נשיא העליון מציע להוציא צו שיעכב את יצוא הגז ולהרחיב הרכב השופטים

בית המשפט קיבל את בקשת הפרקליטות לאפשר למדינה להגיש את תגובתה עד יום שני ■ ח"כ שלי יחימוביץ', אחת העותרות: "אמירתו של נשיא בית המשפט העליון היא רבת חשיבות ואף דרמטית - נתניהו צריך להעביר הדיון בסוגייה להכרעת הכנסת"

הילה רז
צבי זרחיה

נשיא בית המשפט העליון, ד''ר אשר גרוניס, פתח הבוקר את הדיון בעתירה נגד החלטת הממשלה על יצוא הגז והציע כי בית המשפט העליון יוציא צו על תנאי וירחיב את הרכב השופטים שדן בתיק.

נציג המדינה, עו''ד ענר הלמן, ביקש משופטי העליון כי יאפשרו למדינה להגיש את תגובתה עד יום שני. הנשיא גרוניס, לאחר התייעצות קצרה עם שני שופטי ההרכב אליקים רובינשטיין ונעם סולברג, קבע כי ''הדיון ייערך כאילו הוצא צו על תנאי. המדינה תודיע לבית המשפט על עמדתה עד יום שני. אין ללמוד מהרחבת ההרכב על החלטתנו או עמדתנו בתיק. אנחנו מודעים לעניין הדחיפות וניקח זאת בחשבון''.

משמעות צו על תנאי היא שהממשלה היא שתצטרך לשכנע את בית המשפט מדוע החלטת הממשלה היא ראויה וחוקית. המדינה הבהירה בתגובתה שכל עוד הדיון בבג''ץ נמשך, חברות הגז לא יוכלו לפעול לפי החלטת הממשלה ולייצא גז ולכן הוצאת הצו עשויה לעכב את יישום החלטת הממשלה בפועל. גרוניס אמר בפתיחת הדיון כי ''מאחר שהשאלה היא נכבדה, אנחנו מציעים כי ההרכב יורחב ויוצא צו על תנאי''.

השופטים גרוניס, רובינשטיין וסולברגצילום: אמיל סלמן

כתבות נוספות באתר TheMarker:

פרשנות // פצצות הזמן שמחכות לליידרמן והשאלות שעולות עם מינויו

הכירו את המתווכת שתרוויח מיליונים ממכירת כלל ביטוח למשקיעים מתאילנד

בעתירה שהוגשה עם אישור יצוא הגז על ידי הממשלה, דרשו העותרים כי קביעת כמות משאבי הגז שיישמרו לתצרוכת ישראלית בעתיד תיקבע על ידי הכנסת ולא על ידי הממשלה.

העותרים, בהם אדם טבע ודין, המרכז האקדמי למשפט ועסקים, הפורום הישראלי לאנרגיה והעמותה לכלכלה בת קיימא, יחד עם חברי הכנסת שלי יחימוביץ', רובי ריבלין, משה גפני ואבישי ברוורמן טענו כי מאחר שמדובר בהחלטה בעלת השלכות היסטוריות, היא צריכה לעלות להצבעה בכנסת. לדיון הבוקר הגיעה ח''כ יחימוביץ' והתיישבה בשורה הראשונה מול השופטים.

ח"כ שלי יחימוביץ', היום בבית המשפט העליוןצילום: אמיל סלמן

לטענת העותרים, הממשלה עקפה את הכנסת וקיבלה החלטה הרת גורל לעתיד הכלכלה הישראלית - ללא סמכות. בשבוע שעבר הגיש היועץ המשפטי של הכנסת, עו''ד איל ינון, חוות דעת מטעמו ובה חיזק את עמדת העותרים. ינון הסביר כי מדיניות חלוקת משאבי הגז לתצרוכת מקומית וליצוא היא "הסדר ראשוני", העוסק בסוגיות בין-דוריות שיש להן השלכות כספיות עצומות ונוגע בשאלה שנויה במחלוקת בציבור הישראלי. לאור זאת, קבע ינון כי "נכון שסוגייה זו תוסדר במסגרת חקיקה ראשית מפורטת ומקיפה".

במקביל לכנסת, הגישה הממשלה את תגובתה לעתירה וטענה כי היא ולא הכנסת מוסמכת לקבוע את מדיניות מכסות הגז שיישמר לתצרוכת ישראלית. באמצעות עו"ד ענר הלמן ממחלקת הבג"צים, טוענת המדינה כי סעיף 33 לחוק הנפט מקנה לשר האנרגיה סמכות להסדיר את המדיניות הכוללת בתחום. הממשלה הוסיפה כי אם יקבל בג"ץ את העתירה, יהיה בכך הוראה לכנסת לחוקק חוק, דבר שבג"ץ אינו עושה.

החלטת הממשלה בעניין התבססה על דו"ח ועדה בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול צמח, שקבעה לאחר שנה וחצי של דיונים כי ישראל צריכה לשמור לעצמה כמות גז שתספיק ל-25 שנה. הוועדה העמידה את הכמות על 450 BCM ‏(מיליארד מטרים מעוקבים‏). לשם השוואה, כמות הגז להפקה עתידית בכלל בשטחי הים של ישראל מוערכת כיום בכ-1,000 BCM. הממשלה החליטה לקחת שולי ביטחון וקבעה כי 540 BCM יישמרו לתצרוכת מקומית, כלומר, כ-20% יותר מהמלצת ועדת צמח.

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', קראה בתגובה לראש הממשלה להודיע לאלתר כי הוא מעביר את הדיון בסוגייה להכרעת הכנסת. לדבריה, אמירתו של נשיא בית המשפט העליון היא רבת חשיבות ואף דרמטית. "בג"ץ הכיר בחשיבותו העליונה של הנושא, הודיע כי הוא מרחיב את ההרכב הדן בסוגיה ובעצם הודיע כי הוא פועל כאילו הוצא כבר צו על תנאי על אופן קבלתה של החלטת הממשלה לייצא 40% מהגז. חבל שראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד לא הבינו בעצמם את המובן מאליו שמדובר בהחלטה גורלית לעתידה של מדינת ישראל אשר אינה יכולה להתקבל בחופזה ובחדרים סגורים אלא בהליך יסודי ושקוף ותוך שיתוף הציבור".

יו"ר דלק קידוחים, גדעון תדמורצילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, אמר כי "הקביעה של נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי יש להרחיב את הרכב השופטים בעתירת יצוא הגז, מביעה תמיכה בעמדתנו לפיה מדובר בסוגיה כבדת משקל שיש לקיים בה דיון ציבורי פתוח ושקוף. רוב חברי ועדת הכלכלה בראשותי התחייבו בחתימתם, במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, לקיים את הדיון בוועדה בלוח הזמנים הקצר ביותר האפשרי. לכן, במקום לקיים כעת דיונים ארוכים בבג"ץ בשאלת סמכות הממשלה לקבל את ההחלטה בנושא היצוא, אני קורא לראש הממשלה נתניהו להגיש בהקדם את הצעת חוק ולהביאה לדיון בוועדת הכלכלה".

אייל עופר, דובר תנועת "ישראל יקרה לנו" - אחת העותרות אמר בתגובה כי: "מתברר שגם אם הממשלה אטומה לרחשי הלב של הציבור בג"צ קבע שאין כאן עניין פופוליסטי - אלא נושא הראוי לדיון מעמיק בהרכב מורחב. עמדתנו היתה תמיד שההרכב הנכון לדון בנושא כל כך גורלי אינה במחשכים מאחורי דלתות סגורות בין שר האוצר לראש הממשלה אלא בכנסת בצורה שקופה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker