שאלות ותשובות |

תקן הזיהום יעודכן ב-2014 - האם האוויר יהיה נקי יותר?

התקן האירופי יורו 6 ישפר את איכות האוויר שאנו נושמים, וצפוי להשפיע גם על מחיריהם של כלי הרכב

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

ביומה הראשון של 2014, כחצי שנה לאחר כניסתו לתוקף של המיסוי הירוק החדש, יאומץ בישראל התקן האירופי לזיהום אוויר ממכוניות, יורו 6. התקן מבטיח הפחתה של זיהום האוויר שיוצרים כלי רכב, וקובע סטנדרטים חדשים לפליטה של מזהמים שונים. בנוסף להשפעה החיובית על איכות האוויר, התקן החדש ישפיע על מחירי המכוניות, ובצורה מפתיעה.

מה יקרה למחירי המכוניות הפרטיות?

מחיריהם של דגמים שונים צפויים לעלות בתחילת אוגוסט, עם החלתו של המיסוי הירוק החדש, אבל בספטמבר 2014 הם עשויים לרדת, או לכל הפחות לא לעלות. שיטת המיסוי הירוק מתבססת על תמריצים כספיים והנחות מס למכוניות מזהמות פחות. תמריצים אלה יצומצמו באוגוסט, בשל הקשחת הקריטריונים במיסוי הירוק החדש, אבל בינואר יהפכו המכוניות החדשות לנקיות יותר, והתמריצים שבהם יזכו יגדלו. ההשפעה תהיה רבה במיוחד עבור מכוניות עם מנוע דיזל, שגם יזהמו פחות וגם מחיריהן עשויים לרדת.

מה לגבי מחירי המשאיות?

לפי הערכות, מחירי המשאיות יעלו ב–10% עד 17% לכל היותר. זו התייקרות דרמטית, שתקשה על רוכשי המשאיות. הסיבה לכך היא שינויים טכנולוגיים גדולים שנדרש מנוע הדיזל לעבור כדי לעמוד בתקן יורו 6 המחמיר.

נוסעים בירוק

כן, אבל איני נהג משאית. למה שזה יפריע לי?

משאית היא כלי עבודה, ועלויות הרכישה והתחזוקה שלה מחושבות כחלק מעלות הייצור של המוצרים שהיא נושאת. אם המשאית תתייקר, המוצרים עלולים להתייקר עמה.

אז אולי כדאי לבטל את יורו 6?

ממש כדאי שלא. משאיות נוסעות יותר מכל כלי רכב על הכביש, וכמו שיודע כל אחד שבמקרה נתקע מאחוריהן - הן גם מזהמות יותר את האוויר. התקן אמנם נוסח באמצע העשור הקודם, אז היתה אירופה בתקופת שגשוג; איש לא חשב אז שתעשיית הרכב האירופית תיקלע למשבר חמור ותיפגע מעלויות הפיתוח של המנועים החדשים והנקיים. עם זאת, תקנים כאלה הם הכלי היחיד להפחתת המזהמים מכלי רכב כבדים. על משאיות לא מוטל מיסוי, ולכן הן לא נהנות מתמריצי מיסוי ירוק. לפיכך, תקני ייצור הן הדרך היחידה להפחית את הזיהום.

כתבת על עלויות תפעול של משאיות, גם הן יעלו?

ההערכות בעניין חלוקות. לא כל יצרני המשאיות פירסמו את נתוני הדגמים החדשים, העומדים בתקן יורו 6. מעבר למחיר, מעניין מהי צריכת הדלק של המשאיות האלה. לפי הערכות ונתונים ראשונים, זו צפויה להיות נמוכה משמעותית מצריכת הדלק של משאיות בתקן יורו 5. ברנו משאיות, חברה בת של וולוו, מצהירים כי צריכת הדלק של המשאיות החדשות נמוכה ב–15% מזו של המשאיות הקיימות. עלויות התפעול לאורך זמן חשובות למפעילי המשאיות הרבה יותר מעלויות הקנייה, ולכן ייתכן שתקן יורו 6 דווקא יועיל להם. עם זאת, ייתכן שעלויות הטיפול במוסך של המשאיות יעלה מעט.

האם אפשר יהיה למכור משאיות ומכוניות בתקן הישן גם אחרי ינואר 2014?

יבואני המכוניות והמשאיות צפויים להכין מלאי גדול של כלי רכב כבר השנה, כדי שיוכלו למכור אותן ב–2014. אחרי ינואר יהיה מותר לייבא משאיות בתקן הישן שתהליך ייצורן הושלם, אך הן נמצאות בהליכים של התקנות ואבזור לנשיאת המטען שלהן.

האם ישראל פועלת להפחתת הזיהום מכלי רכב כבדים?

כמעט שלא. להוציא התקנים האירופיים, אין בישראל פיקוח מספק על הפליטות של משאיות ואוטובוסים. אמנם אי אפשר לעודד רכישת משאיות “ירוקות” בעזרת מיסוי, אך אפשר להוריד משאיות ישנות מהכביש, אם היתה תוכנית לגריטתן. בתוכנית כזאת משולם סכום קטן עבור רכב ותיק שיורד מהכביש, וכך מתחיל תהליך שבו המשאית הישנה מוחלפת במשומשת חדשה יותר, וזו מוחלפת במשאית חדשה לגמרי. במקום משאיות ישנות ומזהמות, עולות על הכביש חדשות ובטוחות יותר. בישראל, אפילו תוכנית הגריטה למכוניות פרטיות בוטלה בשל היעדר תקציב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker