היועמ"ש בודק חשש לניגוד עניינים במעורבותו של יעקב עמידרור בדיוני הגז

ראש המטה לביטחון לאומי מנוע מלעסוק בנושאי הגז הטבעי מאחר ששימש יועץ לחברת נובל אנרג'י ■ היועץ המשפטי לממשלה בודק מידע שלפיו עמידרור הפר לכאורה את הסכם ניגוד העניינים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בלשכת היועץ המשפטי לממשלה מתנהלת בימים האחרונים בדיקה באשר למעורבותו של ראש המטה לביטחון לאומי, האלוף ‏(במיל'‏) יעקב עמידרור, בדיוני הממשלה סביב היבטים הקשורים במדיניות ישראל בשוק הגז הטבעי. זאת, אף שהעיסוק בתחום זה נאסר על עמידרור בהסדר ניגוד העניינים שעליו חתם עם כניסתו לתפקיד.

לפני שנתיים החליט ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למנותו ליועצו הביטחוני הבכיר במקומו של ד"ר עוזי ארד, ומאז נחשב עמידרור לאחת הדמויות המקורבות לראש הממשלה ואיש סודו. אלא שאחרי פרישתו מהשירות בצה"ל, שימש עמידרור כמה חודשים יועץ לחברת נובל אנרג'י - מפעילת קידוחי ים תטיס, תמר ולווייתן. משום קשריו עם נובל, נאסר על עמידרור לעסוק בסוגיות הנוגעות בגז הטבעי. כך, את מקומו בוועדת יצוא הגז ‏(ועדת צמח‏) למשל, מילא סגנו, אבריאל בר־יוסף.

כתבות נוספות ב-TheMarker

כך שרפה דסק"ש מאות מיליוני שקלים בעסקת מעריב - בזמן שהדירקטורים שותקים

פרנקל ייכנס לתפקיד הנגיד רק בעוד כמה חודשים; פלוג תמלא מקומו עד שובו מארה"ב

אתמול דווח על כוונתו של עמידרור לפרוש בקרוב מתפקידו. בכלי התקשורת יוחסה הפרישה להתקררות לכאורה ביחסים בינו לנתניהו, בעקבות ביקורת בחוגי הימין על התבטאויותיו של עמידרור בזירה המדינית והצבאית.

בתגובה לפניית TheMarker אתמול, מסר משרד המשפטים: "ליועץ המשפטי לממשלה הגיע מידע על מעורבות לכאורה של עמידרור בנושא אנרגיה. היועץ המשפטי פנה לעמידרור בבקשת תגובה למידע זה, נוכח הסדר ניגוד העניינים שעליו חתם עם כניסתו לתפקידו. עמידרור העביר ליועץ המשפטי את תגובתו, ובהמשך לכך, בימים אלה ניבחן העניין במשרד המשפטים לצורך גיבוש עמדת היועץ המשפטי לממשלה בסוגייה".

יעקב עמידרורצילום: דניאל בר-און

מונה להוביל את המו"מ מול טורקיה

ככל הידוע, מתמקדת בדיקת היועץ המשפטי לממשלה במעורבות עמידרור בדיונים שנערכו בחודשים האחרונים בממשלה בנושא הגז הטבעי, לאחר סיום עבודת ועדת צמח.

על פי הפרוטוקולים של ועדת צמח, עמדת המטה לביטחון לאומי נדרשה בסוגיות הגיאופוליטיות של יצוא הגז, ובעיקר בשאלת מיקום מתקני היצוא. בדיוני הוועדה החזיק המטה בעמדה נחרצת כי מתקני היצוא צריכים להיות מוקמים בשטח שבשליטת ישראל בלבד.

בתוך כך, לפני כמה חודשים מינה נתניהו את עמידרור לעמוד בראש הצוות שיעסוק בחידוש הקשרים המדיניים עם טורקיה. באחרונה התבטא עמידרור בדבר ההתקדמות בשיחות בין המדינות ובסיכויים הגבוהים להפשרת היחסים. במקביל, נוהלו בין ישראל לטורקיה מגעים לא רשמיים על האפשרות לשיתוף פעולה גם בנושאי הגז. זאת, בעקבות התעניינות הטורקים ברכישת הגז הישראלי שייועד ליצוא מלווייתן.

מגעים אלה לוו בשיחות שקיימו גורמי ממשל ישראליים בטורקיה, אף שאלה הוכחשו בידי לשכת ראש הממשלה. מדובר בבדיקת ההיתכנות להנחת צינור גז ממאגר לווייתן לדרום טורקיה. ואולם יוזמה זו נתקלה בהתנגדות מצד ממשלת רוסיה, החוששת לפגיעה במונופול גזפרום באירופה, וכן בקשיים טכניים, בגלל מעבר אפשרי של הצינור במים הכלכליים של סוריה או לבנון.

מו"מ עם טורקיה, ירדן והרשות הפלשתינית

כך או כך, הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, התיר לפני כחודש לשותפות לווייתן לנהל יחדיו משא ומתן ראשוני למכירת הגז לטורקיה, לירדן ולרשות הפלשתינית. זאת, ערב יציאת נציגי השותפות לטורקיה לפגישה מול גורמי ממשל מקומיים.

עם זאת, בהצעת המחליטים שהועלתה שלשום לממשלה בנושא יצוא הגז, הוחרגה טורקיה מהשווקים שאליהם יותר יצוא על חשבון השוק המקומי. בהצעה נכתב כי לראש הממשלה ולשר האנרגיה תישמר הזכות לאשר יצוא גז על חשבון המכסה המקומית למדינות "גובלות" - ירדן והרשות הפלשתינית. גם סעיף זה הוסר לבסוף בלחץ שרים, שהתנגדו להקטנה עתידית של המכסה השמורה לטובת המשק.

יעקב עמידרור מסר בתגובה: "לא פרשתי מתפקידי. לא השתתפתי בדיוני ועדת צמח, וגיבוש עמדת המטה לביטחון לאומי נעשתה ללא מעורבותי. איני עוסק בעניינה של חברה פרטית כזאת או אחרת בנושא הגז. העיסוק היחיד שלי בנושאי גז הוא בהיבטים המדיניים-ביטחוניים בלא סתירה להסדר ניגוד העניינים עליו חתמתי עם כניסתי".

לשכת ראש הממשלה מסרה בתגובה: "בניגוד גמור לטענתכם, אין כל קשר בין מועד סיום תפקידו של ראש המטה לביטחון לאומי, לבין מה שאתם מגדירים: 'חשש לניגוד עניינים בשוק הגז'. מועד סיום תפקידו של עמידרור סוכם עם כניסתו לתפקיד לפני יותר משנתיים ונקבע מראש לסוף השנה הזאת".

יש לציין, כי חרף הודעת הלשכה, לא נטען לקשר סיבתי בין פרישת עמידרור לבין בדיקת היועץ המשפטי לממשלה, אלא שהפרישה נעשית על רקע בדיקת החשש לניגוד עניינים לכאורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker