"העובדים מפחדים להפסיק את עסקי הנמל עם אלון חסן"

סמנכ"ל הלוגיסטיקה בנמל אשדוד טען בדיון דירקטוריון כי עובדיו מפחדים לפרסם מכרז להחלפת חברת מוצרי הניקוי של יו"ר הוועד לשעבר ■ הנמל ישכור מנהל רכש חיצוני לניהול מכרז חדש

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

התבטאות מטרידה מצד נושא משרה בכיר בחברת נמל אשדוד הממשלתית: במהלך דיון שקיים באחרונה דירקטוריון הנמל בסוגיית הפסקת ההתקשרות של הנמל עם עסקיו הפרטיים של יו"ר הוועד המושעה, אלון חסן, אמר סמנכ"ל לוגיסטיקה והנדסה בנמל, יוסי בסן, כי עובדיו מפחדים להפסיק את ההתקשרות עם חברת מוצרי הניקוי א.י.הופס, המוחזקת בידי חברת קליר אחזקות, ששייכת לקרובת משפחתו של חסן.

בדו"ח הביקורת הפנימית שהוזמן לגבי המתרחש בנמל, נמצא כי נמל אשדוד רכש מהחברה בשנתיים האחרונות מוצרי ניקוי מיוחדים לרציפים בסך של כ–500 אלף שקל. זאת, לאחר שבמכרז לאספקת חומרי הניקוי שניהל נמל אשדוד התמודדו אמנם ארבעה משווקים שונים על האספקה - אך כולם שיווקו את מוצרי א.י. הופס.

כתבות נוספות ב-TheMarker

מה תעשה ישראל ברווחי גז של  300 מיליארד שקל?

אלון חסן בנמל אשדודצילום: אילייה מלניקוב

מבוכה בחברת החשמל: מבקר הפנים נשלח לפוליגרף מחשש שהעלים דו"ח ביקורת

משכך, החליט הדירקטוריון להורות להנהלת הנמל לבחון ספקי חומרי ניקוי חלופיים, והורה על הפסקת ההתקשרות עם החברה. אלא שבקרב עובדי הרכש בנמל שורר חשש לעשות כן, וגם רתיעה מפני פרסום מכרז חדש שבו יידרש הנמל לבחור בספק מוצרי ניקוי אחר.

לפיכך, החליט הדירקטוריון כי הנמל ישכור מנהל רכש חיצוני - שינהל בעצמו את המכרז החדש לאספקת חומרי הניקוי, בלא מעורבות אנשי הנמל. לנוכח ביטויי המצוקה שגילו עובדי הנמל, הועבר פרוטוקול הדיון גם לעיון רשות החברות הממשלתיות. כמו כן, ייתכן שהפרוטוקול יצורף גם לפניית הנמל ליועץ המשפטי לממשלה ולמפכ"ל המשטרה בבקשה לבדוק אם יש היבטים פליליים בממצאי הביקורת שנערכה.

בינתיים, הפסיק נמל אשדוד את ההתקשרות עם חברת ההובלות של חסן, בן עידן הובלות, שלפי ממצאי דו"ח הביקורת ביצעה כ–2,100 כניסות ויציאות של משאיות מהנמל מאז 2011, תוך שהיא מספקת שירותים ל–140 יבואנים ול–22 יצואנים מלקוחות הנמל. חסן טען כי אינו מעורב בניהול החברה, אך מתעדכן באופן שוטף בנעשה בה.

במקביל, נמשך הדיון בנוגע להתקשרות נמל אשדוד עם חברת הלוגיסטיקה דנה הנדסה, שבעליה, יניב בלטר, הוא שותפו של חסן בשיפודיה שמפעילים השניים באשדוד. החברה מציעה ללקוחות הנמל שירותים נמליים בתשלום, לכאורה, על חשבון עבודת עובדי הנמל, או בנוסף לה. בין היתר, מדובר בחברת נשר מפעלי מלט וחברת קידוחי הנפט שמן. לפי דו"ח הביקורת, נהנית דנה הנדסה משכירת מבנה בנמל שהוקצה לה בפטור ממכרז, ושהוארך באחרונה בשנתיים נוספות.

הדירקטוריון קיים בשבועות האחרונים שני דיונים בעניין התקשרות הנמל עם דנה - אך טרם קיבל החלטה, ככל הנראה בשל הבעייתיות שבכפיית הפסקת התקשרות של דנה עם חברות צד ג'.

עובדי חברת דנה הנדסה בנמל אשדוד

יו"ר הדירקטוריון, גדעון סיטרמן, מסר כי "סמנכ"ל לוגיסטיקה והנדסה ביקש את גיבוי הדירקטוריון לצאת למכרז חומרי הניקוי, על רקע חשש שהעלה ללחצים אפשריים על עובדי הנמל. הדירקטוריון הנחה את בסן לצאת למכרז באופן מיידי ולשכור יועץ חיצוני שילווה אותו בתהליך המכרזי".

נדחה השימוע 
ברשות ההגבלים

בתוך כך נודע כי רשות ההגבלים העסקיים דחתה בחודש את השימוע שהיה אמור להיערך לחברות נמלי חיפה ואשדוד, לנוכח הכוונה להכריז עליהן קבוצות ריכוז. הנמלים פנו בשבועות האחרונים אל הממונה על ההגבלים, פרופ' דיוויד גילה, בבקשה לדחות בחודשיים את מועד השימוע, שנקבע ליוני. זאת, מפאת היקפו הגדול יחסית של החומר שנשלח אליהן לקראת ההכרזה. ברשות הסכימו כי תגובתן בכתב תידחה לעוד שבועיים, וכי השימוע בעל פה ייערך ב–6 באוגוסט. עוד נודע כי חברת נמל אשדוד שכרה לצורך ייצוגה בשימוע את עו"ד רון גזית מרון גזית, רוטנברג ושות', ואת נמל חיפה ייצג עו"ד טל אייל־בוגר מפישר בכר חן וול אוריון ושות'.

כזכור, ברשות הוחלט לנצל את התיקון לחוק ההגבלים העסקיים, שנכנס לתוקפו בשנה שעברה ומאפשר לממונה להכריז על מקבץ חברות בענף מסוים כאוליגופול - ללא צורך בהכרזה על חברה אחת כמונופול - וגם לגזור מכך סמכויות אכיפה. המשמעות האופרטיבית של ההכרזה היא שכל נמל חדש שתבנה הממשלה בעתיד יופעל אך ורק בידי גוף מתחרה לנמלים הגדולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ