ישראל כץ ויאיר לפיד דנו במיקום הנמל הפרטי הראשון

שרי התחבורה והאוצר נפגשו אתמול בפורום מצומצם כדי לגבש את צוות המשא ומתן מול ההסתדרות, את הקווים האדומים שיוצגו בו, וליישר קו לקראת המכרזים להפעלת הרציפים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר התחבורה, ישראל כץ, ושר האוצר, יאיר לפיד, נפגשו אתמול בפורום מצומצם כדי לדון במהלכים הרגישים שהממשלה תנהל בחודשים הקרובים לקראת יישום הרפורמה החדשה בענף הנמלים.

ככל הידוע, דנו השרים בחמש סוגיות עיקריות הדורשות הכרעה כבר בשבועיים הקרובים: האחת, מספר הרציפים הפרטיים שיוקמו בידי המדינה כדי להתחרות בנמלים הקיימים. הכוונה היא לנמל המפרץ בחיפה ולנמל הדרום באשדוד, או רק אחד מהם. השנייה, מיקום הנמל הראשון מבין השניים, אם יוחלט על הקמה דו־שלבית של הרציפים. השלישית היא משטר ההפעלה של הנמלים הפרטיים ומתווה המכרז הבינלאומי שיפורסם להפעלתם, הרביעית היא גיבוש הרכבו של צוות המשא ומתן מול הסתדרות העובדים ונציגים של ועדי הנמלים בחודשים הקרובים, וזהות העומד בראשו; והסוגיה החמישית - הקווים האדומים שינחו את הצוות במשא ומתן.

בכוונתו של כץ לפרסם כבר בתחילת יולי את שלב המיון המוקדם ‏(P.Q‏) במכרז להפעלת הרציפים הפרטיים, ולאחר הפרסום יודיע כי יפתח בהידברות מול ההסתדרות.

שר האוצר, יאיר לפיד ושר התחבורה, ישראל כץצילום: אוליבייה פיטוסי

הקמת הרציפים אושרה בממשלה במאי 2007 בתוכנית האב האסטרטגית לפיתוח נמלי הים התיכון. בתוכנית נבחנה האפשרות לשתף את המגזר הפרטי בהקמת הנמלים ובהפעלתם ‏(מודל PPP‏), במטרה לאפשר תחרות פנים־נמלית.

לפי החלטת הממשלה, עד סוף 2008 היו אמורים שרי התחבורה והאוצר להכריע בשאלת מיקומו של הרציף הראשון - בחיפה או באשדוד - וכן בשאלת משטר ההפעלה ‏(זכיין פרטי או חברה ממשלתית‏). ואולם התנגדות ועדי העובדים בנמלים לכל תחרות פנימית הביאה לכך שעד היום לא התקבלה כל הכרעה בנושא.

בזמן שהדרג הפוליטי התמהמה, קידמה חברת נמלי ישראל ‏(חנ"י‏) את תכנון שני הרציפים העתידיים, והתוכניות להקמתם אושרו כבר להפקדה בחודשים האחרונים. במקביל החליטה חנ"י לפצל בין הקמת הרציפים לבין הפעלתם ורכש הציוד בעבורם.

לפיכך, לפני חצי שנה פירסמה חנ"י את שלב המיון המוקדם במכרז לבחירת קבלן הקמה לרציפים, שאליו ניגשו שמונה קבוצות בינלאומיות ומקומיות. כעת היא אמורה לפרסם את מסמכי ה-P.Q למכרז ההפעלה, לאחר שהשרים יחליטו ביניהם סופית על משטר ההפעלה: למשל, מי יהיה יזם הפרויקט ‏(חנ"י או המדינה דרך אגף החשכ"ל‏), מה תהיה שיטת הזכיינות במכרז ולאיזו תקופה יימסר הזיכיון לגוף הפרטי.

לפי הערכות, מי שתנהל את הפרויקט תהיה לבסוף חנ"י, לתקופת זיכיון של 30-25 שנה, במכרז שבו הקבוצות הבינלאומיות יתמודדו על גובה דמי השימוש הקבועים שישולמו למדינה בעבור הרציף, בתוספת הכנסה קבועה פר מכולה, למשל.

קודם לכן, יידרשו השרים להכריע כמה רציפים יוקמו. זאת, לנוכח עלות הקמתם שמוערכת בכמיליארד דולר כל אחד. לפי הערכות, חנ"י מסוגלת לממן ממקורותיה ומגיוסי חוב את ההון הדרוש להקמת רציף אחד בלבד. במשרד התחבורה היו רוצים לראות הכרזה רשמית על יציאה לפרויקט כפול, שימומן בכספי הדיווידנדים של חברות הנמל הוותיקות, למשל. ואולם באוצר חוששים מההשלכות התקציביות, ולכן עשויים להסתפק בדרישה לרציף אחד, על ההכרעה הפוליטית הרגישה שנלווית לכך.

באשר לניהול המשא ומתן, כץ צפוי לדרוש כי משרדו יוביל את הצוות הממשלתי, לאור הבטחה שקיבל לכך מידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפני כחודש.

הכרעת השרים תתקבל על רקע הודעת הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, מלפני חודש, שלפיה בכוונתו להכריז על חברות נמלי חיפה ואשדוד קבוצות ריכוז. ברשות הוחלט לנצל את התיקון לחוק ההגבלים העסקיים שנכנס לתוקפו בשנה שעברה, ומאפשר לממונה להכריז על מקבץ חברות בענף מסוים כאוליגופול - ללא צורך בהכרזה על חברה אחת כמונופול - וגם לגזור מכך סמכויות אכיפה.

המשמעות האופרטיבית של ההכרזה היא שכל נמל חדש שתבנה הממשלה בעתיד יופעל אך ורק בידי גוף שאינו הנמלים הגדולים, אלא יתחרה בהם. לפיכך, על חברות הנמל ועובדיהם ייאסר להתמודד במכרזים הבינלאומיים שיפורסמו להפעלת הרציפים החדשים. החלטת הממונה כפופה לשימוע שייערך לנמלים ביולי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker