מוציאים רישיון: חוק רישוי הרכב עבר בקריאה ראשונה

החוק אמור להסדיר את כל תחומי הפעילות בענף הרכב - יבוא, שיווק, תחזוקה, שמאות ואפילו ייצור רכב בישראל

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

עוד ניסיון לתחרות בענף הרכב. הכנסת אישרה הערב בקריאה ראשונה, את הצעת חוק רישוי שירותים לרכב שגובשה על ידי שר התחבורה, ישראל כץ.

החוק שאושר, מסדיר בחקיקה את כל תחומי הפעילות בענף הרכב, במטרה להבטיח רמה מקצועית הולמת של נותני השירותים, מתן שירות סדיר וזמין למקבלי השירות, שמירה על בטיחות הרכב והגנה על שלום הציבור.

בנוסף, החוק נועד לשפר את התחרות במגזרי הפעילות השונים בענף הרכב. זהו חוק עצום בהיקפו (192 סעיפים), שמסדיר את כל תחומי הפעילות בענף הרכב- יבוא, שיווק, תחזוקה, שמאות ואפילו ייצור רכב בישראל. רק ענף הליסינג נעדר ממנו. הרעיון הבסיסי הוא שעת שלל הרישיונות, היתרים והסמכות שמשרד התחבורה מחלק היום תחליף מערכת סדורה של רישיונות לעיסוק בכל תחומי ענף הרכב.

ישראל כץצילום: טלי מאייר

החוק מסמיך את משרד התחבורה לקבוע תנאים ומגבלות שיחולו על בעל הרישיון לפעילות בענף הרכב ואף למנוע מתן רישיונות או לא לחדשם אם לא עמדו בתנאים שנקבעו, לרבות פגיעה בתחרותיות.

כץ אמר הערב כי הצעת החוק המבוססת על ניתוח מקצועי, תשנה את המציאות בישראל בכל הקשור לענף הרכב, ותוריד את יוקר המחייה בתחום השני בחשיבותו בהוצאה המשפחתית לאחר הדיור. "אנו מובילים מהפכה בשוק הרכב, לוקחים כסף ממי שמרוויח יותר מדי ומעבירים אותו לציבור תוך הוזלה ברכישת הרכב והטיפול בו", אמר כץ והוסיף כי "מצב שבו זכיין אחד מייבא דגם אחד או יותר של רכב, וגם מטפל בו, הוא לא תחרותי".

כץ ציין במליאת הכנסת, כי כיום ישנן 15 משפחות בענף הרכב המגלגלות כ-30 מיליארד שקל בשנה.  הצעת החוק תובא בימים הקרובים לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת. שר התחבורה פנה היום ליושב ראש הועדה, חבר הכנסת אבישי ברוורמן וביקשו לזרז את הטיפול בהכנת הצעת החוק לקריאה שניה ושלישית. המעבר של החוק הוא צעד חשוב ליישומו, אך הקרב האמיתי יהיה בועדת הכלכלה. החוק זוכה לביקורת על הסמכויות שהוא מעניק לשר התחבורה, ובשלב זה, לא ברור האם יוכל באמת לפתוח את השוק לתחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker