למשק כתוצאה מתפקוד החסר, לכאורה, בנמלי חיפה ואשדוד. זאת, לאחר שרשות ההגבלים העסקיים מצאה לפני כארבע שנים כי הנזק המצרפי המהוון ‏(NPV‏) שסופג המשק כתוצאה מתפקוד הנמלים נאמד ב-5 מיליארד שקל.

כתבות נוספות באתר TheMarker

החברה שתניע עם מים ואלומיניום את הדור הבא של המכוניות החשמליות

טסלה מכה את מבחני הריסוק: גג המכונית שבר את אחת המכונות

צילום: אילייה מלניקוב

"חוסר יעילות זה מוביל לפגיעה במשק הישראלי באמצעות מחירי הובלה ימית גבוהים המתגלגלים לצרכן הסופי, ובאמצעות פגיעה בהיקף סחר החוץ הישראלי", נכתב בכתב הערעור. זאת, כשלטענת המדינה הסיבה העיקרית לכך נעוצה בהיעדר תחרות פנים־נמלית בישראל.

"תחרות תוך־נמלית לא קיימת כיום, שכן בכל מרחב נמל פועלת חברת נמל אחת בלבד. משמעות הדבר היא שמרבית הלקוחות הם לקוחות שבויים של חברת נמל אחת", נימקה המדינה.

"אמנם קיימת תחרות מסוימת בתחום שינוע המכולות, אך בתחומי מטען אחרים התחרות נמוכה משמעותית...בעיקר נוגע הדבר למטען הכללי שנפרק כמעט כולו בנמל אשדוד", נכתב.

לטענת המדינה, התחרותיות המוגבלת בענף הנמלים היא אחת הסיבות "ליעילות הנמוכה שמאפיינת את עבודת הנמלים בישראל, המתבטאת בפריון נמוך לעובד, ניצול לא יעיל של תשתיות, רמת שירות בינונית ועוד".

במדינה טוענים, למשל, כי בנמלי ישראל ממתינות אוניות מכולה כתשע שעות בממוצע עד לקבלת שירות נמלי, בעוד שבעולם לא מקובל כלל זמן המתנה. עוד נטען, כי בנמלים נפרקות בממוצע כ-25 מכולות לשעת צוות, לעומת תפוקת צוותים של 40-30 מכולות בשעה בנמלים המובילים בעולם. טיעונים אלה עומדים בבסיס החלטת הממשלה לצאת במהלך להקמת שני נמלים פרטיים מתחרים לאלה שאשדוד ובחיפה.

אתמול קיימו נציגי המדינה, ההסתדרות וועדי העובדים בנמלים את פגישתם השנייה בנושא יישום המהלך שאליו יצאה המדינה - עם פרסומם של המכרזים הבינלאומיים להקמת הנמלים הפרטיים החדשים.

בתוך כך, אישרו אתמול הוועדים את הפרסום ב-TheMarker אודות שכירת שירותיהם של פרופ’ אביה ספיבק וד”ר מאיר אמיר כיועצים מקצועיים מטעמם לטובת ליוויים במאבק המקצועי והציבורי נגד מהלכי הממשלה.

"אנחנו יודעים את האמת - והיא שזורים חול בעיני הציבור", אמר אתמול יו"ר ועד נמל אשדוד, אבינועם שושן. "לכן פנינו לשני כלכלנים מהבכירים בישראל, שיבדקו אם יש צורך בכלל בהקמת נמלים נוספים במדינה".

יו"ר ועד נמל חיפה, מאיר תורג’מן, הוסיף כי "הפכו את עובדי הנמלים לאויבי העם, אין לי ספק שהציבור יגלה מהר מאוד שלעובדי הנמלים אין כל השפעה על יוקר המחיה, ושזה רק ספין תקשורתי של שר התחבורה ישראל כ”ץ ואחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker