הביטוח ישלם

כך חברות הליסינג מרוויחות מתאונות הדרכים

מהדו"ח הגנוז של חברת שלדור על ענף הרכב והחלפים בישראל עולה כי שיעורי ההנחות על חלפים חריגים בהשוואה עולמית - לדוגמה, ההנחות לחברות ליסינג מגיעות לכ-70% ■ במקרה שמכונית עברה תאונה, חברות הליסינג מתקנות אותה עם חלפים מוזלים, ומחברות הביטוח הן תובעות לפי מחיר לצרכן

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

דו"ח על ענף הרכב והחלפים, שהוזמן על ידי אגף התקציבים במשרד האוצר ונגנז, מגלה כי אין בעיות תחרות בשוק המכוניות החדשות, אולם הלקוחות הפרטיים משלמים יותר על מכוניות משומשות, טיפולים במוסכים וחלקי חילוף. הדו"ח, שחיברה חברת האסטרטגיה שלדור, שימש בסיס לדיונים של הצוות הבין־משרדי ליישום המלצות ועדת זליכה.

מהדו"ח עולה כי בשוק המכוניות המשומשות, ההיצע בישראל דומה למקובל בעולם. ואולם, ירידת הערך אטית ביחס לעולם, בעיקר במכוניות חדשות יחסית, בנות פחות משלוש שנים.לפי הדו"ח, "שליטתן בהיצע הרכב מאפשרת לחברות הליסינג להשפיע על מחירי המכוניות המשומשות בישראל. זאת, נוכח האינטרס של חברות הליסינג לשמר את ערך המכוניות, המשמשות בטוחה להלוואותיהן, ומהוות מקור הכנסה מהותי". במלים אחרות, חברות הליסינג שומרות על ערך גבוה למכוניות המשומשות.

לשם השוואה, מחיר של מכונית משפחתית בת שלוש יהיה 66% ממחירה כחדשה בישראל. זאת, לעומת 50% בדנמרק ו-40% בבריטניה. אגב, מכוניות שאינן נפוצות בציי הרכב נמכרות ב-5% פחות.

כשהמכוניות מתיישנות, קצב אובדן הערך נהפך למהיר יותר. במחקר נבדק אם המחירונים לא מדויקים, אך הגיע למסקנה כי ברוב המקרים, כשמשקללים את ההפחתות למכוניות ליסינג, השכרה או הפחתות אחרות, המכוניות נמכרות במחיר דומה למחיר המחירון. חברות הליסינג נותנות הנחה של 15% בממוצע ממחיר המחירון, בדיוק כמו ההפחתה הרצויה במחירון לוי יצחק. כלומר, זו אינה הפחתה של ממש. חברות הליסינג ומוכרים מוסדיים אחראים ל-84% ממכירות המכוניות בנות השלוש, ויש להן אינטרס לשמור על מחירונים גבוהים.

בשלדור מציינים כי למרות קיומם של שני מחירונים מרכזיים - יד2 ולוי יצחק - לאורך זמן הם משקפים את השוק, ואין הבדלים מהותיים בין שני המחירונים המרכזיים בהערכות.

בעיה נוספת בשוק המכוניות המשומשות היא היעדר שקיפות. בניגוד לעולם, בישראל אין רגולוציה על מוכרים פרטיים, אך גם מוכרים מוסדיים לא ערבים לבטיחות ולתקינות של הרכב. בדו"ח מצוין כי "קיימת שקיפות מוגבלת ביחס לעולם בכל הנוגע למוכרים הפרטיים, עקב היעדר גורמים המספקים מידע על היסטוריית רכב - בעלויות קודמות של המכונית, גניבות, תאונות, טיפולים ועוד. הדבר מעלה חשש לחוסר הוגנות מטעם מוכרים פרטיים ומסחריים".

בעולם קיימים גופים, ממשלתיים ופרטיים, המספקים היסטוריית רכב מפורטת, אך בישראל אין. חברות כאלה מספקות מידע על הבעלות של הרכב, אם דווח על תאונות או תקלות, ואף מה היו הבדיקות והטיפולים שהרכב עבר.

מחירי החלפים מהגבוהים בעולם

גם בשוק חלקי החילוף נתגלו בעיות מהותיות. "כמה כשלים תחרותיים ומבניים במקטע החלפים מביאים לכך שליבואני הרכב בישראל יש השפעה גדולה מהמקובל בעולם, המתבטאת בשיעור גבוה של חלפים מקוריים, ובמחירים גבוהים של חלפים מקוריים ותחליפיים", כותבים בשלדור - ופערי המחירים ניכרים לעין.

המחיר של חלקי חילוף מקוריים ‏(כאלה שנמצאים באריזה של יצרן הרכב‏), גבוה בישראל ב-20%-100% לעומת העולם. על חלקים לפורד פוקוס, למשל, בצרכן משלם פי שניים מאשר באירופה. גם החלקים התחליפיים לא זולים יותר - שם הפער הוא 50%-150%, ועל חלקי חילוף חלופיים לפורד פוקוס הצרכן משלם פי שלושה יותר מבאירופה.

גם נתח השוק של חלקים מקוריים בישראל גבוה יותר מכל מדינה באירופה - 61%. הסיבות למחירים המופרזים, כותבים בשלדור, היא תקנים ונהלים החוסמים את התחרות. "בישראל נקבעו נהלי יבוא ייחודים ומחמירים, שמצמצמים ומייקרים את היצע החלפים שאינם מקוריים הניתנים ליבוא, ומקשים על היבוא בפרוצדורות הכרוכות בעיכוב ההליך ובתוספת עלויות".

כך, כל יבואן חלפים נדרש להצהרת יצרן, תקן ISO בינלאומי, תוצאות של בדיקת מעבדה בטכניון ועמידה בתקן ישראלי. חלק מדרישות אלה הוסר לאחרונה, כדי לפתוח את שוק חלקי החילוף לתחרות. ואולם, גם חלקים שכבר מיובאים לישראל "מתקשים להתחרות באופן יעיל ביבואני הרכב בישראל אשר מעודדים תפוצה של חלפים מקוריים באמצעות השפעותיהם על מקטע המוסכים וקשריהם עם הלקוח". בשלדור מציינים כי פערי מידע לא מאפשרים ללקוח להבין מה היצע החלפים, "ומצב זה מפריע ליכולת הבחירה שלו", נכתב.

לפי הניתוח, הרווחים של יבואני החלפים אינם חריגים בישראל, ואף נמוכים מעט מאלה שבאירופה. הסיבה המהותית למחירים היא דווקא ההנחות: "הלקוחות הגדולים בישראל זוכים להנחות חריגות בהיקפן לעומת הצרכן הפרטי. מצב זה יוצר מנגנון של 'ניפוח' המחיר לצרכן", נכתב.

שיעורי ההנחות על חלפים חריגים בהשוואה עולמית. מוסכים זוכים להנחה של כ-30%, חברות הביטוח מקבלות הנחה של 15%-40% ובחברות הליסינג ההנחות מגיעות ל-70%. לצרכנים הפרטיים, לעומת זאת, יש הנחה זעירה, בשיעור של לא יותר מ-10%. במקומות אחרים בעולם ההנחות מגיעות ל-35%.

לחברות הליסינג אינטרס מיוחד בקבלת הנחה על מחירי החלפים. במקרה שמכונית עברה תאונה הן מתקנות אותה עם חלפים מוזלים, ומחברות הביטוח של הנהג האחר שהיה מעורב בתאונה, הן תובעות לפי מחיר לצרכן. כך, תאונות נהפכות למקור רווח עבור חברות הליסינג - הן מבקשות הנחות גבוהות, והמחיר ללקוח הפרטי מנופח.
כפועל יוצא מהמחירים הגבוהים בענף, בתחום ביטוח הרכב קובע הדו"ח כי "מחיר הפרמיות בישראל גבוה מהמקובל בעולם, אך אינו נובע מהיעדר תחרות בקרב המבטחים, אלא מרמת המחירים ביתר המקטעים בענף הרכב - עלויות רכב, חלפים ותחזוקה".

המוסכים מעניקים הנחות ענק לחברות

בין המוסכים קיימת תחרות, ומחירי שעת העבודה למכונית הם בין הנמוכים בעולם. מחיר שעת העבודה בישראל הוא 61 דולר בלבד, לעומת 85 דולר בארה"ב ו-147 בגרמניה. גם רווחיות המוסכים נשחקת, בשל תחרות מול מוסכים פיראטיים שעובדים ללא רישיון וללא הקפדה על כללי בטיחות ואיכות תיקון. מוסכים עצמאיים מתקשים יותר להתמודד עם המצב מאשר הרשתות של מוסכי היבואנים. ואולם, על אף המחיר הנמוך יחסית, גופים גדולים זוכים להנחות ענק. חברות ביטוח במוסכי הסדר זוכות להנחה של 50% וחברות ליסינג זוכות להנחות של עד 70%. שיעורי הנחה אלה חריגים ביחס לעולם.

גם בתחום זה, הבעיות בתחרות נובעות, בין היתר, מהיעדר שקיפות ומידע המאפשרים ללקוחות לבחור בין כמה מוסכים. לפי הדו"ח, "הצרכן לא נחשף למידע המסייע לו להבין באילו תחומים מתמחה המוסך ובאילו לא, מה המחירון במוסך לעבודה המוצעת ‏(טיפול, שעות עבודה, וחלפים‏), אילו מחירים אחרים קיימים בשוק ועוד". בנוסף, חסרים קריטריונים ותקנים מסודרים לבחינת איכות התיקון במוסך.

בעיה נוספת שמוזכרת בדו"ח היא הדומיננטיות של יבואני הרכב גם בתחום המוסכים. אלה "פועלים בדרכים שעשויות להקשות על פעילותם של המוסכים העצמאיים". כך, למשל, כמה מהיבואנים יוצרים רושם כי בתקופת האחריות ניתן לטפל במוסכי היבואן בלבד ‏(כך נכתב בכמה ספרי רכב‏), והצרכן מעדיף שלא להסתכן בפגיעה באחריות.
למוסכים העצמאיים קיים גם קושי להשיג כלי ניתוח ולעבור הכשרות מקצועיות. בעיה דומה, מציינים בשלדור, קיימת באירופה.

הפתרון: מומחים והשוואת מחירים

הממצאים הדו"ח מגובים בהמלצות שונות, והיישום של כמה מהן החל בידי משרד התחבורה. כך, למשל, קיימת כוונה להסמיך מוסכים מומחים שאינם קשורים ליבואן ויקבלו הסמכה ממשרד התחבורה. עוד מתוכנן להקים מערכת להשוואת מחירי חלפים, אך בינתיים מסתפקים בדרישה שכל מוסך יידרש להציג כמה סוגי חלפים. משרד התחבורה משקיע מאמצים בפתיחת שוק הרכב החדש לתחרות, עם עידוד יבוא אישי ומקביל, ומתן היתר לחברות ליסינג למכור מכוניות חדשות. ואולם, התחומים הזוהרים פחות בענף הרכב - מכוניות משומשות, טיפולים וחלפים - נדרשים טיפול עמוק וממוקד.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker