היום: דירקטוריון נת"ע ידון בדו"ח על הרכבת הקלה בגוש דן

לפי הדו"ח של רשות החברות, עלות הפרויקט חורגת ב–4 מיליארד שקל מהתקציב, והוא יושלם רק ב–2022, באיחור של חמש שנים ■ ברכבת טוענים כי הרכבת הקלה בגוש דן תפעל כבר ב–2020

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

דירקטוריון חברת נת"ע, המקימה את הרכבת הקלה בגוש דן, ידון היום בטיוטת דו"ח חמור שהוגש באחרונה לרשות החברות הממשלתיות. הדו"ח הוזמן בידי רשות החברות וחובר בידי רואה החשבון המבקר את החברה, אילן שגב.

לפי נתונים שהגיעו לרשות החברות, עלות הפרויקט צפויה להיות 14.3 מיליארד שקל, לעומת 10.7 מיליארד שקל שנקבעו ב–2010. בנת"ע מסבירים כי הסיבה לחריגה היא משימות נוספות, כמו תכנון קווי BRT ‏(מערכת אוטובוסים מהירה‏) בגוש דן - אך גם עליית המע"מ וגידול בעלויות הבנייה. בכל מקרה, בשלב זה עוד לא נקבע תקציב מלא לפרויקט הקו האדום של הרכבת הקלה.

חברת הייעוץ הרב־לאומית אז'יס, שמבקרת גם היא את הפרויקט, העריכה באחרונה כי הוא יסתיים רק ב–2022. עם זאת, בנת"ע טוענים כי הרכבת תתחיל לפעול ב–2020 - בכל מקרה איחור ניכר לעומת תאריך היעד המקורי, שנקבע ל–2017.

גורמים באוצר אמרו בעבר כי הדרך שבה נת"ע מתקדמת ומפרסמת מכרזים, מבלי שהיא מספקת נתונים ופרטים מלאים לחברת הייעוץ, מעוררת תמיהה. ההחלטה של נת"ע שעוררה כעס במשרד האוצר, והאיצה את הבדיקה, היתה לעבור למשרדים מפוארים בעזריאלי, שעלות האחזקה שלהם גבוהה פי שלושה מזו של משרדי נת"ע הקודמים, שהיו בסמוך לסינרמה בתל אביב. בינתיים, לבדיקות שמבצעות רשות החברות ואז'יס מצטרף גם מבקר המדינה, שעורך בדיקה על התנהלות החברה - ויפרסם דו"ח בנושא באוגוסט.

נת"ע מתנהלת כיום ללא יועץ משפטי, ללא מנהל של פרויקט הקו האדום ואף ללא מנהל כספים, לאחר שהסמנכ"לית שריכזה את התחום יצאה לחופשת לידה. אי הסדרים, לכאורה, לא גורמים רק לבזבוז כספים, אלא גם לדחיית כל פרויקט הסעת ההמונים בגוש דן.

אתר עבודות של הרכבת הקלה ברחוב הרצל בתל אביבצילום: עופר וקנין

בשלב זה, לא ידוע אילו החלטות יוכל הדירקטוריון לקבל, ונראה כי ההתנהלות של נת"ע יצרה כבר משקעים אצל הרגולטורים במשרד האוצר והתחבורה. כעת מדברים שם על שינוי ארגוני בחברה, שתיהפך חזרה לחברת מטה לניהול הפרויקט, בעוד ביצוע העבודות להקמת מסילות הרכבת יבוצעו בידי חברות ייעודיות, עם ניסיון בתחום.

גורמים בענף מציינים כי למרות הכשלים וחילוקי דעות שהיו בינו לבין מנכ"ל נת"ע, יצחק זוכמן, לוועדת ברנר למינוי בכירים בשירות הציבורי יועלה שמו של מיכאל רצון, חבר כנסת לשעבר שכיהן כיו"ר החברה בין 2009 ל–2012, אך כהונתו לא הוארכה.

מנת"ע נמסר כי "בחברת נת"ע מאשרים שאכן שהדירקטוריון ידון הבוקר בדו"ח ועדת הבדיקה של רשות החברות, שהחלה בעבודתה לפני כשנה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker