מבוכה בחברת החשמל: מבקר הפנים נשלח לפוליגרף מחשש שהעלים דו"ח ביקורת - אנרגיה ותשתיות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מבוכה בחברת החשמל: מבקר הפנים נשלח לפוליגרף מחשש שהעלים דו"ח ביקורת

חוות דעת שלילית שנכתבה על המועמד לתפקיד סגן מבקר חברת החשמל הוצאה מתיקו האישי והוסתרה מהמנכ"ל ■ דירקטוריון החברה הזמין בחשאי בדיקה חיצונית, שהעלתה חשש כי מבקר הפנים, יגאל הראל, היה מעורב לכאורה במעשה ■ בינתיים, רשות החברות הממשלתיות לא מתערבת ■ הראל, שממשיך עדיין לכהן בתפקידו: "דוחה את הדברים. אמשיך לבצע את תפקידי באומץ ובנחישות"

14תגובות

פרשייה חמורה נבדקת בחודשים האחרונים בחשאי בחברת החשמל. במוקד הבדיקה: חשש כי מבקר הפנים של החברה, יגאל הראל, היה מעורב לכאורה בניסיון להטות מכרז לבחירת סגנו לתפקיד.

הבדיקה נפתחה בעקבות מידע על חוות דעת שלילית אשר נכתבה על המועמד המוביל לתפקיד סגן מבקר חברת החשמל - אשר הוצאה מתיקו האישי ונעלמה. במהלך הבדיקה עלה חשש כי הראל מעורב במעשה, והוא נשלח לבדיקת פוליגרף פרטית - שלא הושלמה.

אף שהבדיקה נמשכת כבר כמה חודשים, רשות החברות הממשלתיות לא התערבה במקרה, והראל ממשיך לכהן בתפקידו כמבקר - המפקח במסגרת סמכויותיו גם על אלה שאמורים לדון בתוצאות בדיקתו.

כתבות נוספות ב-TheMarker

"כך הפר יאיר לפיד כל הבטחות הבחירות שלו בתחום הדיור"

המשקיעים בסומוטו נחשפים: דוד פורר, אריק שטיינברג, שוקי אברמוביץ' וגיגי לוי

הראל עובד ביחידת הביקורת הפנימית בחברה 12 שנה, ובעבר שימש כעוזרו האישי של המנכ"ל לשעבר, רפי פלד. הוא מכהן כמבקר מאז נובמבר 2011, לאחר פרישתו הכפויה של המבקר הקודם, שי רוזנשטוק, ברקע פרשיית ניגוד עניינים וטענות להתערבות הדירקטוריון בעבודתו.

עופר וקנין

לפני כחצי שנה פתחה החברה במכרז לבחירת סגנו. בראש ועדת האיתור הפנימית שמונתה לתפקיד ישב מנכ”ל החברה, אלי גליקמן. המועמד המוביל לתפקיד היה חי גרינס, מנהל המחלקה לביקורת מערכות מידע ביחידת הביקורת.

כמה ימים לפני פרישתו של רוזנשטוק מהתפקיד כתב זה חוות דעת על גרינס, שבה שולבה ככל הנראה הערכה מקצועית שלילית לגבי תפקודו. ואולם משהוגשה כעת מועמדותו של גרינס לתפקיד סגן המבקר - לא הופיעה חוות הדעת בתיקו, ולכן גם לא הוצגה לחברי ועדת האיתור שדנה במועמדותו.

בחברת החשמל גילו בדיעבד על קיומה של חוות הדעת, ועל כך שהוסתרה לכאורה מעיני הוועדה. לאור רגישות המידע וזהות המעורבים, הועבר הטיפול בנושא לוועדת הביקורת של דירקטוריון חברת החשמל. הוועדה החליטה לשכור את שירותיה של רו"ח עליזה שרון, כבודקת חיצונית למקרה. בחצי השנה האחרונה זימנה שרון כמה עובדים מיחידת הביקורת לתשאול.

חוות הדעת שכתב רוזנשטוק נגד גרינס כללה התרשמות מקצועית בלבד - ולא הצביעה על ליקויים פרטניים בעבודתו. משכך, ולנוכח עיתוי כתיבתה, נרמז כי מניעי כתיבתה היו פסולים לכאורה ונבעו ממערכת יחסים עכורה בין השניים. ואולם גם טענות אלה לא נימקו את ההסתרה לכאורה של חוות הדעת מפני ועדת האיתור, ואת העלמתה מתיקו האישי של העובד.

באשר להראל, נודע כי זה עבר בדיקת פוליגרף פרטית - שהופסקה באמצע מחשש לכשל בעריכתה. ל–TheMarker נודע עוד כי הראל פנה באחרונה אל כמה עורכי דין כדי שייצגו אותו בהליך הבירור שמתנהל בחברת החשמל. בינתיים, החליטה הנהלת החברה להקפיא את המכרזים שניהל - לרבות הקפאת מינוי סגנו.

חרף העובדה כי מדובר בשומר הסף הבכיר בחברה, לא עודכנו כל חברי הדירקטוריון במקרה בזמן אמת. רשות החברות הממשלתיות קיבלה דיווח על המקרה - אך החליטה לפי שעה שלא להתערב בנעשה ולהותיר את הבדיקה לחברה.

מחברת החשמל נמסר כי החברה "פועלת בשקיפות מלאה, אך מנועה מלהתייחס לפנייה זו, מאחר שמדובר בטענות שטרם הסתיימה בדיקתן על ידי הגורם המוסמך".

מטעם יגאל הראל נמסר כי "המבקר הפנימי דוחה את הנאמר לגביו בכתבה, אבל מנוע מלהתייחס לפרטים, היות שמדובר על טענות שטרם הסתיימה בדיקתן. המבקר הפנימי ציין כי ימשיך לבצע את תפקידו נאמנה באומץ ובנחישות, על פי אמות מידה נורמטיביות ומוסריות".

מרשות החברות נמסר בתגובה כי "ועדת הביקורת של חברת החשמל עורכת בדיקה בנושא על ידי בודק חיצוני. רשות החברות מלווה את הנושא, לרבות על ידי השתתפות בישיבות ועדת הביקורת. עבודת הבודק טרם הסתיימה וטרם הוצגו ממצאיה לחברי הוועדה".

רו"ח עליזה שרון סירבה להגיב.

מבקר פנים שלישי שמסתבך

הראל, 58, הוא מבקר הפנים השלישי בחברת החשמל ששמו נקשר בפרשה שלילית. קדם לו ד"ר אלי סברדלוב, שכיהן כמבקר החברה במשך 15 שנים ופרש ב–2007 לגמלאות, ברקע דו"ח חיצוני שהזמינה החברה, שהמליץ להפסיק את עבודתו ולהוציא את עבודת יחידת הביקורת הפנימית בחברה למיקור חוץ.

בתגובה, תקף ועד העובדים את ההמלצה - ודרש למנות לתפקיד עובד חברה. הוועד נסוג מדרישתו בעקבות פרסום הנחיית רשות החברות, שלפיה מינוי שכזה ידרוש להוציא את המועמד הנבחר מחוץ להסכם הקיבוצי ‏(ראו מסגרת‏). כך, בתום הליך מכרזי ממושך, נבחר ב–2009 רוזנשטוק לתפקיד מבקר הפנים, לאחר שכיהן לפני כן כמבקר הפנים של חברת נמל אשדוד. הראל, אגב, הגיע למקום השני במכרז - ומונה לסגנו.

באופן תמוה, דיווחה אז חברת החשמל לבורסה כי שנתו הראשונה של רוזנשטוק כמבקר הפנים תהיה "שנת ניסיון". רשות ניירות ערך פנתה לחברה בבקשה להבהיר את פשר העמדתו של המבקר לשנת מבחן שכזו. בתגובה, השיבה חברת החשמל כי זהו נוהל קבוע, והוסיפה כי הראל היה קרוב בנתוניו האישיים לאלה של רוזנשטוק - ולכן אם לא יצלח רוזנשטוק את שנת הניסיון או יפרוש מסיבה כלשהי, ימונה הראל למבקר הפנימי, בלא צורך בהליך בחירה נוסף.

ואמנם, בחלוף שנה המליצה ועדת הביקורת של הדירקטוריון להפסיק את כהונתו של רוזנשטוק. זאת, לאחר שהוגשה נגדו תלונה אנונימית שלפיה נהג לכאורה בניגוד עניינים כשהעסיק את מקורבו כקבלן ביקורת עבור החברה. מנגד, טען רוזנשטוק כי נאלץ להעביר לידי בודק חיצוני תלונות שהופנו נגד ניגוד עניינים שבו מצויים שניים מחברי הדירקטוריון של חברת החשמל, וכי פיטוריו באו לכאורה על רקע החלטתו לבדוק תלונה זו.

מבקר המדינה שנדרש לסוגיה החליט לבטל את הליך הפיטורים - ורק לאחר חצי שנה הגיעו הצדדים להסדר פרישה מרצון.

הראל מצדו הודיע לחברה כי הוא מוותר על זכותו להתמנות מיד למחליף. לכן, יצאה חברת החשמל למכרז חיצוני ממושך בן תשעה חודשים, בעוד שהראל מכהן במקביל כממלא מקום המבקר - ולבסוף נבחר במכרז לתפקיד.

למרות איסור מפורש - מבקר הפנים עדיין כפוף לוועד העובדים

בזמן שבחברת החשמל עורכים בדיקה באשר למעורבותו של יגאל הראל בפרשה החמורה - ברשות החברות הממשלתיות המשיכו בחודשים האחרונים לנהל מול הראל משא ומתן על תנאי החוזה האישי שבו יועסק במסגרת תפקידו.

דו"ח ביקורת חיצונית שהזמינה חברת החשמל ב–2007 מצא כי כפיפותם של המבקר הפנימי בחברה ושל עובדיו לוועד העובדים משפיעה על יכולתם לפעול באופן אובייקטיבי. משכך, הומלץ להוציא את יחידת הביקורת למיקור חוץ. עם זאת, ברשות החברות הממשלתיות הסתפקו אז בהנחייה כי מבקר הפנים של החברה לא יהיה כפוף לוועד - קרי ייצא ממסגרת ההסכם הקיבוצי בחברה.

כאשר מונה לתפקיד מבקר שאינו נמנה על עובדי החברה ‏(שי רוזנשטוק‏), לא נדרשה התערבות הרשות. מרגע שהראל החליפו, נדרש זה לוותר על מסגרת ההסכם הקיבוצי - אלא שלאיש ברשות החברות או בחברת החשמל לא אצה הדרך לטפל בכך.

הראל משמש למעשה כמבקר הפנים של החברה כבר יותר משנתיים וחצי - ועדיין משתייך להסכם הקיבוצי, תוך הפרה לכאורה של הנחיית הרשות. בנובמבר אשתקד פנתה הרשות אל חברת החשמל בדרישה מפורשת להעביר את הראל להעסקה בחוזה אישי - אך הטיפול בנושא טרם הסתיים.

הסיבה לכך נעוצה בדרישתו של הראל שלא לוותר על תנאי שכרו במסגרת ההסכם הקיבוצי, גם אם יעבור לחוזה אישי. זאת, לאור תנאי השכר המפליגים יחסית שמהם הוא נהנה בזכות הוותק שצבר בחברה. ואמנם, מהדו"חות הכספיים של חברת החשמל ל–2012 עולה כי הראל מדורג רביעי בטבלת בעלי השכר הגבוה בחברה, עם עלות שכר שנתית של 950 אלף שקל.

בתוך כך נודע כי הראל ורשות החברות הממשלתיות קרובים להסדר פשרה, שלפיו תנאי שכרו השוטף והפנסיוני יישמרו במסגרת חוזה אישי מיוחד שייחתם מולו - תוך קביעת תקדים להחתמת מבקרי פנים אחרים בחברות ממשלתיות, שיצאו מקרב שורותיהן. אלא שעד שחוזה זה ייחתם, עשוי הראל כבר לסיים את תפקידו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#