האוצר: הקמת שני נמלים פרטיים במקביל תקפיץ את מחירי הדיור

פגישת השרים כץ ולפיד על רפורמת הנמלים הסתיימה ללא הסכמה ■ במשרד התחבורה מתעקשים להקים רציפים פרטיים בחיפה ובאשדוד במקביל - באוצר טוענים שאין לכך הצדקה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

פגישת שר התחבורה, ישראל כץ, ושר האוצר, יאיר לפיד, בנוגע למתווה החדש של הרפורמה בנמלים, הסתיימה שלשום ללא הסכמה. זאת, בעקבות מחלוקת בין המשרדים על מספר הרציפים הפרטיים שיוקמו על ידי המדינה כדי להתחרות בנמלים הקיימים.

במשרד התחבורה מבקשים לפרסם ב–1 ביולי שני מכרזי קבלן מקבילים - להקמת התשתיות לנמל המפרץ בחיפה ולנמל הדרום באשדוד. כמו כן מתכוונים לפרסם את מסמכי המיון המוקדם ‏(P.Q‏) למכרזי ההפעלה ורכש הציוד של שני הנמלים החדשים.

מנגד, טוענים באוצר כי עלות ההקמה של הרציפים החדשים 1–1.5 מיליארד דולר כל אחד - גבוהה מדי. לפי הערכות, גיוסי החוב של חברת נמלי ישראל ‏(חנ”י‏) - חברת הנכסים של הנמלים - יספיקו למימון נמל אחד, ואילו המימון בעבור הרציף הנוסף יוטל על היבואנים והיצואנים באמצעות הגדלת התעריפים הנמליים.

צילום: לימור אדרי

מהלך שכזה, טוענים באוצר, יוביל לייקור המוצרים במשק ולהעלאת יוקר המחייה. זאת, לצד ביקוש מאסיבי לחומרי בנייה דוגמת חול, חצץ ומלט - שתפגע בזמינותם לענף הנדל”ן ותייקר את מחירם בשוק. לטענת האוצר, המשק יזדקק לרציף נמל נוסף רק 8–9 שנים לאחר הקמת הראשון, שמתוכננת ל–2017–2018, ולפיכך ממילא אין כל דחיפות בביצוע שני הפרויקטים כיום.

מנגד, במשרד התחבורה טוענים כי הנסיבות הפוליטיות כיום לא יחזרו בעתיד, וכי דחיית הפרויקט השני תבטל אותו למעשה.

עוד נטען כי דיון עכשווי בשאלה איזו עיר תיבחר לאכלוס הנמל העתידי תביא לפתיחת חזיתות פוליטיות נוספות נגד הרפורמה המתוכננת. זאת, לנוכח המאבק בין הערים חיפה ואשדוד על מיקום הנמל העתידי הבא בתחומן.

כך או כך, סוגיה זו לא נפתרה עדיין ותידון בין השרים בשבועיים הקרובים. זאת, לצד מחלוקת נוספת שעשויה להתעורר בין המשרדים - בשאלה מי יוביל את המשא ומתן מול ההסתדרות והעובדים. כץ צפוי לדרוש כי משרדו יוביל את הצוות הממשלתי, על בסיס הבטחה שקיבל לכך מידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפני כחודש.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker