הפועלים הלווה לחברת החשמל מיליארד ש' - נציגו יוביל רפורמה - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הפועלים הלווה לחברת החשמל מיליארד ש' - נציגו יוביל רפורמה

אלי כהן, לשעבר הממונה על השכר באוצר וכיום ראש מטה השיווק בבנק הפועלים, מונה על ידי שרי האנרגיה והאוצר לשבת 
בצוות ההיגוי של הרפורמה בחברה כ"נציג ציבור" ■ לשכת שר האנרגיה: המינוי אושר על ידי המפקח על הבנקים

5תגובות

יממה לאחר חשיפת הדיל הפוליטי ששינה את הרכב צוות ההיגוי של הרפורמה המתוכננת בחברת החשמל - מעורר הרכב הצוות תהיה נוספת, תוך חשש לניגוד עניינים לכאורה. שר האנרגיה, סילבן שלום, הודיע אתמול כי ביחד עם שר האוצר, יאיר לפיד, החליטו למנות כנציג הציבור בצוות את אלי כהן - שכיהן בעבר כממונה על השכר באוצר ומשמש כיום כראש מטה השיווק בבנק הפועלים.

בנק הפועלים הוא אחד הנושים הגדולים של חברת החשמל. רק לפני שנה וחצי נטלה החברה מהבנק הלוואה בסך כמיליארד שקל - לאחר שנקלעה למצוקה תזרימית, ולא הצליחה להשלים גיוס חוב מהיר בשוק המוסדי. ההלוואה הובטחה בשעבוד צף כנגד נכסי החברה, למקרה של רפורמה שבמסגרתה תפוצל חברת החשמל לחברות בנות, אך לא ברור האם הלוואות אחרות שהעמיד הבנק לטובת החברה זכו בהגנה זו, והחזרן עשוי לפיכך להיפגע במקרה של שינוי מבני עמוק בחברה.

בהתייחס לניגוד העניינים לכאורה, נמסר מלשכת השר שלום כי המינוי אושר על ידי המפקח על הבנקים. דוברת בנק הפועלים מסרה כי "לא היתה כל מניעה לאלי כהן להיענות להצעת השר לקבל את התפקיד. הבנק נתן לכך את הסכמתו - היות שאין לכהן כל נגיעה בעסקי הבנק עם חברת החשמל".

כהן נחשב לאחד הבקיאים במערכות השכר במגזר הציבורי, ואולם על חברי צוות ההיגוי לרפורמה נמנה ממילא הממונה הנוכחי על השכר באוצר, קובי אמסלם. בנוסף, אגף השכר בתקופתו של כהן זכה לביקורת קשה מצד משרד מבקר המדינה, על המדיניות המרוככת יחסית שהפגין כלפי חריגות השכר במונופול החשמל ועל ההתעלמות לכאורה מהפרות החוק במנגנון השכר שם.

כפי שנחשף אתמול, מינויו של כהן כחבר הוועדה, כמו גם של מנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל ‏(והמשרד לשת"פ אזורי‏), אורנה הוזמן־בכור - הם תוצאה של דיל פוליטי בין השרים שלום ולפיד. זאת, לאחר מחלוקת קשה שפרצה בין משרדי האנרגיה והאוצר בשאלת הרכב הצוות והשליטה בו, שהסתיימה בהוצאתם התמוהה ממנו של נציגי רשות החברות הממשלתיות ורשות החשמל.

תומר אפלבאום

צוות ההיגוי הממשלתי אמור לא רק לנהל את המשא ומתן מול חברת החשמל ומול העובדים, אלא גם להתוות את עקרונות המשא ומתן מצד הממשלה, ולגזור מאלה גם את האופק שהוא מייעד לשוק החשמל הפרטי. בראש הצוות יעמוד אורי יוגב, כשלצדו שלושה נציגיו של השר שלום: מנכ"ל משרד האנרגיה שאול צמח, ראש מינהל החשמל במשרד יהודה ניב והוזמן־בכור. כמו כן, מונו שלושה נציגים מצדו של לפיד: הממונה על התקציבים אמיר לוי, החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו ואמסלם.

"הנבחרת הטובה ביותר האפשרית"

שלום הכריז אתמול על פתיחת הסבב הנוסף ליישום רפורמה בחברת החשמל, והציג את חברי צוות ההיגוי למשא ומתן מול חברת החשמל, העובדים וההסתדרות, שאותו הגדיר "הנבחרת הטובה ביותר האפשרית". לדברי שלום, הרפורמה נועדה לשקם את מצבה הפיננסי של חברת החשמל, להוזיל את החשמל ולהוריד את יוקר המחיה במשק.

"ההחלטה לבצע רפורמה בחברת החשמל היא בשורה אמיתית - חשובה לכלכלה, חשובה למשק האנרגיה וחשובה לכל האזרחים במדינה", אמר שלום. "כאשר הייתי יו"ר חברת החשמל בתחילת שנות ה–90, החברה היתה במצב אחר לחלוטין, רווחית עם דירוג גבוה. כשהגעתי לתפקיד חשכו עיני. מצאתי חברה במצב אחר לחלוטין - גירעון גדול של יותר מ–70 מיליארד שקל, מצב שבו אולי לא תוכל לספק חשמל בקיץ וכמעט חדלות פירעון".

שלום האשים בכך את הגורמים שליוו את החברה, ונימק בכך גם את היעדרה של רשות החשמל מצוות ההיגוי - כשהוא משווה את מעמדה במו"מ לזה של חברת החשמל ושל ועד העובדים. "אני חושב שיש רבים שיש להם חלק בהגעתה של חברת החשמל למצב שאליו הגענו - הנהלת החברה, הדירקטוריון, העובדים ולצדם רשות החשמל ומשרד האנרגיה לדורותיו. לא יכול להיות מצב שכשמקימים ועדה שתבחן את הסיבות שהובילו למצב, הגופים שהובילו לכך יהיו בוועדה. אם רשות החשמל היתה בפנים, היינו צריכים להכניס גם את ההנהלה ואת ועד העובדים לוועדה, וכל הוויכוח ביניהם היה נכנס לדיוני הוועדה. כיוון ששלושת הגופים לא בוועדה, יוכלו החברים בה לנהל ללא הפרעה את הדיונים", אמר שלום.

לדברי שלום, מתווה הרפורמה יהיה כרוך בהתייעלות, שתתבטא ב"צעדים כואבים", כלשונו. "היא תכלול את צמצום מספר העובדים, וכתוצאה מכך תגבר התפוקה. כן יבוטלו הטבות חשמל חינם שניתנות שנים רבות ושנהפכו לסמל לדבר שצריך לעבור מהעולם", אמר. לדבריו, "בסיום תהליך ההבראה, הצרכן ישלם פחות על החשמל, משק האנרגיה והמשק כולו ייהנו. מחירי החשמל והמים יירדו - וכל זה יוביל להפחתת מחירים לצרכן".

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אמר כי הרפורמה בחברת החשמל היא מתבקשת. לדבריו, הסיבה שהחברה הגיע למצבה הפיננסי הבעייתי נובעת ממדיניות הממשלה. "היתה מדיניות ממשלתית חד־משמעית שאומרת 'בואו נחליש את חברת החשמל, נייצר גורמים פרטיים שייצרו חשמל'. יש שינוי מאז מינוי השר שלום, שבתחילת דרכו לקח את הנושא ברצינות, שוחח אתי לא מעט ועם הוועד. הבנו שבדרך הידברות ומו"מ אמיתי ניתן לחלץ את חברת החשמל מהבור שבו היא נמצאת".

על ההכרזה החגיגית העיבה מחלוקת ראשונה במשא ומתן בין הצדדים. זאת, לאחר שיו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר כי המשא ומתן צריך להתחיל על בסיס הסכמות העבר מול המדינה - תוך שהוא מכוון להסכם הלא רשמי ‏(non paper‏) שהושג בין הצדדים לפני כשנתיים, והותיר את החברה אחודה.

על כך העיר שלום כי "הצוות אינו מחויב לנייר כלשהו, הוא יבחן את ניירות העבר והוא זכאי לבחור בכל מתווה שימצא לנכון".

יוגב, אגב, הדגיש את החשיבות של כניסת יצרני חשמל פרטיים למשק החשמל, וציין כי יש לחזק את המגמה. ניסנקורן מצדו אמר כי "העובדים אומרים שהם לא מבינים למה המדינה לא עושה רפורמה ולא מבינה את צורך השעה. ללא רפורמה בחברת החשמל, משק החשמל יקרוס. ללא רפורמה, חברת החשמל עלולה להוביל לאסון כלכלי למדינת ישראל".

עיני: "הרפורמה בנמלים נבנתה בטיול עם הכלב צ'אבי"; כ"ץ: "צ'אבי לא מאיים להשבית את הנמלים"

יו"ר הסתדרות העובדים, עופר עיני, ניצל את הכרזת המשא ומתן ליישום הרפורמה בחברת החשמל כדי לעקוץ את שר התחבורה ישראל כ"ץ, שהסתייג משיתוף ההסתדרות בהליך הקמת נמלי הים הפרטיים. זאת, לאחר שכ"ץ שיתף בדף הפייסבוק שלו את טיוליו עם כלבו צ'אבי, שלדבריו היווה לו "השראה" למהלכיו הרפורמטוריים.

"שר האנרגיה הבין שבאמצעות הידברות ומו"מ אמיתי וכנה ניתן לחלץ את חברת החשמל מהבור שבו היא נמצאת. לעומת זאת, רפורמה שנבנית בטיול עם הכלב צ'אבי היא לא רפורמה שמתייחסים אליה ברצינות, ולכן אנו מתייחסים לרפורמת צ'אבי באותה הרצינות שמתייחסים אליה בצד השני", אמר עיני בארסיות.

תגובתו של כ"ץ לא איחרה לבוא. בדף הפייסבוק שלו הוא פנה לעיני: "ידידי, אני מתפלא עלייך. למה להתנפל על צ'אבי, כלב כל כך נחמד, באמצע מסיבת עיתונאים בנושא החשמל? אתה יודע שהרפורמה בנמלים יצאה לדרך לאחר ארבע שנות הכנה מקיפות, ושימוש בקצת חוש הומור, גם בנושאים רציניים, עוד לא הזיק לאף אחד", כתב כ"ץ, ועקץ בחזרה: "צ'אבי לא ארגן שביתות ברכבת ולא בתעופה, ולא מאיים להשבית את הנמלים יחד עם אלון חסן ולגרום נזק של מיליונים רבים למשק. תגלה מנהיגות ותתמוך ברפורמה בנמלים. אחר כך נשב כל הלילה בחוף, נספר בדיחות ונצחק. אם יש לך כלב - תביא אותו. יהיה אחלה כיף" - כך במקור.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#