הרפורמה בחברת החשמל: מקורבת לשר בצוות המו"מ - רשות החשמל לא - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הרפורמה בחברת החשמל: מקורבת לשר בצוות המו"מ - רשות החשמל לא

שר האנרגיה ויו"ר ההסתדרות, עופר עיני, יודיעו מחר על פתיחת סבב נוסף של משא ומתן ליישום רפורמה במונופול, שאותו יוביל צוות בראשות אורי יוגב ■ שר האוצר ייעדר מההכרזה, ברקע מחלוקת על הרכב הצוות - שיקבע את המדיניות הממשלתית בענף החשמל

6תגובות

17 שנה לאחר שחברת החשמל חויבה ליישם בשינוי מבני, ולאחר כמה סבבי משא ומתן כושלים בין הממשלה לבין ההסתדרות וועד העובדים - יכריזו מחר שר האנרגיה, סילבן שלום ויו"ר הסתדרות העובדים, עופר עיני, על פתיחתו של סבב דיונים נוסף ליישום רפורמה בחברת החשמל. למעמד ההכרזה יצטרף מי שאמור להוביל את צוות ההיגוי הממשלתי למשא ומתן, אורי יוגב, לשעבר הממונה על התקציבים במשרד האוצר. עם זאת, ממעמד ההכרזה ייעדר במפתיע שר האוצר, יאיר לפיד.

בימים האחרונים התגלעו מחלוקות קשות בין משרדי האנרגיה והאוצר בסוגיית הרכב צוות ההיגוי הבין־משרדי. זאת, ככל הנראה, עקב מאבקי כוח על השליטה בהרכב - שעשויה להכריע לגבי עמדותיו עם התקדמות המשא ומתן.

לפי הערכות, נוקט שלום בעמדה פייסנית יחסית כלפי חברת החשמל, לעומת העמדה הנצית יחסית של האוצר. להבדלי תפישות אלה יש חשיבות בקביעת הרכב צוות ההיגוי, שאמור לא רק לנהל את המו"מ מול חברת החשמל ומול העובדים - אלא גם להתוות את עקרונות המשא ומתן מצד הממשלה, ולגזור מאלה גם את האופק שהוא מייעד לשוק החשמל הפרטי.

אוליבייה פיטוסי

כתבות נוספות באתר TheMarker:

אפל בוחנת מסכים גדולים יותר בדגמים הבאים של אייפון ואייפד

הפרויקט הסודי // הישראלים שלוקחים את פייסבוק למדינות העניות בעולם

הצוות, לפי הערכות, היה אמור להיות מאוייש ב-10-8 חברים, שעליהם ימנו 4 נציגי אוצר - ראש אגף תקציבים, החשבת הכללית, הממונה על השכר וכן נציג מטעם רשות החברות הממשלתיות. מנגד, משרד האנרגיה היה אמור להיות מיוצג בידי מנכ"ל המשרד וראש מינהל החשמל - לצד נציג/ת רשות החשמל.

במצב כזה קיים רוב לנציגי האוצר בצוות. לכן, לחץ השר שלום על מבנה של שלושה נציגים מטעם כל משרד, ושני "נציגי ציבור" נוספים. כך, הוצאו במפתיע נציגי רשות החברות ורשות החשמל משורות צוות ההיגוי. במקומם, שולבה אורנה הוזמן־בכור כ"נציגת ציבור", ועל ידה ימונה נציג ציבור נוסף.

הוזמן־בכור מכהנת כיום כמנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל וכמנכ"לית המשרד לשיתוף פעולה אזורי - שניהם תחת שלום. היא נחשבת לדמות הציבורית המקורבת ביותר לשלום, מאז שהחלה לעבוד כעוזרתו האישית ב-1995. בעבר שימשה ראש לשכתו במשרדי האוצר והחוץ, וכן כשותפה בחברת לובינג. הוזמן־בכור הוזכרה כמועמדת לתפקיד מנכ"לית משרד האנרגיה, אך גם אם תמונה לתפקיד זה, יישמר בצוות ההיגוי תקן למנכ"ל משרדיו האחרים של שלום - על חשבון הנציגות הטריוויאלית של רשויות החברות והחשמל.

בלשכת לפיד הכחישו אתמול כל מתיחות בין המשרדים, ציינו כי הוא שותף מלא למהלך ונימקו את היעדרותו בדיוני התקציב. עם זאת, גורמים בענף החשמל הפרטי הביעו בימים האחרונים דאגה מניסיון לקבוע את תוצאות המשא ומתן פוליטית. חשש זה "תודלק" בעקבות דבריו של השר שלום בשבוע שעבר בוועדת הכספים, שם רמז כי הוא תופש את הרגולציה כאחראית למצבה של חברת החשמל, ולא את דרך התנהלותה של החברה. לדברי שלום בוועדה, "לחברת החשמל היה דירוג AAA, ועכשיו יש לה חובות של 70 מיליארד שקל והדירוג ירד ל-BB‏+. זה לא נבע מאיכות מנהלים ירודה. נדרשת בדיקה מערכתית".

חברת החשמל לוחצת על "שקשוקה"

עם זאת, כינון צוות היגוי ציבורי עשוי לפתוח פתח לדיון שקוף ומעמיק יותר במתווה הרפורמה - לנוכח הניסיון לאשר אשתקד במחטף הסדר רפורמה חלקית ושנוי במחלוקת ‏("רפורמת השקשוקה"‏). לפי ההסדר, שנחשף ב-TheMarker וגובש בתיווכו של סגן שר האוצר לשעבר, יצחק כהן ‏(ש"ס‏), ושנבלם ערב הבחירות בידי משרד המשפטים - תונהג רפורמה חלקית. האחיזה במשק החשמל תישאר בידי מונופול חברת החשמל - אך העובדים יזכו בפיצויים של מיליארדי שקלים, שימומנו בין היתר בתעריפי החשמל לציבור.

לפי המתווה, החברה לא תפוצל ולא תופרט, ניהול מערכת החשמל יוצא מידיה - אך רשת החשמל תישאר בשליטתה, כך שהיא תוכל להחליט אלה יצרנים מתחרים לחבר לקווי המתח ומתי. כמו כן, הוצע כי החברה תוכל להקים תחנות כוח חדשות במקום הישנות במימון הציבור, הרגולציה עליה תיחלש, המדינה תמחק לחברה חוב של 6.5 מיליארד שקל בגין אג"ח צמיתות, הפרשות החברה לפנסיה יכוסו בתעריף החשמל וחריגות השכר שהתגלו בה יולבנו.

ב"תמורה" להסדר זה, ייצאו כ-2,000 מעובדי החברה לפרישה מוקדמת תמורת פיצויים בסך 3.5 מיליארד שקל לפחות, ואילו העובדים הנותרים בחברה יזכו ב"מענקי רפורמה" בסך 3 מיליארד שקל - ככל הנראה, באמצעות הגדלת בסיס השכר המוכר לפנסיה. לפי הערכות האוצר, דרישות העובדים יסתכמו בסכום כולל של כ-10 מיליארד שקל, והן ימומנו באמצעות אי־הורדת תעריף החשמל בעקבות כניסת הגז הטבעי הזול יחסית.

לפי שעה, לא ברורה עמדת שרי האנרגיה והאוצר באשר לנקודת הפתיחה במשא ומתן. זאת, ברקע מכבש לחצים כבד שמפעילה חברת החשמל בשבועות האחרונים לקדם את הרפורמה במתווה זה. בית הדין הארצי לעבודה, שכפה על המדינה את ניהול המשא ומתן כעת, לא חייב את הצדדים לחדשו מנקודה זו.

1.65 מיליון שקל לכל עובד

הרפורמה ה"מרוככת" נולדה בעקבות נסיגת הממשלה ב-2007 ממתווה הרפורמה המקורי, תוך ויתור על הכוונה לפצל את חברת החשמל לכמה חברות ייצור וחלוקה - ולהסתפק בהוצאת ניהול מערכת החשמל מידי החברה, ובהגבלת התפתחותה במשק החשמל לטובת כניסת תחרות פרטית.

חברת החשמל, כך סוכם אז עם הוועד, תישאר חברה מאוחדת ותשמור לעצמה 11 אלף מגה־ואט ‏(מתוך 12.8 אלף מגה־ואט כיום‏), לצד אחזקה של 49% מהתחנה הפחמית השנייה באשקלון ‏(פרויקט D‏) ותחנה גדולה נוספת ‏(פרויקט E‏). במקביל, סוכם כי החברה תוותר על כל מתחם רמת חובב שבדרום ‏(1,150 מגה־ואט‏) ועל תחנת הכוח העתידית באלון תבור ‏(370 מגה־ואט‏). זאת, כדי להגביל את אחיזתה בשוק החשמל ל-80% לכל היותר.

הסיכום היה אמור לסלול את הדרך להמשך המשא ומתן על יישום השלב השני ברפורמה, שיהיה כרוך בתוכנית התייעלות. TheMarker חשף אז את תוכנית "תנופת אור" להתייעלות בחברת החשמל. תוכנית זו נועדה להחליף את קודמתה, "תוכנית מצפן", שנקברה לפני כארבע שנים בידי העובדים. לפי מתווה התוכנית החדשה, תציע חברת החשמל ל-2,000 מעובדיה - אלה שחצו את גיל 50 ובעלי ותק של יותר מ-25 שנה בחברה - תוכנית פרישה שתתפרש על שלוש עד חמש שנים, שתביא לפרישה של 700-400 עובדים בשנה. במקביל, יוחלפו עובדים אלה בעד 300 עובדים חדשים בלבד, כך שהחברה תקצץ 1,700 תקנים ממצבת כוח האדם שלה.

מהלך זה, על פי התוכנית, ילווה בצמצום מחוזות החברה מחמישה לשלושה, באמצעות מיזוג מחוזות חיפה והצפון ומחוזות ירושלים והמרכז. כמו כן, כללה התוכנית מעבר ממודל של תחנות כוח מבוזרות למודל מרוכז של ארבע תחנות כוח מרחביות.

בתמורה לכל שינוי מבני, דרש ועד העובדים פיצויים בשיעור של 180% לעובדים הפורשים ‏(לעומת הצעת ההנהלה ל-150%‏). הוועד דרש עוד את הגדלת שיעור השכר שמוכר לפנסיה מ-30% ל-70%, וכן מענק רפורמה בגובה 100 אלף שקל לכל עובד שיישאר בחברה. זאת, בעלות שעשויה להסתכם ב-1.65 מיליון שקל לכל עובד חברה.

דרישות הוועד כללו גם התייחסות למבנה החברה העתידי, למעמדה בשוק החשמל ולקבלת ערבויות ממשלתיות להבטחת איתנותה הפיננסית. כך, למשל, רמזו העובדים כי יידרשו שינוי של מודל תעריף החשמל באופן שיותאם לחלקה הפוחת של החברה בשוק החשמל, בלי לפגוע בהכנסותיה וביכולתה לשרת את החוב. זאת, לאור העובדה כי כ-80% מהכנסות החברה מגיעות ממקטע הייצור - שבו צפוי המונופול של חברת החשמל להצטמק.

בנוסף, דרשו העובדים לקבוע גם עבור החברה תעריף זמינות - בדומה לתעריף המובטח ליצרני החשמל הפרטי. תעריף זה יהווה הכרה בעלויות של העמדת אמצעי ייצור לרשות רשת החשמל - גם ללא ייצור חשמל בפועל. עוד דרשו העובדים להגדיל את תעריפי ההולכה והגיבוי שתגבה החברה מהיצרנים הפרטיים.

קבלת הפנים של ועד העובדים: עצירת התחרות בענף החשמל

יו"ר המזכירות הארצית של ועד חברת החשמל, דוד ‏(מיקו‏) צרפתי, הורה אתמול לעובדי החברה לעצור חלוקת חשמל פרטית, למנוע מעבר של לקוחות פרטיים ליצרניות חשמל מתחרות ולא לשתף פעולה עם הנהלת חברת החשמל ועם רשות החשמל, לרבות העברת מידע לידיהן. זאת, בתגובה להסדר שאישרה רשות החשמל בשבוע שעבר, שלפיו תתאפשר העברת מערכות חלוקה להפעלה ולתחזוקה בידי חברות פרטיות.

על אף שההסדר אושר כבר לפני שבוע, פורסמה הוראת הוועד רק אתמול - ערב פתיחת המשא ומתן מול הממשלה ליישום הרפורמה בחברה. אגב, חלק מעיצומים אלה ננקטים כבר כיום, אך בוועד החליטו להרחיבם, תוך פגיעה גם במי שאינם נמנים על לקוחות חברת החשמל ‏(קיבוצים, למשל‏) וכן בתחנות הכוח הפרטיות של החברה לישראל ‏(OPC‏) ופז.

"לצערנו, ערב פתיחת המו"מ, רשות החשמל מנסה לבצע מחטפים שונים ולקבוע עובדות בשטח, בעיקר במקטעי החלוקה והאספקה, כל זאת בניגוד למתווה המוסכם שהושג בין ארגון העובדים למדינה ב-2010", כתב צרפתי לעובדים - אף שמתווה שכזה מעולם לא אושר. "עקב כך הנכם מתבקשים לפעול כדלקמן: אין לבצע כל הוראה או הנחיה בכתב או בעל פה של אגף השיווק או הנהלות המחוזות, בכל הקשור להסדרות הבאות של רשות החשמל", הורה צרפתי.

לפי ההסדר שאישרה רשות החשמל, חברות חלוקה פרטיות יזכו לתעריף מכירת חשמל מרוכזת שיהיה זול ב-3% מתעריף החשמל הציבורי, ויחויבו לנצל את מרווח השיווק כדי לשדרג בתקופה של עד שנה וחצי את מערכות חלוקת החשמל שיועברו לידיהן. במקביל, קבעה הרשות סנקציות שיוטלו על חברת החשמל - למשל, קנס של 500 שקל בגין כל יום של עיכוב במתן ההנחה בתעריף למחלק פרטי או בגין סירובה לרשום את המחלק כצרכן החשמל.

המנגנון שאושר רלוונטי רק לכ-220 יישובים ‏(קיבוצים וכפרי דרוזים‏), שבהם חברת החשמל ממילא לא נכנסה עד היום ליישוב, אלא הזרימה את החשמל עד לפתחו. ואולם, הסדרתו עשויה להאיץ את אימוץ החלוקה הפרטית גם באזורי תעשייה, במרכזי קניות גדולים שרוכשים במרוכז את החשמל לעסקים שבשטחם, ובאוניברסיטאות שרוכשות חשמל עבור מעונות הסטודנטים למשל.

מרשות החשמל נמסר בתגובה כי היא "רואה בחומרה כל פגיעה בשחקנים פרטיים במשק החשמל או בצרכני חשמל המבקשים ליהנות מפירות התחרות, תוך ניצול מעמדה של החברה". מחברת החשמל נמסר כי "תמלא אחר כל הוראות הרגולטור".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#