רפורמת המים הפתוחים

נתניהו: "עידן המונופולים נגמר; הנמל האחרון שהוקם היה בידי הורדוס"

ראש הממשלה, שר האוצר ושר התחבורה הכריזו הבוקר במסיבת עיתונאים על הקמת שני נמלים חדשים ■ לפיד: "זו רפורמה שתעשה מאות מקומות בפריפריה" ■ כ"ץ: "עד שלא ביצענו מהלכים דרמטיים, לא היתה התקדמות. כך היה ברכבת וכך גם בנמלים"

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר התחבורה ישראל כץ ושר האוצר יאיר לפיד הכריזו הבוקר רשמית במסיבת עיתונאים על הכוונה .

נתניהו אמר כי "זהו יום חג בישראל. לפני עשר שנים התחלנו רפורמה בנמלים, המשכנו עם הפרטת נמל אילת וכעת עם ההקמה של נמלים חדשים. זה מתחיל ולא נגמר, כי אחרי השמיים הפתוחים, הגיע הזמן לרפורמת מים פתוחים. הממשלה עושה רבות את להפחית את יוקר המחייה, ואין דבר שמשפיע יותר על העליות של היצואנים והיבואנים מהנמלים".

ישראל כץ, שר התחבורה, הוסיף כי "אני שמח שיש ממשלה שמחויבת לרפורמה. אני מציע לתת למערכת הכלכלית העולמית לעבוד, אני שומע שמשבחים את המערכת המשפטית הישראלית והבנקאית. כדאי להסתמך על המערכת ולשים סוף וקץ למערכת בישראל לעבוד". כ"ץ הוסיף בעניין ועדי העובדים, כי "עד שלא ביצענו מהלכים דרמטיים, לא היתה התקדמות. כך היה ברכבת וכך גם בנמלים".

כץ, נתניהו ולפיד במסיבת העיתונאים, הבוקרצילום: אורן נחשון

יאיר לפיד, שר האוצר, ציין כי "אני חושב שהדבר הכי חשוב בממשלה, זה שבאנו לעבוד. זה ללכת לעבוד בחומר ולבנים. העברנו בקריאה ראשונה את את התחרותיות במזון. היום אנחנו עושים רפורמה בנמלים, ובאנו לעבוד. זו ממשלה שעובדת, שמשלבת ידיים, ששמה בצד מחלוקות. זו רפורמה שתעשה מאות מקומות בפריפריה. התוכנית הכלכלית שעשינו הצילה מקומות עבודה. יוקר המחייה יהיה בזכות הרפורמה.

לשאלה האם תהיה שביתה בנמלים, השיב נתניהו: "הזכות של המדינה היא לפתח. אין יותר מונופול, זה נגמר. איש לא ימנע מאיתנו לפתח את נמלי הים ולפתוח את נמלי הים לתחרות. לא נעצור. שום דבר לא ירתיע אותנו. אנחנו הולכים לעשות זאת, עידן המונופולים נגמר".

לשאלה האם יש מקום לשני נמלים, ועל המחלוקת בין משרדי האוצר והתחבורה, ענה לפיד כי "לא היתה מחלוקת. עשינו את הדבר הזה ביחד, אבל אני לא יכול להתעסק בלהמציא דברים בבית". עם זאת, אמר לפיד כי "יש שסתום ביטחון, צריך לבדוק שזה לא מכביד על תקציב המדינה. אחרי זמן מה, אפשר להקפיא את אחד המכרזים".

לשאלה האם המהלך נעשה בתיאום עם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, השיב כ"ץ: "העיקרון שהממשלה קובעת, שיש נמלים, וצריך להקים אותם, הוא הקובע. הממשלה אחראית גם לנמלים הקיימים, ונדון גם על הנמלים הקיימים".

בעניין מימון הפרויקטים, אמר כ"ץ כי דמי התעריפים לא יועלו: "הפרויקט לא יהיה על חשבון התקציב, חברת נמלי ישראל תגייס הון". נתניהו הוסיף כי "אנחנו רוצים שכספי הפנסיה יושקעו בישראל, ולא ברוטרדם".

 ראש הממשלה סיים את מסיבת העיתונאים כשאמר: "בפרספקטיבה בינלאומית, אנשים מבינים את היתרון של ישראל. יש לנו יתרון גיאוגרפי וגיאופוליטי. למשל, בנמלים האלה, שיכולים להיות האב, וגם גשר רכבתי, יבשתי, בין נמל אילת לנמל אשדוד. הנמל האחרון שהוקם היה בידי הורדוס. וכשאבי זכרונו לברכה הגיע לישראל, הם הגיעו לנמל יפו. הם עגנו מרחוק וירדו בסירות קטנות. היום עושים קפיצת דרך ענקית".

המכרז לשני הנמלים הפרטיים החדשים - בימים הקרובים

נמל אשדודצילום: אילייה מלניקוב

לפי עיקרי ההבנות בין הצדדים, חברת נמלי ישראל (חנ"י) תפרסם בימים הקרובים במקביל שני מכרזים בינלאומיים להקמת התשתית לנמל החדש בחיפה - נמל המפרץ, ולנמל החדש באשדוד - נמל הדרום.

לפי הסיכום, במידה שפרסום המכרזים לא יעורר בשוק הבינלאומי עניין רב או במידה שיתברר כי לדעת השחקנים הזרים אין כדאיות בהקמת שני נמלים פרטיים במקביל - תוכל הממשלה לבטל את אחד המכרזים בתוך 90 יום. לפיכך, ייכלל בנוסח המכרזים שיפורסמו סעיף המאפשר את ביטול אחד מהם בחלוף התקופה.

כמו כן, יפורסמו בימים הקרובים מסמכי המיון המוקדם (P.Q) למכרזי ההפעלה ורכש הציוד של שני הנמלים החדשים.במסגרת מכרזים אלה שיפורסמו בשלב מאוחר יותר, יממן הזכיין הפרטי את רכש הציוד לנמל ויתפעל אותו למשך 25 שנה. הקבוצות הבינלאומיות יתמודדו במכרז על גובה דמי השימוש הקבועים שישולמו למדינה בעבור הרציף - בתוספת הכנסה קבועה פר מכולה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker