עמידרור: “התעסקתי בנושאי גז - אך רק בהיבטים ביטחוניים”

בעקבות חשיפת TheMarker ראש המטה לביטחון לאומי הכחיש אתמול כי הפר את הסדר ניגוד העניינים שעליו חתם ■ ביקורת בוועדת צמח על כך שחבריה לא עודכנו כי עמידרור ייעץ לנובל אנרג’י, ובנסיבות המינוי של סגנו אבריאל בר יוסף במקומו כחבר ועדה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

“איני עוסק בעניינה של חברה פרטית כזאת או אחרת בנושא הגז. העיסוק היחיד שלי בנושאי גז הוא בהיבטים מדיניים וביטחוניים, בלא סתירה להסדר ניגוד העניינים שעליו חתמתי” - כך אמר אתמול ראש המטה לביטחון לאומי, האלוף ‏(במיל’‏) יעקב עמידרור. בכך הגיב לפרסום אודות החשש כי הפר לכאורה את הסכם ניגוד העניינים שעליו חתם עם כניסתו לתפקיד, האוסר עליו לעסוק בענייני שוק הגז הטבעי.

אתמול נחשף כי היועץ המשפטי לממשלה, עו”ד יהודה וינשטיין, מנהל באחרונה בדיקה נגד עמידרור באשר למעורבותו בדיוני הממשלה על מדיניות ישראל בשוק הגז. עמידרור שימש בעבר יועץ לחברת נובל אנרג’י - מפעילת קידוחי ים תטיס, תמר ולווייתן. לכן, נאסר עליו העיסוק בתחום זה במסגרת הסדר ניגוד עניינים.

ככל הידוע, בדיקתו של וינשטיין מתמקדת במעורבות עמידרור בדיונים גיאופוליטיים שנערכו בחודשים האחרונים בממשלה בנושא הגז הטבעי, לאחר סיום עבודתה של ועדת יצוא הגז ‏(ועדת צמח‏).

יעקב עמידרור. וינשטיין מגבש את עמדתו צילום: תומר אפלבאום

בתוך כך, טענה אתמול תנועת אומ”ץ כי פנתה בימים האחרונים גם היא אל וינשטיין, בבקשה לבדוק את מעורבותו של עמידרור בדיוני הגז. הפנייה נעשתה לאור כהונתו בעבר כדירקטור בקבוצת החברה לישראל. “ראש המל”ל מצווה בתוקף תפקידו להרחיק עצמו מהנושאים שבהם עסק בחייו האזרחיים עד תום תקופת הצינון, אך למרבה הצער לא נהג כן”, כתב לוינשטיין יו”ר התנועה, אורי אבנרי.

במשרד המשפטים אישרו אתמול כי ליועץ המשפטי לממשלה הגיע מידע על מעורבות לכאורה של עמידרור בנושאי אנרגיה, ולכן פנה אליו בבקשת תגובה. “עמידרור העביר ליועץ המשפטי לממשלה את תגובתו, ובימים אלה נבחן העניין במשרד המשפטים לצורך גיבוש עמדת היועץ המשפטי לממשלה בסוגיה”, נמסר ממשרד המשפטים.

במקביל, דווח שלשום על כוונתו של עמידרור לפרוש בקרוב מתפקידו. מלשכת ראש הממשלה נמסר אתמול כי אין כל קשר בין מועד סיום תפקידו של עמידרור לבין פרישתו הצפויה. “מועד סיום תפקידו של עמידרור סוכם עם כניסתו לתפקיד לפני יותר משנתיים, ונקבע מראש לסוף השנה הזאת”, נמסר מהלשכה.

עמידרור מונה בשנה האחרונה בידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להוביל את המשא ומתן להפשרת היחסים עם טורקיה. זאת, במקביל למגעים לא רשמיים שקיימה ישראל מול הטורקים באשר ליצוא הגז ממאגר לווייתן לדרום המדינה.

בנוסף, בדיוני ועדת צמח היה המטה לביטחון לאומי הגורם הדומיננטי שהתנגד להקמת מתקן הנזלת הגז ‏(LNG‏) בשטח מדינות שכנות, וקרא להקמתו אך ורק בשטח ישראל. נציג המטה בוועדה היה המשנה לעמידרור, אבריאל בר יוסף. עמידרור התייחס אתמול לדברים ואמר: “גיבוש עמדת המטה לביטחון לאומי נעשתה ללא מעורבותי”.

מקורבים לוועדה מתחו אתמול ביקורת על כך שחבריה לא עודכנו בדבר הסדר ניגוד העניינים שעליו חתום עמידרור ובנסיבות מינויו של בר יוסף תחתיו.

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה כי “כל משרד או גוף מינה את נציגיו בוועדה לפי שיקול דעתו”.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker