רוצים לחסוך עד 75 אלף שקל בשנה? סעו לעבודה ברכבת במקום ברכב ליסינג

מחקר שהזמינה רכבת ישראל חישב את החיסכון בהוצאות ובזמן הנסיעה, כתוצאה מוויתור על רכב צמוד מהעבודה לטובת נסיעה ברכבת

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

ויתור על מכונית הליסינג לטובת נסיעה יום־יומית לעבודה ברכבת עשוי לחסוך לנהג הפרטי ולמעסיקו עד עשרות אלפי שקלים בשנה - כך עולה מעבודת מחקר שהזמינה חברת רכבת ישראל. העבודה הוזמנה על רקע דיוני הוועדה המשותפת למשרדי האוצר והתחבורה, שתקבע תמריצים למעסיקים שיעודדו את עובדיהם לעבור לתחבורה ציבורית.

לפי המחקר, ויתור על המכונית בנסיעה מאשדוד לתל אביב, יתבטא בחיסכון של 992 שקל בחודש על הוצאות רכב בלבד; ויתור על הרכב בנסיעה מנתניה לתל אביב יחסוך 772 שקל לחודש.

כתבות נוספות ב-TheMarker

לפיד מנהל את התוכנית להוזלת מחירי הדיור - מבית קפה ברמת אביב

"העובדים מפחדים להפסיק את עסקי הנמל עם אלון חסן"

תחנת הרכבת סבידור מרכזצילום: שמואל רחמני / רכבת ישראל

ככל שהמרחק מתל אביב גדל, כך גדל גם החיסכון החודשי. תושב פתח תקוה העובד בתל אביב יחסוך 273 שקל בחודש, אך תושב באר שבע שבוחר לעבוד במרכז יחסוך 3,230 שקל לחודש אם ישאיר את רכבו בבית ויבחר ברכבת.

הרווח הכספי גדל כשמתמחרים גם את החיסכון בזמן. תושב פתח תקוה יחסוך עמידה בפקקים בזמן שווה ערך ל–187 שקל. אם יעבוד במהלך הנסיעה ברכבת - יגיע החיסכון ל–1,045 שקל בחודש. עבור תושב באר שבע יסתכם החיסכון בזמן ב–264 שקל בחודש ללא עבודה, וב–3,171 שקל אם יעבוד ברכבת.

לפי המחקר, עובד שישאיר את רכבו בחיפה וייסע לתל אביב ברכבת יוכל לחסוך, בשקלול שעות עבודה ברכבת, סכום של 42.3 אלף שקל בשנה. החיסכון השנתי לתושב באר שבע, הכולל חיסכון בהוצאות נסיעה ואת זמן העבודה, מגיע ל–76.8 אלף שקל.

עבודה ברכבת יכולה להיות נוחה מאוד - כל עוד אין עומס. ברכבת יש רשת אלחוטית, שקעים למטען חשמלי ושולחנות עבודה קטנים, אך בשעות העומס הצפיפות לא מאפשרת עבודה, והרשת האלחוטית קורסת לעתים.

החיסכון קטן אם עובד החברה עובר מרכב חברה צמוד למכונית פרטית, ומשתמש ברכבת לנסיעות היום־יומיות שלו. במקרה כזה, הוא מחזיר את מכונית הליסינג, שעליה משולמים דלק, ביטוח וטיפולים, ועובר למכונית חדשה מהיבואן, שעליה משולמות לו רק הוצאות רכב - ללא חיובו בשווי שימוש. לפי המחקר, ככל שהעובד נוסע יותר, המעבר הזה כדאי פחות. למשל, עובד מנתניה הנוסע לתל אביב יחסוך 348 שקל בחודש בעלות נסיעה, אך עובד המגיע מחיפה לתל אביב יחסוך רק 3 שקלים בחודש. גם כאן, זמן עבודה ברכבת הופך את הוויתור על המכונית לכדאי יותר.

המרוויח האמיתי מוויתור על הליסינג הוא המעסיק. הוצאותיו על העובד מחיפה יקטנו ב–5,538 שקל בחודש, ועל העובד מנתניה ב–3,936 שקל בחודש. המעסיק ירוויח גם אם העובד ישמור על מכונית הליסינג שלו, אך ישתמש בה רק לנסיעות פרטיות. במקרה כזה, המעסיק יחסוך הוצאות על דלק. על עובד שגר באשדוד ועובד בתל אביב, למשל, ייחסכו 562 שקל בחודש, ועל עובד שגר בבנימינה - 1,005 שקל בחודש.

הבעיה: אין תיאום בין רכבות לאוטובוסים

המחקר מתבסס על כמה הנחות יסוד, שאינן בהכרח מוחלטות. למשל, לא כל הערים בישראל מקושרות לרכבת באופן נוח ונגיש, ואם העובד גר בירושלים, למשל, הוא לא יחסוך זמן אם ייסע ברכבת לתל אביב. הנחת יסוד אחרת היא כי הרכבת היא התחבורה הציבורית היחידה שבה ישתמש העובד כדי להגיע לעבודה - לכאורה, מאחר שהוא מגיע לתחנה במכונית ועובד בתל אביב, במרחק הליכה קצרה מתחנת הרכבת. במקרה שבו יש צורך להשתמש גם באוטובוס, היעילות של המעבר לרכבת נפגמת.

אחד החסרונות של התחבורה הציבורית בישראל הוא תיאום ושילוב לוקים בחסר בין שירותי האוטובוסים לתחנות הרכבת, שחלקן חדשות. לצורך זה, משרד התחבורה והרכבת מפעילים תוכנית בשם "שילובים" לשיפור התיאום. במסגרת השיפורים, אמורות להינקט ארבע פעולות - הקמת רשת קווי הזנה לתחנות הרכבת, בניית תחנות אוטובוס נוחות לצד תחנות הרכבת, שיפור המידע לציבור וכירטוס משולב. לפי סקר דעת קהל שערכה הרכבת, 36% מהנוסעים שלא משתמשים באוטובוס כדי להגיע לתחנה מנמקים זאת בכך שאין אוטובוס שמגיע לתחנה ממקום מגוריהם. אם הדבר ישתנה, סבירות גבוהה ש–51% מהנשאלים יגיעו לתחנת הרכבת באוטובוס.

התוכנית מיושמת כבר בכמה תחנות, ובהן חדרה מערב, נתניה, בית יהושע, יבנה מערב, רחובות ואשדוד. היא תיושם השנה, אם יועבר לכך תקציב מתאים, גם בפתח תקוה, כפר סבא, אשקלון וקרית גת.

ברכבת גאים בשיפור תדירות האוטובוסים לתחנה באשדוד למשל: בספטמבר 2009, לפני הפעלת תוכנית שילובים, הגיעו לתחנה 310 אוטובוסים בחודש. חודשיים אחרי הפעלת התוכנית, נרשם שיפור צנוע של 7%, עם 333 אוטובוסים שהגיעו למקום. כעבור שנה, הגיע הגידול ל–35%, עם 419 אוטובוסים שהגיעו לתחנה. בתחנת חדרה מערב היו התוצאות דרמטיות יותר, עם עלייה של 86% במספר האוטובוסים שהגיעו לתחנה בחודש, לכדי 535 אוטובוסים.

בנוסף, החל בשנה שעברה אפשר להשתמש גם בכרטיס חופשי־חודשי ברכבת, אבל יש לטעון אותו בתחנה עצמה. ב–32 תחנות רכבת ניתן לרכוש כרטיס משולב לנסיעה עירונית ונסיעה ברכבת. כ–25% מכלל כרטיסי החופשי חודשי הם משולבים. החל בנובמבר יפעל כרטיס אחיד לרכבת לאוטובוסים של אגד תעבורה. זהו שילוב כרטיסי חופשי־חודשי של שתי החברות, והמחיר המשולב מגלם הנחה של 20% ממחיר חופשי־חודשי נפרד.

אפשרות נוספת להגיע לתחנות היא אמצעי תחבורה אישיים, כמו אופניים. החל בשנה שעברה אפשר להעלות אופניים לרכבות: אופניים מתקפלים בכל שעות הפעילות, ואופניים בגודל מלא אחרי השעה תשע בבוקר. אמצעי אחר, למקרים מיוחדים, הוא השכרת מכונית לפי שעה. חברת ההשכרה Car2Go מציעה מכוניות כאלה בכמה מתחנות הרכבות - בתל אביב ‏(השלום ומרכז‏), הרצליה ובחיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום