האוסטרלים נגד רוכשי לווייתן: "הגז שייך לאזרחים, לא לוודסייד"

"נהיה מטורפים כמדינה אם נתיר לכמות מאסיבית של משאבי טבע, השייכים לעם האוסטרלי, להיות מפותחים באמצעות אסדה צפה אי שם באסיה"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בעוד שבישראל מתלהט הוויכוח סביב סוגיית יצוא הגז הטבעי, ומעכב את כניסת ענקית הקידוחים האוסטרלית וודסייד כשותפה במאגר לוויתן (30%) - סובלת וודסייד מצרות גם במולדתה.

"נהיה מטורפים כמדינה אם נתיר לכמות מאסיבית של משאבי טבע, השייכים לעם האוסטרלי, להיות מפותחים באמצעות אסדה צפה אי שם באסיה", צוטט ראש ממשלת מערב אוסטרליה, קולין ברנט, בעיתונות המקומית. זאת, בהתייחס לפרויקט ה-FLNG שמתכננת שם וודסייד, לצורך הנזלת הגז הטבעי שבמעמקי הים וייצואו, כפי שהיא מתכננת להקים גם מעל מאגר לוויתן. זאת, מבלי להוליך את הגז לחוף ולצורך שימוש מקומי.

"לא תהיה תעסוקה, לא הכנסות, לא יתרון לצרכנים, לעסקים, לתעשייה...זה הגז שלנו, והממשלה האוסטרלית כיצד הגז הזה יפותח ומתי", הוסיף ברנט. "הגז יכול לשכב באדמה לעוד כמה שנים עד שמישהו יביא אותו לחוף", אמר, ואף איים בנטילת זיכיון הקידוח וההפקה של וודסייד.

"בניגוד לישראל, אשר אינה לוחצת על חברות הגז לקיים את מטרת הזיכיון - פיתוח לוויתן למען רווחת אזרחי ישראל - באוסטרליה יודע ראש ממשלה לאיים בכך שאם החברה לא תעביר את הגז ליבשה, יילקח ממנה הזיכיון, והוא אינו חושש מלציין את הרווחים העצומים שעושות חברות הגז גם ללא פרויקט הנזלה", אמר אתמול דובר ארגון "ישראל יקרה לנו", אייל עופר.

אתר הקידוח לוויתן

בארגון תקפו את החלטת שר האנרגיה סילבן שלום לתמוך בייצוא כ-40% מעתודות הגז של ישראל - אף שמיתן בכך את המלצות ועדת צמח. "במקום למצוא מה נחוץ כדי לפתח את לוויתן ולחייב את זכייניות הגז לעמוד בהתחייבותן לפתח את לוויתן לתועלת המשק המקומי, עוסק השר שלום בקידום החלטה של ממשלת ישראל אשר תזניק את הרווחים של תשובה ונובל", נמסר מהארגון.

בשבוע שעבר נחשף ב-TheMarker כי השותפות במאגר לוויתן הגישו למשרד האנרגיה את תכנית הפיתוח המוצעת למאגר - הכוללת הנחת אסדות טיפול בגז וצנרת לחוף בישראל בעלות כוללת המוערכת ב-4.5 מיליארד דולר. זאת, לאחר שעיכבו את הגשתה במשך חודשים, ושבועיים לפני המועד האחרון שבו חויבו בהגשה. וודסייד מתעתדת לרכוש 30% מהזכויות בלוויתן בתמורה לכ-2.5 מיליארד דולר, אך העסקה מותנית בין היתר במכסות הייצוא שתתיר ישראל, ובטכנולוגיית הייצוא שתיבחר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker