כך תיראה התחבורה בעתיד: רכב מתקפל ומנוע נייד לאופניים

אקומושן, קהילת יזמים ישראלים בתחום טכנולוגיות התחבורה, מפתחת פתרונות יצירתיים לכבישים של המחר: "התחבורה של היום לא תהיה זו של עוד 15–20 שנה, והשינוי יכול לבוא מישראל", אומר מנהל הקהילה

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

התחבורה של היום לא תהיה אותה תחבורה בעוד 15–20 שנה. היא עוברת שינוי פרדיגמה", אומר בועז ממו, מנהל אקומושן, קהילת יזמים לטכנולוגיות תחבורה שנוסדה באחרונה בישראל, ומנוהלת על ידי המכון הישראלי למדיניות טכנולוגיה וחדשנות ‏(ISTIPI‏).

"בישראל אין תעשיית רכב, אבל תמיד ידענו לנצל שינויי פרדיגמה. גם תעשיית דפוס לא היתה כאן, אבל כשהדפוס עבר לדיגיטלי, ישראל נהפכה למובילה", אומר ממו. "זה יכול לקרות גם בתחבורה, ואנחנו לא יודעים עדיין מאיפה יבוא השינוי".

אקומושן ממומנת בידי מנהלת תחליפי הדלקים במשרד הראש הממשלה, קרן היסוד וגופים נוספים. איש העסקים מאיר ארנון משמש היו"ר שלה. מטרתה, אומר ממו, "ליצור קטליזטור לתחבורה ישראלית חכמה, וליצור מפגשים בין יזמים לבין משקיעים ולקוחות". פינרג'י ‏(ראה כתבה סמוכה‏) היא אחת החברות ששותפות בקהילה. בינתיים, הרעיונות שמוצגים במפגשי הקהילה מגוונים מאוד, וכוללים חידושים של מנועי בעירה פנימית, אפליקציות, כלים זעירים לתחבורה אישית ואפילו מסוקים זעירים לעבודות צילום. הנה כמה רעיונות מעניינים שהוצגו לאחרונה במפגשי אקומושן.

סייקלי - מנוע נתיק לאופניים

אופניים חשמליים הם כבדים, יקרים ונוטים להיגנב. שני חברים מאבן יהודה, שאול שורץ וקובי גרינברג, מפתחים פתרון אפשרי לבעיה: סייקלי - מנוע נתיק לאופניים, עם סוללה מובנית, ששוקל כמו לפטופ ושאפשר לחברו לכל זוג אופניים. המשתמש יוכל, למשל, להיעזר במנוע בעת רכיבה על האופניים שלו, ואחר כך לעלות לרכבת עם המנוע ולחבר אותו לאופניים שכורים בשירות תל־אופן. שורץ וגרינברג מחפשים כעת שותף או משקיע, כדי להמשיך לפיתוח מסחרי.

סיטי טרנספורטר - רכב מתקפל

מכונית בטוחה יותר מקטנוע, אבל במרכז העיר קשה למצוא עבורה חניה. הפתרון, אולי, עשוי להיות מכונית מתקפלת. ד"ר אסף פורמוזה וד"ר גדעון גולדויין מהמכללה האקדמית אפקה מציעים כלי רכב חשמלי זעיר ומתקפל.
בעת חניה, כלי הרכב מתקפל ותופס מקום חניה כשל אופנוע גדול. הוא מאפשר נסיעה בטוחה ונוחה, אך יש בו מקום לנהג בלבד. כלי הרכב בנוי משלדת מוטות. כל גלגל מצוי בקצה מוט, ובנסיעה אטית אפשר לקפל אותם, וכך כלי הרכב תופס מקום שאינו גדול יותר משל אופנוע. הסוללות נמצאות מתחת לתא הנהג, ושני מנועים חשמליים מחוברים לגלגלים האחוריים. הדלת קדמית.

מצ"ד - מטפס מדרגות

סייקליצילום: אקומושן

אבטיפוס שפיתח המהנדס איתמר אוריאן נראה כמו נגמ"ש אישי, אבל הוא מסוגל לעשות דברים שגם נגמ"ש אינו מסוגל להם - למשל, לטפס במדרגות. אוריאן פיתח מנגנון צעידה שמשפר את העבירות של כלי רכב. שלא כמו רגליים מלאכותיות אחרות, שזקוקות למנגנוני בקרה מתוחכמים ולמחשבים ששולטים על תנועתן, המנגנון של אוריאן מבוסס על תנועה סיבובית, כמו של מנוע בעירה פנימית, והוא מתרגם אותה לתנועות ליניאריות של ארבעה פסי מתכת שמשמשים לצעידה. המנגנון נראה פשוט לתחזוקה ולביצוע. כעת מחפש אוריאן משקיעים.

אינטליקון - מערכת רמזורים אדפטיבית

לעתים מוצא את עצמו הנהג מחכה דקות ארוכות ברמזור אדום, אף שהצומת פנוי ואין צורך לתת זכות קדימה לאיש. מערכת בשם אינטליקון אמורה לפתור את העניין ולהפוך את ניהול התנועה בעיר לפשוט יותר. במקום מערכות בקרת מרכזיות ומאוישות, אינטליקון מציעה כי הרמזורים יפעלו לפי אותות רדיו מקודדים שהם מקבלים מהמכונית. הרמזור יוכל לדעת כמה מכוניות ממתינות בכל אחד מהכבישים בצומת, ולתזמן את האור הירוק כך שהעומסים יהיו הקצרים ביותר. כך גם המערכת תוכל לתת עדיפות לרכב חירום ולתחבורה ציבורית. באינטליקון, שבה שותפים איתי ונתן פרי, מבטיחים כי בעתיד המערכת תוכל גם לנתח נתונים על משך הנסיעה בזמן אמת ולהציע לנהגים מסלולי נסיעה קצרים בעזרת אפליקציית ניווט.

סיטי טרנספורטרצילום: אקומושן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker