אור ירוק לחשמול הרכבת: הוועדה לתשתיות אישרה את התוכנית

התוכנית כוללת הסבה לחשמל של 420 ק"מ קווי מסילות קיימים ומתוכננים

דניאל שמיל
דניאל שמיל

הרכבת עוברת להנעה חשמלית: הועדה הלאומית לתשתיות (ות"ל), אישרה אתמול (ב') את התוכניות להקמת תשתית הזנה לרכבות חשמליות. הפרויקט, שעלותו נאמדת ב-11.2 מיליארד שקל, יהפוך את הרכבות לשקטות ומהירות יותר, יפחית את זיהום האוויר ויאפשר להסיע קרונות רבים בכל רכבת, ובכך להגדיל את הקיבולת שלהן. שר התחבורה, ישראל כ"ץ, אמר בעקבות האישור כי "פרויקט חשמול הרכבת ישפר את השירות לנוסע ויגביר את רמת האמינות והדיוק של הרכבת". יש הטוענים כי האומדן הכספי לפרויקט נמוך מדיי, והקמת התשתית תדרוש ממון נוסף.

התוכנית כוללת הסבה לחשמל של 420 קילומטרים של קווי מסילות קיימים ומתוכננים, הקמת תחנות השנאה וכן מערכת שליטה ובקרה, הנלוות לחשמול המסילה. הקווים הראשונים בהם תפעל רכבת חשמלית יהיו קווים חדשים- הקו המהיר לירושלים ורכבת עכו -כרמיאל. הקו החשמלי הראשון אמור היה לפעול כבר ב-2015, אך ייתכן שהפעלתו תתעכב. רכבות מהירות מירושלים לתל-אביב ייצאו לדרך רק ב-2018. הקטרים הישנים, מונעי הדיזל, ימשיכו בשירות, וישמשו כקטרי משא.

מכרז לביצוע תשתיות החשמול יתפרסם ברבעון הראשון של 2014. למכרז זה כבר התפרסם באוקטובר 2012, והרכבת בוחנת את שבע ההצעות של הוגשו. ההכרזה על המגישים שעברו את המיון המוקדם תפורסם בתוך כחודש.

מנכ"ל חברת רכבת ישראל, בעז צפריר, אמר כי "היכולת שלנו להעביר רכבות מהירות יותר וארוכות יותר, תאפשר לקלוט יותר נוסעים ולהסיע אותם בבטחה ובזמן הקצר ביותר מנקודה לנקודה. המשמעות היא עלייה חדה במספר הנוסעים הבוחרים ברכבת – וכתוצאה מכך: פחות כלי רכב, פחות תאונות ופחות זיהום אוויר".

חשמול הרכבת יוצא לדרך אחרי מחלוקות והתנגדויות רבות. הבולטת שבהן היא זו של תושבי חיפה, שדרשו שיקוע של הרכבת, כדי שהנוף לא ייפגע בגלל העמודים והכבלים של הרכבת החשמלית.

רכבת ישראלצילום: אליהו הרשקוביץ

בפשרה נקבע לבסוף כי הרכבת תשוקע לאורך שני שלישים ממסלולה בעיר. מלחמה אחרת היתה בין משרד התחבורה לאוצר, בשל דרישתו של שר התחבורה,ישראל כ"ץ, כי חברת נתיבי ישראל (מעצ) תנהל את הפרויקט, ולא חברת הרכבת, ממנה נסוג בסופו של דבר. גם המשרד להגנת הסביבה היה מעורב בפרויקט, וטען כי הקרינה מהמסילות תהיה גבוהה מדי. לבסוף, הושגה פשרה גם בנושא זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker