סכנה |

יש לכם מכונית מחברת ליסינג? כדאי שתבדקו את הצמיגים

בדיקת TheMarker ■ חברות הליסינג לוחצות להפחית עלויות, הצמיגיות נכנעות ומתפשרות על האיכות - והנהגים נוסעים עם צמיגים ירודים ולא אחידים, ומסתכנים בתאונה ■ ואיפה משרד התחבורה? "נרדם בשמירה"

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

חברות עם ציי רכב גדולים נוהגות לשלוח את עובדיהן לימי הדרכת נהיגה. העובדים לומדים לבלום היטב בעת חירום, ולשלוט במכונית במצבים שונים של איבוד אחיזה. אלא שבאחרונה, מדריכי נהיגה מתקדמת שמו לב לתופעה מוזרה: בבלימת חירום המכונית מאבדת יציבות, ואף סוטה הצדה.

הסיבה לתופעה זו התגלתה אחרי מבט מהיר בצמיגים. מתברר כי כמה חברות ליסינג מנצלות לקונה בחוק, ומתקינות למכונית שני צמיגים שונים. מעדויות שהגיעו ל–TheMarker מתברר כי במקרים רבים, כשצמיג נקרע או נפגם, הוא מוחלף על ידי חברת הליסינג בצמיג אחר, לעתים גם מתוצרת סינית נחותה, מבלי שהצמיג המקביל מוחלף. אין בכך עבירה על החוק: שני צמיגים מתוצרת שונה ותאריך ייצור שונה יכולים להיות על אותו הציר, אם הם באותן מידות ובאותו חתך סוליה ‏(כלומר, החריצים זהים‏). ואולם, ההבדל באחיזה בין שני הצמיגים יכול להיות קריטי במצבי חירום.

מפעל למיחזור צמיגים באשקלון, למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אליהו הרשקוביץ

כתבות נוספות ב-TheMarker

מה מחפשת פייסבוק בישראל? סטארט אפים ומפתחות משחקים

"מוכן לשלם כל מה שיש לי": כמה עולה לגור ליד הים?

"שני צמיגים מסוגים שונים על אותו ציר זה בעייתי גם מבחינה בטיחותית, אבל גם מבחינת בלאי למכונית", אומר מדריך הנהיגה לאון טאובס. "אין צמיגים שמעניקים אחיזה זהה לגמרי. בשביל זה יש הגה ובלמים, אבל תחשוב מה יקרה אם בבלימת חירום צמיג אחד יבלום בתוך 10 מטרים, ואילו השני רק לאחר 15 מטר? זה יביא לסטייה ולסחרור מסוכן על הכביש".

גם ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים מודים כי המצב בעייתי. "ההמלצה שלנו, שאינה משתמעת לשתי פנים, היא התקנה של שני צמיגים זהים לכל דבר", מבהיר ד"ר שי סופר, המדען הראשי של הרשות. "הצמיגים צריכים להיות של אותו יצרן, מאותו דגם ועם אותה דרגת שחיקה. העומסים על הצמיגים כיום גדלים והולכים: משקל המכוניות עולה, המנועים נהפכים ליותר חזקים, וגם נוסעים במהירויות גבוהות לאורך זמן, כמו על כביש 6, למשל", מוסיף סופר.

"הסכנה הגדולה ביותר היא התפוצצות צמיג. שוני בצמיגים עלול להביא לבלאי מואץ של אחד מהם ואף להתפוצצות שלו. כבר היו תאונות בגלל משקל ועומס, שהכריעו את הצמיג, שלא עמד בהם. זו אחת ההוצאות הזניחות בעת טיפול במכונית. לחברת ליסינג, שמשיגה את הצמיג במחיר הקרן, הייתי ממליץ שלא להתעסק עם זה".

"חסכת 100 שקל, והרסת אוטו"

ההחלטה אילו צמיגים להחליף נתונה בידיו של הצמיגאי ‏(פנצ'ר מאכער‏), אבל לדברי דוד יניב מצמיגיית "צמיגי יניב" ברחובות, "הסמכות היא של בעל המקצוע, אבל מופעל עליו לחץ להרכיב את הצמיגים הגרועים ביותר. חברת הליסינג עובדת עם צמיגיות, אבל קונה צמיגים מהיבואן ושמה אותם במחסן הצמיגייה. הצמיגאי חייב להיות מחויב לחברת הליסינג, אחרת הוא יאבד חלק גדול מהעבודה שלו. הוא מרוויח 40 שקל על כל הרכבה ופירוק".

"אני נתקל בהרבה צמיגים שהם לא זהים מבחינת הקודים של משקל ומהירות, ולא מתאימים למכונית. יש מכוניות מסחריות שהתקינו עליהם צמיגים של מכונית פרטית. משרד התחבורה נרדם בעמידה, ואין שום פיקוח".

בכיר בענף הליסינג אומר בתגובה: "ההשקעה שלנו בצמיגים היא בהתאם להחלטה של הלקוח, מה רמת השירות שהוא רוצה לקבל. אין לי בעיה להחליף ללקוח בכל פעם ארבעה צמיגים, אבל זה עולה כסף. החברות רוצות דמי חכירה נמוכים, אבל גם לקבל צמיגים יקרים. בתנאי החוזה כתוב כמה החלפות צמיגים מאושרות בכל תקופה. בדרך כלל, החלפת צמיג בתוך שלוש שנים לא נובעת מבלאי, אלא מנזק שהנהג גרם למכונית, כמו עלייה לא זהירה על מדרכה, למשל".

יגאל רסקין, מנהל צי הרכב של חברת ורינט, מאשר את הדברים: "הכל תלוי בהסכם של צי הרכב עם ספק הליסינג. לנו יש חוזים של ארבע החלפות לכל היותר בשלוש שנים, שזה די והותר. כשיש קרע בצמיג, שהוא באשמת הנהג, אני מעביר זאת על חשבוני".
מוני בר, מנכ"ל באדג'ט ויו"ר איגוד חברות הליסינג וההשכרה, משיב לשאלות על התופעה, בטענה כי "זה לא עניין אוניברסלי, יש חברות שאף פעם לא יעשו את זה". לדבריו, "הניסיון לחסוך קיים, אבל יש פתרונות אלטרנטיביים. לא שווה לחסוך בצמיגים, כי התוצאה היא אחיזה לא טובה ותאונה. חסכת 100 שקל, והרסת אוטו".

עם זאת, בר מודה כי במקרים של טוטאל לוס, נוטות החברות לעשות שימוש חוזר בצמיגים של הרכב ההרוס. "הם לא חדשים לחלוטין, אבל הם ברמה בטיחותית גבוהה, ותמיד מאותו יצרן עם אותו פרופיל", הוא אומר.

לנוכח אי הבהירות הרגולטורית שנחשפת מהדברים, נראה כי ההתערבות של הרגולטור, משרד התחבורה, חיונית. ואולם, פנייה אל משרד התחבורה נענתה בתגובה זו בלבד: "ניתן להתקין ברכב צמיג אחד עם פרופיל שונה, בתנאי שהוא עומד בכל דרישות יצרן הרכב". לשאלה האם מתכנן המשרד שינוי תקנות, שיחייב התקנת צמיגים סימטריים על אותו הציר, לא התקבלה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker