התחרות מגיעה לצרכן: יזמים יספקו חשמל ללקוחות ביתיים

רשות החשמל אישרה את המנגנון שיאפשר ליזמים לספק חשמל מוזל לקיבוצים ולאזורי תעשייה, 
בתמורה לשדרוג תשתיות החשמל שקיימות בהם ■ חברת החשמל תיקנס אם תפריע למהלך

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

התחרות בענף ייצור החשמל מתקרבת לכיסו של לקוח הקצה: רשות החשמל אישרה שלשום מנגנון שיאפשר העברת מערכות לחלוקת חשמל להפעלה ולתחזוקה בידי חברות פרטיות. החברות יזכו לתעריף מכירה מרוכזת שיהיה נמוך 
ב-3% מתעריף החשמל הציבורי, ויחויבו לנצל את מרווח השיווק כדי לשדרג בתקופה של עד שנה וחצי את מערכות חלוקת החשמל שיועברו לידיהן. במקביל, קבעה הרשות סנקציות שיוטלו על חברת החשמל אם תנסה לעכב את המהלך ולהפריע להתקשרויות הצרכנים עם החברות הפרטיות.

המנגנון שאושר רלוונטי רק לכ-220 יישובים - קיבוצים וכפרי דרוזים - שבהם חברת החשמל לא נכנסה ליישוב, אלא הזרימה את החשמל עד לפתחו. עם זאת, הסדרתו עשויה להאיץ את אימוץ חלוקת החשמל הפרטית גם באזורי תעשייה ומרכזי קניות גדולים, שרוכשים במרוכז את החשמל לעסקים שבשטחם; ובאוניברסיטאות שרוכשות חשמל למעונות הסטודנטים, למשל.

כתבות נוספות ב-TheMarker

220 היישובים נחשבים למעשה יחידה כלכלית אחת. מנקודת ההזרמה שבפתח היישוב, דואגת הנהגת היישוב להניח תשתית חלוקה, ולבצע את חלוקת החשמל הפרטנית לצרכנים הביתיים - לעתים באמצעות התקשרות עם חברות פרטיות ‏(מחלקים היסטוריים‏). הקיבוצים ומחלקים אלה נהנו מהנחה של כ-3% על תעריף החשמל. כמה מהם אף רוכשים את החשמל במתח גבוה - מה שמקנה להם הנחה נוספת של כ-17% לעומת לתעריף הצריכה הביתי.

עם זאת, העובדה שחברה החשמל משכה ידיה מהתקנת תשתית החשמל, הביאה להיעדר הקפדה על הסטנדרטים של התקנת תשתיות החשמל וניהולן - בעיקר בתחום הבטיחות. לפיכך, לפני ארבע שנים חויבו מאות מחלקי החשמל בישראל בהוצאת רישיון חלוקה. הרישיונות נועדו, בין היתר, להסדיר את פעילותם ולפקח על בטיחות התשתיות הפרטיות שהניחו.

כ-100 מחלקים הגישו עד כה בקשות להנפקת רישיונות, שמתוכן אושרו כ-70. עם זאת, משהגישו מחלקי החשמל ההיסטוריים בקשות לרישיונות, הם נתקלו בשנתיים האחרונות בהתנגדות עזה מצד חברת החשמל - מחשש להפרטה זוחלת של מקטע החלוקה; וגם מחשש כי מתן היתר להתאגדויות לקוחות ביתיים לרכישה מרוכזת של חשמל, יניח יסודות להחלפת חברת החשמל כיצרן חשמל ביצרן חשמל פרטי מתחרה.

אורית פרקש-הכהן, יו"ר רשות החשמל
אורית פרקש-הכהן, יו"ר רשות החשמל

חברת החשמל לחצה על משרד האנרגיה שלא לאשר רישיונות פרטיים לחלוקת חשמל, ולאפשר גם לה להיכנס לחלוקה במקום המחלקים ההיסטוריים - אף שכניסה שכזו תחייב השקעות עתק. לפי הערכות בקיבוצים, עלות שדרוג שכזה עשויה להסתכם בעד כ–2 מיליארד שקל בקיבוצים בלבד. בשטח, עיכבה החברה את המחלקים ההיסטוריים בנימוקים טכניים, תוך שהיא מביאה אותם למעשה להפרת חוק.

בהחלטתה משלשום, קבעה רשות החשמל, בראשות עו"ד אורית פרקש־הכהן, כי חברת החשמל תוכל להתמודד על חלוקת חשמל בקיבוצים - אך בכפוף להגשת תוכנית פיתוח שתוודא את כלכליות המהלך, ותמנע מציאות של סבסוד צולב למימון. בנוסף, קבעה הרשות קנס של 500 שקל בגין כל יום של עיכוב במתן ההנחה בתעריף למחלק פרטי, או בגין סירובה לרשום את המחלק כצרכן החשמל.

במקביל, מונחות כיום בפני רשות החשמל שורת בקשות לאישור רישיונות חלוקת חשמל פרטית שלא במסגרת החלוקה ההיסטורית. למשל במוסדות חינוך, בקניונים ובאזורי תעשייה. ואולם הרישיון הראשון שהוענק במסגרת זו, לחברת פיתוח שאן - המספקת את החשמל לבתי העסק ולמפעלים שבאזור התעשייה בית שאן - לא נחתם עדיין זה יותר משנה וחצי על ידי שרי האנרגיה.

"זו הדרך היחידה שגם הצרכן הביתי ייהנה מחיסכון"

"אנו יעילים יותר, ולוקחים על עצמנו את מימון שדרוג התשתית - מבלי שהקיבוץ משתתף בה, ואם מכירות החשמל בקיבוץ גבוהות משמעותית מעלות התשתית, הוא גם משתתף איתנו בהנחה", כך תיאר אתמול את יתרון המחלקים הפרטיים מנכ"ל אסקו־ישראל, דני בר משיח. אסקו ישראל מחלקת כיום חשמל בחמישה קיבוצים, והגישה בקשות לעוד חמישה רישיונות חלוקת חשמל במוסדות לימוד.

"בקיבוצים שאנו מנהלים היו אפס הפסקות חשמל", אומר בר משיח, וטוען כי גם לחברת החשמל יש אינטרס בפעילות המחלקים הפרטיים. "המודל שלנו, שמשלב בקרה על צריכת החשמל והפעלת מונים דיגיטליים, מאפשר גם לחסוך בחשמל, למנוע אובדני חשמל שמגיעים לשיעור של כ–10% בקיבוצים, ולהסיט ביקושים בשעות עומסי שיא על הרשת", אומר בר משיח. באשר ללחצי חברת החשמל להתמודד מול המחלקים הפרטיים, טוען בר משיח כי פעילות החברה בתחום לא בהכרח אפשרית.

לדבריו, "בעוד שאנו יכולים לפעול על גבי תשתית הקיבוצים, חברת החשמל צריכה שתשתית החלוקה תועבר לחזקתה כדי לפעול בה - ומהלך שכזה לא אפשרית טכנית בשל צורך בפרצלציה, ולנוכח העדפת הקיבוצים לשמור על התשתית בבעלותם. לכן יש לחברה בעיה ואין לה הרבה מה להציע. אין צורך לחסום אף אחד, ואין בעיה שתתחרה בשוק - אבל לא במחירים טורפניים".

בר משיח הודה כי החברה הערימה בחודשים האחרונים קשיים על המחלקים הפרטיים. לדבריו, "בקיבוץ רבדים לא הסכימו להעביר את חשבון החשמל על שמנו, ובפלמחים החזירו את החשבון על שם הקיבוץ - מה שגרם לקשיים מול הלקוח ומול המממנים". עם זאת, הוא לא הסתיר כי השלב הבא של המחלקים הפרטיים יהיה רכישת חשמל מרוכז מיצרנים פרטיים מתחרים לחברה. "זו התכלית שלנו, ואנו מדברים כבר כיום עם יצרנים פרטיים. רק כך אפשר יהיה להביא סוף סוף את בשורת החשמל המוזל לצרכן הביתי, משום שהיום הוא לא נהנה מכל התחרות שמתרחשת, ואין סיכוי שייהנה אם לא יאפשרו לחלוקה הפרטית להתקיים".

באשר לשאלה כיצד ינהג אם הרגולטורים ייכנעו ללחצים הפוליטיים ויחסמו את פעילות המחלקים הפרטיים, השיב בר משיח כי "הבנתי ששר האנרגיה דווקא מאוד בעד תחרות ותומך בעניין, וכל הכבוד לרשות החשמל על כך שקידמה את הנושא. אם לא יחתמו על רישיונות - התחרות לא תגיע לצרכן הסופי, וזו אחריותם המלאה של השרים לדאוג שהתחרות תגיע אלינו הביתה, כמו בכל העולם. רק כך אפשר יהיה להביא את הקידמה, ההנחה, הבטיחות והאמינות לקיבוצים. נפעל בכל דרך משפטית שתעמוד לרשותנו במידה שהרישיונות לא ייחתמו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker