נתניהו: הגדלנו כמות הגז לצרכי המשק ל-29 שנה; נקבל 60 מיליארד דולר ב-20 השנים הבאות

ראש הממשלה במסיבת עיתונאים: "לא רוצים להידמות למדינות שהתמהמהו ונשארו בלי גז; במקום שיישאר באדמה - רוצים להפיק גז ולמלא את קופת המדינה במיליארדים כדי לטפל בצרכים התקציביים של המדינה"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר והשרים אימצו את המלצת שר האנרגיה סילבן שלום, שנחשפה ב-TheMarker, להגדיל ב-20% את הגז לטובת המשק הישראל ולשריין 540 BCM לעומת 450 BCM שהמליצה ועדת צמח.

"מדינת ישראל קיבלה מתנה מהטבע - כמויות גדולות מאוד של גז. אחרי ישיבות יסודיות וארוכות, החלטנו להגדיל משמעותית את כמות הגז לשימוש המשק בישראל. הכמות הגז תספיק לפחות לצרכי המשק ב-29 השנים הבאות - החלטה המאזנת בין הצורך להבטיח מקור אנרגיה זמין וזול לבין הצורך לייצא ולהשקיע אותו ברווחת האזרחים. מדינת ישראל תקבל 60% מהרווחים שהיא תייצא. נקבל 60 מיליארד דולר במהלך 20 השנים הבאות", אמר אחר הצהריים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים שבה השתתפו גם שר האוצר, יאיר לפיד, שר האנרגיה והמים סילבן שלום ונגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר.

נתניהו, לפיד, שלום ופישר במסיבת העיתונאיםצילום: אוליבייה פיטוסי

כתבות נוספות ב-TheMarker:

מאני טיים || כלכלה בעירום: המיתוסים הכלכליים הגדולים שהתנפצו

סקר ענק: מידת הביטחון של הישראלים במערכת הבריאות - הנמוכה בעולם המערבי

נתניהו ציין כי ההחלטה תובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב. "אנחנו לא רוצים להידמות למדינות שהתמהמהו ונשארו בלי גז. במקום שיישאר באדמה - אנחנו רוצים להפיק גז ולמלא את קופת המדינה במיליארדים כדי לטפל בצרכים התקציביים של המדינה. חייבים להמשיך את הצמיחה. צריך מנועי צמיחה. הגז הוא מנוע צמיחה".

שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, אמר במסיבת העיתונאים כי "החלטנו בהרמוניה מוחלטת להגדיל בצורה משמעותית את הגז שיישמר למשק המקומי בשל הרצון להגדיל את מספר השנים לשריון הגז מ-25 שנה לכמעט 30 שנה - כדי לאפשר פיתוח תעשייה ותחבורה מבוססת גז.  אנחנו מוזילים בכך את יוקר המחייה כי אנחנו מאפשרים להוזיל את תעריפי המים, החשמל והגז ואת תשומות החברות היצרניות".

אסדת קידוח הגז תמרצילום: אלבטרוס

שר האוצר, יאיר לפיד הדגיש כי "לממשלה חשוב שיהיה גם מזל. הגז הוא לא פחות מנס שקרה למדינת ישראל, ואנחנו צריכים לדאוג שהנס לא ישתלט עלינו. צריך לשמוח על ההחלטה לייצא גז. יצוא הגז טוב למשק הישראלי. זה ייצר לנו 60 מיליארד דולר ב-20 השנים הבאות. צריכים לדאוג שהייצוא ידאג לתחרות בשוק הגז, ונדאג שהכסף יושקע לטובת אזרחי ישראל".

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, ציין כי "ועדת צמח בדקה את הנושא לעומק. אנשים לא תמיד מבינים מה נעשה על ידי הוועדה. 60% לצורך מקומי ו-40% ליצוא - אלה המלצות מאוזנות. זו החלטה רצינית ומקצועית".

בפגישה בשבוע שעבר, ובזו שנערכה הבוקר, סוכם עקרונית על הצורך ביצוא הגז הטבעי שהתגלה במשך ארבע השנים האחרונות לחופי ישראל – אך גם על שינוי החלוקה בין העתודות שיישמרו לבין מכסות היצוא. כפי שנחשף בשבוע שעבר ב-TheMarker, הודיע שלום לנתניהו כי הוא תומך בהגדלת כמות השיריון בכ-20% ל-530-540 BCM – באמצעות שלושה מתווים, שבאחד מהם יבחרו, ויגישו לאישור הממשלה. שלושת המתווים שנדונו נבדלים זה מזה בשתי סוגיות עיקריות: איסור או היתר לייצא גז ממאגר תמר, וחלוקה שונה של אחוזי הייצוא מיתר המאגרים. כך, במקרה של איסור על יצוא מתמר - יישאר פחות או יותר על כנו מנגנון היצוא שנקבע בדו"ח ועדת צמח: 100% יצוא במאגר קטן (עד 25 BCM), 75% במאגר של 25-100 BCM ועד 50% במאגר לוויתן (או עד 75%, במקרה של עסקות swap עם מכסת המאגרים הקטנים).

במקרה שיותר יצוא מתמר – אך בה בעת תידרש כאמור הפחתת מכסת היצוא, אזי שיעור היצוא המרבי מיתר המאגרים יידרש לרדת בהתאם. הדרגים המקצועיים במשרד האנרגיה מחזיקים בדעה, שלפיה אין להתיר יצוא גז ממאגר תמר. עמדת נתניהו והשרים מכוונת לכמות הגז המינימלית הדרושה כדי להצדיק כלכלית פרויקט ייצוא יבשתי נרחב - כ-360 BCM.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker