לפיד נפגש עם קלינטון, שסייע לחברות הגז בדיוני ועדת ששינסקי

נשיא ארה"ב לשעבר פנה לפני שנתיים לממשלה נגד העלאת התמלוגים ונפגש עם לפיד בערב ההכרעה על יצוא הגז ■ 
שר האוצר נפגש גם עם מנכ"ל סימנס העולמית, שלושה ימים לאחר פיטורי 150 עובדי סולל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שר האוצר, יאיר לפיד, נפגש שלשום בלשכתו עם נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון - ערב הדיון המכריע שקיים בלשכת ראש הממשלה בסוגיית יצוא הגז הטבעי. לפני שנתיים, בעת דיוני ועדת ששינסקי שכוננה כדי לבחון את המשטר הפיסקלי בענף חיפושי הגז והנפט, פנה קלינטון אל כמה משרי הממשלה בבקשה לשקול את כוונתם להעלות את שיעור המיסוי על חברות הגז הפועלות בישראל. זאת, במסגרת קמפיין שיוחס אז לחברות הגז, שניסו לכאורה להפעיל לחץ אמריקאי על גורמי ממשל בישראל.

כך למשל, גייסה קבוצת דלק את חברת הקונגרס האמריקאית שלי ברקלי, שפנתה אל שרי התשתיות והאוצר בניסיון לקבל הבהרות על כינונה של ועדת ששינסקי, וכך גויס היועץ המשפטי לשעבר של מחלקת המדינה האמריקאית, פרופ' אייב סופר, בידי נובל אנרג'י. קלינטון הגיע לישראל לרגל חגיגות ה–90 לנשיא המדינה שמעון פרס. בלשכת השר לפיד טענו אתמול בתגובה כי נושא הגז כלל לא עלה בפגישה בין השניים.

בנוסף, עוררה תמיהה פגישה נוספת שקיים השבוע לפיד עם אורח נוסף בוועידה, נשיא ומנכ"ל חברת סימנס העולמית, פיטר לושר. בהודעת האוצר נמסר כי "שני האישים דנו בעיבוי הקשר בין ישראל לסימנס, שנטועה עמוק במשק הישראלי בתחומי התקשורת, ציוד רפואי, פיתוח תוכנה, אנרגיה סולרית ועוד".

ואולם, רק ביום ראשון השבוע הודיעה סימנס על סגירת מפעל סולל בבית שמש ועל פיטורי 150 מתוך 200 העובדים בו. זאת, לאחר שבמהלך השנתיים האחרונות פיטרה 200 עובדים נוספים, לנוכח קריסת התעשייה התרמו־סולארית בעולם, והפסדי עתק שספגה בגין עסקיה בתחום ‏(850 מיליון יורו‏).

יאיר לפיד וביל קלינטוןצילום: הדר כהן

בהודעה לעיתונות לא צוינה עובדת הסגירה של המפעל. תחת זאת, צוטט לפיד אומר כי "ישראל רואה חשיבות רבה בהמשך שיתוף הפעולה הפורה עם חברה מעודדת חדשנות כסימנס". לושר הוסיף כי: "לסימנס מחויבות עמוקה לתשתית והחדשנות הטכנולוגית הייחודית בישראל. עבור סימנס, ישראל היא לא עוד שוק, אלא מרכז חדשנות ואני מאמין שהשותפות הזו שלנו תוכל לייצר הזדמנויות מצוינות בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker