תחקיר TheMarker

רכבת קלה בתל אביב - אין, ג'ובים לאנשי הליכוד - יש

מה משותף לגיסתו של גדעון סער, פעיל הליכוד איקי כהן ויו"ר סניף הליכוד בהרצליה? ■ החברה הממשלתית נ.ת.ע, זרוע ההקמה של פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן, נהפכה למכבסת המינויים של מפלגת השלטון - והנהגים במרכז ייתקעו בפקקים לעוד עשור

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת נ.ת.ע, שאמונה על פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן, חיפשו בשנה שעברה עורך דין ללשכה המשפטית. עשרה מועמדים ניגשו למכרז האטרקטיבי, שפורסם מטעם החברה שמנהלת את אחד הפרויקטים הלאומיים המרשימים, ובעיקר ארוך הטווח שבהם. בתום הליך מכרזי שכלל, בין היתר, מבחנים בחברת הערכה חיצונית וראיונות אישיים - בחרה ועדת האיתור הפנימית בשלושה מועמדים סופיים לתפקיד, אך נמנעה במפתיע מלהמליץ על המוביל שבהם.

בחלוף כמה ימים פוזרה ועדת האיתור - ותחתה הוקמה ועדת איתור חדשה שאוישה בידי שני עובדים אחרים. אלה שיקללו מחדש את נתוני המועמדים שניגשו למכרז הראשון, והעלו לאישור הדירקטוריון את המועמדת שדורגה שלישית במכרז הראשון - וזכתה לתמיכה בצמרת נ.ת.ע. מדובר היה בעורכת דין פרטית מגבעתיים בשם בשמת פלג, או בשמה המלא: בשמת פלג־סרצ'נסקי - גיסתו דאז של בכיר שרי הליכוד, גדעון סער ‏(לשעבר סרצ'נסקי‏).

עו"ד פלג, יש להבהיר, עומדת בדרישות התפקיד, וגורמים בנ.ת.ע לא הצביעו על כל דופי בתפקודה מאז שהתקבלה לחברה. ואולם, באותה נשימה, כשנשאלו לזהותה, הצביעו אלה ישירות על ייחוסה המשפחתי ועל הזיקה הפוליטית - שלא היתה זרה לנעשה בחברה הממשלתית בשנים האחרונות.

עבודות תשתית לרכבת הקלה בדרך שלמה בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

כתבות נוספות באתר TheMarker:

צוערים במשרד החוץ משתכרים 6,600 ש' בחודש; לוחמי סייבר - 35 אלף ש'

הכירו את HTC One - לוקח את הגלקסי S4 בהליכה

כמו בכל חברה ממשלתית, כך גם בנ.ת.ע אוישו בעבר משרה או שתיים בידי דמויות פוליטיות. אלא שעד 2010 העסיקה נ.ת.ע 34 עובדים בלבד, ונשענה על צוותים מקצועיים במיקור חוץ. משהולאם פרויקט הרכבת הקלה, וכשבלחץ שר התחבורה ישראל כ"ץ ‏(הליכוד‏) נהפכה נ.ת.ע לזרוע הממשלה לביצוע הפרויקט - היא קיבלה לפתע ממדים אחרים.

בעוד שהפרויקט מדשדש ומתעכב ‏(ראו מסגרת‏), תפח כוח האדם בנ.ת.ע ל–130 עובדים - והיא עתידה לאייש לא פחות מ–250 תקנים לקראת שלביו המתקדמים של הפרויקט. זאת, כשהמשרדים המפוארים ששכרה החברה - שלוש קומות במגדל העגול של עזריאלי בתל אביב - נראים לעתים כמו מפעל מינויים שוקק פעילים פוליטיים ומקורבים.

"טיפוס דוחה 
ממפלגת העבודה"

מי שהופקד על איוש כוח האדם בחברת נ.ת.ע הוא חיים ‏(איקי‏) כהן. למי שהשם מצלצל מוכר, זה ודאי בגלל "מסמך איקי" שהסעיר את המערכת הפוליטית לפני כעשור: ערב כינונה של ממשלת אריאל שרון ב–2001 כיהן כהן כעוזר מנכ"ל רשות הדואר. לתפקיד שר התקשורת מונה אז ח"כ רובי ריבלין ‏(הליכוד‏).

עם כניסתו לתפקיד, כהן חיבר דיוקן פוליטי ואישי של 74 חברי מועצת הרשות והעובדים הבכירים, ובו ציין את השתייכותו המפלגתית ואת דעתו על כישוריו של כל אחד, בליווי המלצות כיצד כדאי לנהוג בו. כך למשל, המליץ להדיח מתפקידיהם בכירים ברשות המזוהים עם מפלגת העבודה, ועל הדרך, הציע גם לקדם את עצמו בתפקיד.

על מנכ"ל הרשות דאז, דן נדיב, כתב כהן: "אני תומך בהחלפתו מהר ככל האפשר". המלצות אחרות היו בסגנון "צריך להחליפו באיש המשרד מטעמנו", "סילבן לא יאריך את כהונתו", "מכוחותינו", "טיפוס דוחה וכמובן ממפלגת העבודה", "לא אוהב לעבוד אבל איש המחנה הלאומי וזה חשוב", "חבר מרכז הליכוד".

בסוף 2002 חשף "הארץ" את המסמך, שהגיע לבסוף לידי מבקר המדינה, שפתח בחקירה. כהן זומן למשרד המבקר, והודה בכתיבת המסמך. לטענתו, התבקש להכין אותו על ידי "עורך דין פרטי שהוא פעיל מפלגת הליכוד ומקורב לשר התקשורת הנוכחי, ראובן ריבלין, כדי שתוכנו יועבר לידיעת השר". עורך הדין, שנחקר בידי מנכ"ל משרד מבקר המדינה, הכחיש כל קשר למעשה - וכך טען גם ריבלין כי מעולם לא פעל לפי המסמך.

אלא שבמקביל לבדיקת המבקר כבר הוחלף מנכ"ל הרשות, כשאת מקומו בפועל תופס יו"ר המועצה ואיש הליכוד יוסי שלי ‏(באחרונה מועמדו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתפקיד מנכ"ל הליכוד‏). עבודתם של שלושה בכירים לפחות המזוהים עם מפלגת העבודה הופסקה, ואילו שלי הציע לקדם את כהן ל"משרה מיוחדת" בשכר של 60% משכר מנכ"ל. בעקבות פרסום דו"ח הביקורת, אולץ אמנם כהן לפרוש מרשות הדואר - ואולם לא בכך הסתיימה תרומתו למגזר הציבורי.

כהן החל לעבוד בחברת התכנון הפרטית מסילות. זוהי החברה שבמשך 12 שנה התקשרה עם נ.ת.ע ללא מכרז - חרף דו"ח חמור של מבקר המדינה - וביצעה עבורה את תכנון פרויקט הרכבת הקלה שבוטל לבסוף, לא לפני שגרפה סכום מצטבר של כ–300 מיליון שקל מכספי ציבור, שהוזרם לכיסי בעליה.

יו"ר נת"ע, מיכאל רצון

דרך מסילות, נכנס כהן לפני כמה שנים לנ.ת.ע, כשמונה למזכיר החברה. זאת, בתקופתו של היו"ר לשעבר ואיש הליכוד הוותיק, בני וקנין. וקנין חצה אז את הקווים לתנועת קדימה, ומונה לתפקידו בידי שר התחבורה מטעם קדימה, שאול מופז. אלא שמאז הספיק כבר וקנין לחזור אל שורות הליכוד ולהיבחר לתפקיד ראש העיר אשקלון מטעם המפלגה.

משסיים וקנין את כהונתו כיו"ר נ.ת.ע לפני כחמש שנים, לכהן לא היתה סיבה לחשוש. לתפקיד שר התחבורה נבחר כ"ץ, בדיוק כשהחלו המהלכים להלאמת פרויקט הרכבת הקלה. באותם ימים הטיל כ"ץ את מלוא כובד משקלו כדי להפקיד את הפרויקט בידי חברת נ.ת.ע הכפופה לו. זאת, תוך שהוא מבטל כלאחר יד את האזהרות בדבר הפיכת הפרויקט לכישלון לאומי, והבטיח כי זה ייהפך דוגמה ומופת לניהול תקציבי אחראי, לעמידה בלוחות זמנים ולשמירה על טוהר המידות. בעודו מבטיח את כל אלה, מינה כ"ץ לתפקיד יו"ר דירקטוריון החברה - שאמונה על הפרויקט ההנדסי המורכב אי־פעם בישראל - דווקא את חברו לליכוד, הח"כ היוצא מיכאל ‏(מיכי‏) רצון.

עם כניסתו של רצון לתפקיד, הוקפץ כהן ממשרת מזכיר החברה לתפקיד מנהל אגף משאבי אנוש, ללא מכרז. אלא שגם בתפקיד זה הוא לא נשאר זמן רב. בחלוף כשנה, החליטה נ.ת.ע לשדרג את תפקיד מנהל אגף משאבי אנוש לתקן סמנכ"ל.

החברה אמנם פירסמה מכרז לתפקיד, אך בחרה שיהיה פנימי בלבד והקציבה למועמדים רק כשבוע להגיש את מועמדותם. למכרז ניגשו שני מתמודדים בלבד - כהן והמהנדס בני שליטא. בהליך אשר נבדק בחודשים האחרונים בידי רו"ח מבקר שמונה לבדיקת הליקויים בחברה - נבחר לזוכה במכרז לתפקיד סמנכ"ל משאבי אנוש מיודענו איקי כהן.

ממנהלת סל"ע לעזריאלי

שר התחבורה ישראל כ"ץצילום: אורן נחשון

במסגרת הליכי תיקון הליקויים שנעשים בימים אלה בנ.ת.ע, פוטר כהן בידי מנכ"ל נ.ת.ע, יצחק זוכמן. זאת, לא לפני שהורד בדרגה למנהל אגף. ואולם, גם מינוי מחליפתו לתפקיד זה כבר עורר תהיות. לתפקיד מונתה המנהלת האדמיניסטרטיבית של המשרד, שלכאורה לא עומדת בתנאי הסף לתפקיד. המינוי כבר גרר את התערבות רשות החברות הממשלתיות.

כמו כהן, הורדו בדרגה גם אסף־שנהר, וכן סמנכ"ל תכנון ונכסים, אייל יחיאל. יחיאל היה אחד משני חברי ועדת האיתור שבחרה בגיסתו של השר סער ללשכה המשפטית בנ.ת.ע. זאת, מאחר שכהן הצהיר על היכרות אישית מוקדמת עם עורכת הדין פלג - מה של הפריע לו למנות את ועדת האיתור למכרז שבו נבחרה לתפקיד. יחיאל, אגב, מעורב בפרשה אחרת שנבדקה על ידי רואה החשבון המבקר, היות שהיה אחראי על מעבר נ.ת.ע למשרדיה החדשים בעזריאלי.

לפני שנה וחצי חשף TheMarker כי נ.ת.ע סיכמה על שכירת שלוש קומות במגדל העגול של עזריאלי בתל אביב למשך שבע שנים. תמורת המשרדים, ששטחם 4,500 מ"ר, הסכימה נ.ת.ע לשלם דמי שכירות גבוהים יחסית של 95–100 שקל למ"ר. זאת, לעומת דמי שכירות של כ–70 שקל למ"ר ששילמה קודם לכן בבנייני אשדר 2000. בנ.ת.ע טענו כי שטח המשרדים נדרש לאור הזינוק הצפוי במספר עובדיה. ואולם בעקבות הפרסום, החל אגף החשב הכללי בבדיקת נסיבות העסקה, בשל דמי השכירות הגבוהים לכאורה שהסכימה נ.ת.ע לשלם והטענה כי עמדו לפניה חלופות זולות יחסית מחוץ לתל אביב.

כהן, רצון ועו"ד פלג אינן הדמויות היחידות בשורות נ.ת.ע הנושאות בזיקה פוליטית לכאורה.

כך למשל, מונה לפני כחצי שנה מזכיר דירקטוריון חדש לנ.ת.ע, עו"ד ברק נפתלי. נפתלי שימש עד לאחרונה לא פחות מאשר ראש סניף הליכוד בהרצליה, ומוכר שנים בחוגי המפלגה. כך למשל, ב–2005 הותקפה הכוונה למנותו ללא מכרז לתפקיד עוזר יו"ר־עמית בקק"ל, עזרא בנימיני - שאף הוא איש ליכוד ידוע, ועתיד להתמנות בקרוב ליו"ר דירקטוריון חברת מקורות מטעמו של שר האנרגיה, סילבן שלום.

נפתלי אגב, מופיע באתר האישי של השר סער כאחד ממליציו, בקטע וידאו מ–2008, שבו הוא מצוטט אומר כי "זה האיש הכי טוב ברשימה שלנו". גורמים בנ.ת.ע טענו באחרונה כי נפתלי התפטר מתפקידו בסניף הליכוד לפני שהתמנה לתפקיד מזכיר הדירקטוריון - והבטיח כי לא יעסוק בפעילות פוליטית.

גדעון סערצילום: שירן גרנות

כשעולה השאלה היכן בדיוק היה הייעוץ המשפטי הפנימי של נ.ת.ע לנוכח סדרת מינויים אלה - מתגלה תמונה מדאיגה גם באשר לנעשה באגף זה. כך, לתפקיד היועץ המשפטי של החברה מונה לפני כשנתיים עו"ד איתי אהרונסון, לשעבר היועץ המשפטי של מנהלת סל"ע ‏(שסייעה למתיישבי חבל עזה וצפון השומרון לאחר ההתנתקות‏). אלא שלאחר כמה חודשים בלבד החליט אהרונסון לסיים את תפקידו. ממלאת מקומו, עו"ד אביבה נסים־וולף, הוצנחה ללא מכרז ממשרד התחבורה.

נסים־וולף היתה אחת משני הדירקטורים מטעם המשרד בדירקטוריון רכבת ישראל שהעניקו לפני שלוש שנים ניקוד תמוה במכרז לתפקיד מנכ"ל הרכבת, באופן שהטה לכאורה את תוצאותיו. בעקבות ההצבעה המוזרה הוזמנה נסים־וולף לשימוע לפני הדחה ברשות החברות הממשלתיות והתפטרה מהדירקטוריון. כל אלה לא הפריעו למנותה לתפקיד בנ.ת.ע ללא מכרז. כיום היא בחופשת לידה, ותפקיד יועמ"ש נ.ת.ע אינו מאויש.

"לשר אין זיקה למינויים בחברה"

כמה מהמינויים הנ"ל "מככבים" בדו"ח ביקורת עב כרס שהוכן בשנה האחרונה על המתרחש בחברת נ.ת.ע. על ידי רו"ח אילן שגב ובהוראת רשות החברות הממשלתיות. הדו"ח עוסק בשורת אי־סדרים וליקויים בניהולה של החברה בשלוש השנים האחרונות, לרבות בהתערבויות במכרזים ובמינויים. חלק מהחשדות הופיעו במכתב אנונימי שנשלח לפני כשנה נגד רצון לוועדת המינויים במגזר הציבורי ונחשף ב–TheMarker.

הדו"ח נדון בימים אלה בוועדת הביקורת של דירקטוריון נ.ת.ע, כדי לקבוע את המתווה לתיקון הליקויים וכדי לדון באופן שילוב ממצאיו בדו"חותיה הכספיים של החברה, המעוכבים מזה שנתיים. במקביל נמסר הדו"ח ללשכות שרי האוצר והתחבורה וכן למשרד מבקר המדינה.

מנ.ת.ע נמסר בתגובה: "דו"ח הבדיקה של הוועדה שמינתה רשות החברות מונח כעת על שולחן דירקטוריון החברה. הדירקטוריון קיים כבר שני דיונים בנושא והשבוע אמור לקיים בו דיון נוסף".

מנכ"ל נת"ע, יצחק זוכמן
מנכ"ל נת"ע, יצחק זוכמןצילום: עופר וקנין

לשכת השר סער מסרה בתגובה: "לשר הפנים אין כל קשר לחברת נ.ת.ע וכל זיקה למינויים בחברה. צר לשר על הניסיונות לפגוע בקרובי משפחתו".

רצון אמר בתגובה: "מדובר בטיוטת דו"ח בדיקה שהטענות שהוצגו בה הופרכו אחת לאחת. הבדיקה נערכה לפני קרוב לשנה והיתה חלק ממסכת מורכבת וזדונית שנועדה כל כולה למנוע את הארכת כהונתי כיו"ר נת"ע. משהתברר שלא נפל פסול בהתנהלותי המקצועית, ואין בממצאי הבדיקה כדי למנוע את מינויי, נעשה ניסיון נוסף לסכל את מינויי על ידי העלאת טענות כזב בדבר הטרדה מינית מילולית, שבעקבותיהן נפתחה חקירת משטרה שהסתיימה בסגירה מהירה של התיק. כעת, משכשלו ניסיונות אלה לסכל את המינוי, יש מי שמנסה לשוב ולהעלות טענות שלכולן ניתן מענה הולם, ולהעביר את הדיון מהזירה המקצועית לזירה התקשורתית, כדי להשפיע על חברי ועדת המינויים בשירות הציבורי".

עו"ד עמי פרנקל, שותף במשרד בני כהן ושות', מסר בשמו של חיים כהן: "לגבי המכרז בלשכה המשפטית, חיים כהן לא מינה אף אדם, לא גרם לאיש להצביע כך או אחרת, וידו לא היתה במעל. לגבי פיטוריו, אלה נעשו על גבי מכתב בן 34 עמודים שבו פורטו 17 עילות פיטורים, שמעידות על תחושות רדיפה ונקמנות. נושא הפיטורים תלוי ועומד בפני בית המשפט שידון בעתירתנו באוקטובר".

גלית אסף־שנהר אמרה בתגובה: "ישבתי בוועדת האיתור בעת כהונתי כמנכ"לית בפועל של החברה. הליך המכרז ותוצאותיו אושרו בידי דירקטוריון החברה ורשות החברות הממשלתיות".

הלו"ז יידחה בחמש שנים; התקציב תפח בשליש

"יש מי שאומרים שהפרויקט יסתיים ב–2025 ושעלותו תגיע ל–25 מיליארד שקל. קיים פער בין מה שנ.ת.ע משדרת לבין מה שקורה בפועל. הם מבטיחים שיעמדו בזמנים ובתקציב, אך החריגות נמשכות" - כך אמר מקור בענף התחבורה בתחקיר TheMarker שפורסם באחרונה אודות המתרחש בפרויקט. "זו חברה שלא יודעת לנהל. גם חברות הבקרה לא יכולות להחליף ידע מקצועי. נ.ת.ע היא כמו קבלן מתחיל שעכשיו בונה גורד שחקים", הוסיף המקור.

הפרויקט המולאם של הקו האדום של הרכבת הקלה, בין פתח תקוה לבת ים ‏(23 ק"מ‏), אמור היה להסתיים עד 2017 בהשקעה של 10.7 מיליארד שקל. ואולם, בנ.ת.ע טוענים, בצדק מסוים, כי האומדנים היו מלכתחילה לא ריאליים. לפי התחזית הנוכחית של נ.ת.ע, הפרויקט יתחיל לפעול רק ברבעון השלישי של 2020. לפי חברת הבקרה של הפרויקט, אז'יס, הרכבת תפעל רק ב–2022. עלות הפרויקט צפויה בינתיים להאמיר ל–14.3 מיליארד שקל.

"יש שם מנהלים שלא יודעים אנגלית. בכל החברה, כ–150 עובדים, אולי שלושה מבינים ברכבות. החברה הזו מפרסמת מכרזים בלי יועץ משפטי, ועד עכשיו גם אין מנהל לקו האדום", טוען גורם במשרד התחבורה.

שר האוצר, יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

עיקר הביקורת מופנית כלפי חוסר הניהול של החברה והיעדר ההבנה בתחום, שהביאו עד כה לעיכוב בפרסום המכרזים לביצוע הפרויקט, ולהתנהלות מגושמת ואטית בשטח. בנ.ת.ע לא מתכחשים לטענות, אלא טוענים כי זהו חלק מהליך הלמידה של הפרויקט, שרמת מורכבותו עדיין לא נוסתה בישראל, וכי בהליך הלמידה תוקנו גם ליקויים חמורים בתכנונו המקורי.

לפיד לא יחתום על מינויו של 
מיכאל רצון ליו"ר נ.ת.ע

שר האוצר, יאיר לפיד, לא יחתום על בקשת מינויו המחודש של מיכאל ‏(מיכי‏) רצון לתפקיד יו"ר דירקטוריון נ.ת.ע - חרף חתימתו של שר התחבורה, ישראל כ"ץ, על המינוי.

רצון, לשעבר חבר כנסת וסגן שר מטעם הליכוד, שימש יו"ר נ.ת.ע מאז 2009, עד סיום הקדנציה באוקטובר אשתקד. חרף מצבו של פרויקט הרכבת הקלה, קידם כ"ץ את הארכת מינויו של רצון בתפקיד ערב הבחירות. ואולם, לנוכח ספקות שהתעוררו בוועדת ברנר למינוי בכירים בשירות הציבורי, משך אז רצון את מועמדותו.

במקביל, הושלם דו"ח הביקורת החמור אודות הנעשה בנ.ת.ע. בנוסף הוגשו תלונות נגד רצון מצד עובדות בנ.ת.ע בגין הטרדה מילולית לכאורה, שנסגרו בעילת היעדר אשמה.

חרף ממצאי דו"ח הביקורת, ביקש רצון שוב להתמנות לתפקיד יו"ר נ.ת.ע, וכ"ץ אמנם חתם בעבורו על הבקשה בשבוע שעבר. ואולם מינויו של רצון נדרש באישור שני השרים, והתנגדותו של לפיד תסכל לפיכך את יישומו.

יש לציין כי היועצת הכלכלית לשר האוצר, רותם רולף, שעבדה לפני כן באגף התקציבים במשרד האוצר, כיהנה תקופה כדירקטורית מטעם האוצר בנ.ת.ע - והתפטרה אשתקד מהדירקטוריון בנסיבות לא ידועות.

אבי בר־אלי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker