7 שופטי בית המשפט העליון יכריעו בעתירות נגד יצוא הגז

לטענת העותרים, הממשלה עקפה את הכנסת וקיבלה החלטה הרת גורל לעתיד הכלכלה הישראלית - ללא סמכות

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הרכב של שבעה שופטי בית המשפט העליון יידון בעתירות נגד יצוא הגז בדיון שיתקיים ב- 17 לספטמבר – כך קבע היום נשיא בית המשפט העליון ד"ר אשר גרוניס בהחלטה טכנית תמציתית. השופטים בהרכב הם: הנשיא גרוניס, המשנה לנשיא מרים נאור, עדנה ארבל, אליקים רובינשטיין, סלים ג'ובראן, אסתר חיות ונעם סולברג.

בתחילת השבוע הוציא הנשיא גרוניס צו על תנאי שמשמעותו היא שהמדינה תצטרך לשכנע את בית המשפט מדוע החלטת הממשלה היתה ראויה וחוקית מבחינה פרוצדוראלית, כלומר שהממשלה אכן היתה מוסמכת לקבל את ההחלטה ולא הכנסת- כטענת העותרים ומבחינה מהותית, כלומר שהתרת ייצוא בהיקף של 40% היא סבירה.

העותרים, בהם אדם טבע ודין, המרכז האקדמי למשפט ועסקים, הפורום הישראלי לאנרגיה והעמותה לכלכלה בת קיימא, יחד עם חברי הכנסת שלי יחימוביץ', רובי ריבלין, משה גפני ואבישי ברוורמן טענו כי מאחר שמדובר בהחלטה בעלת השלכות היסטוריות, היא צריכה לעלות להצבעה בכנסת. לדיון הבוקר הגיעה ח''כ יחימוביץ' והתיישבה בשורה הראשונה מול השופטים.

כתבות נוספות באתר TheMarker

האם אפשר לסמוך על האתרים להשכרת דירות בחו"ל?

צפיפות, תקלות ותאונות: הנוסעים עדיין ממתינים להבטחות הרכבת

הפגנה נגד יצוא גזצילום: אמיל סלמן

לטענת העותרים, הממשלה עקפה את הכנסת וקיבלה החלטה הרת גורל לעתיד הכלכלה הישראלית - ללא סמכות. חוות דעת שהגיש היועץ המשפטי של הכנסת, עו''ד איל ינון, לבית המשפט העליון חיזקה את עמדת העותרים. ינון הסביר כי מדיניות חלוקת משאבי הגז לתצרוכת מקומית וליצוא היא "הסדר ראשוני", העוסק בסוגיות בין-דוריות שיש להן השלכות כספיות עצומות ונוגע בשאלה שנויה במחלוקת בציבור הישראלי. לאור זאת, קבע ינון כי "נכון שסוגייה זו תוסדר במסגרת חקיקה ראשית מפורטת ומקיפה".

במקביל לכנסת, הגישה הממשלה את תגובתה לעתירה וטענה כי היא ולא הכנסת מוסמכת לקבוע את מדיניות מכסות הגז שיישמר לתצרוכת ישראלית. באמצעות עו"ד ענר הלמן ממחלקת הבג"צים, טוענת המדינה כי סעיף 33 לחוק הנפט מקנה לשר האנרגיה סמכות להסדיר את המדיניות הכוללת בתחום. הממשלה הוסיפה כי אם יקבל בג"ץ את העתירה, יהיה בכך הוראה לכנסת לחוקק חוק, דבר שבג"ץ אינו עושה.

החלטת הממשלה בעניין התבססה על דו"ח ועדה בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול צמח, שקבעה לאחר שנה וחצי של דיונים כי ישראל צריכה לשמור לעצמה כמות גז שתספיק ל-25 שנה. בעוד ועדת צמח המליצה על התרת ייצוא בהיקף של 50% מעתודות הגז בישראל הממשלה הפחיתה את הכמות ל-40%.

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' וחברי הכנסת ברוורמן, רובי ריבלין ומה גפני הביעו סיפוק מההחלטה ומעצם קיומו של הדיון בהרכב מורחב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker