עוד עתירה נגד יצוא הגז: "המדינה תשלם 13 מיליארד ש' בשנה אם יאזל הגז"

התנועה לאיכות השלטון ועמותת אדם טבע ודין מבקשות להוציא צו ביניים נגד מימוש החלטת הממשלה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

התנועה לאיכות השלטון וארגון אדם טבע ודין עתרו היום לבג"ץ נגד החלטת הממשלה בעניין יצוא הגז, בטענה כי ההחלטה מבוססת על תשתית עובדתית פגומה וחסרה, לרבות הסתמכות על מאגרים וירטואליים שהוכחו בינתיים כיבשים. העותרים ביקשו הוצאת צווי ביניים נגד מימושה של החלטת הממשלה.

אל העתירה צורפה חוות דעת של ד"ר אריה ונגר, ראש תחום אוויר ואנרגיה באדם טבע ודין, שלפיה אם יאזלו עתודות הגז בעוד 25 שנה, תשלם ישראל למעלה מ-13 מיליארד שקל בשנה, כתוצאה מעלויות היתר שיידרשו ברכישת דלק חלופי (ועל סמך תחזית פרטית לגבי מחירי הדלק בעתיד).

לדברי עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין: "כללי המינהל התקין מחייבים כי החלטת בסדר גודל משמעותי, כמו יצוא הגז תתקבל לאחר דיון מעמיק ושקוף בכנסת ולא במחשכים. על אחת כמה וכמה, כאשר בכל יום שחולף מתגלים שיקולים נוספים שלא נלקחו בחשבון במסגרת ועדת צמח".

אסדת גז בתמרצילום: אבי בר-אלי

כתבות נוספות ב-TheMarker

הח"כים לא רוצים שניכנס להם לתיק ההשקעות - הקואליציה הפילה את הצעת החוק

ביה"ד לעבודה: "ללא מו"מ - עובדי חברת החשמל רשאים לנתק מתחרים"

עו"ד צרויה מידד-לוזון, היועצת המשפטית בתנועה לאיכות השלטון, הוסיפה: "על פי עקרון הפרדת הרשויות הכנסת היא המקום לשקול ולהכריע בסוגיות הכרוכות ביצוא הגז, על השלכותיהן ארוכות הטווח על כל אחד מאזרחי המדינה, על המשק ועל עוצמתה של המדינה. התעקשות הממשלה להכריע בנושא, תוך התעלמות מהכנסת ומהביקורת הרחבה, בין היתר, עקב הליקויים בתשתית העובדתית שמונחת בבסיס ההחלטה, הינה תמוה ומנוגדת למהות הדמוקרטיה".

יש לציין, כי המדינה נדרשת להשיב על הטענות בעוד כשבועיים, במסגרת העתירה הראשונה שהוגשה שלשום לבג"ץ נגד ההחלטה, בהובלת המרכז האקדמי למשפטי ולעסקים וחברי הכנסת שלי יחימוביץ', אבישי ברוורמן, רובי ריבלין ומשה גפני.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker