דיויד גילה פותח בהליכים נגד ההסתדרות וועד חברת החשמל

הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, פנה לבית הדין להגבלים בבקשה להוציא צו מניעה נגד עובדי המונופול לאחר שסירבו לחבר יצרן מתחרה לרשת

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, פנה אתמול לבית הדין להגבלים בבקשה להוציא צו מניעה נגד עיצומי עובדי חברת החשמל, בגין עבירה על דיני ההגבלים. גילה ביקש מבית הדין להורות למנכ"ל החברה אלי גליקמן, ובראשונה - גם ליו"ר ועד העובדים דוד (מיקו) צרפתי ולהסתדרות - לאפשר את חיבורה של תחנת הכוח הפרטית דליה לרשת החשמל. זאת, מאחר שלפני כשבועיים, עזבו עובדי חברת החשמל את אתר ההקמה של התחנה בעקבות שיחת טלפון שקיבלו מראשי הוועד - ומאז מסרבים לחזור למקום, ולחבר אותו לרשת החשמל.

לטענת רשות ההגבלים, מדובר בניצול מעמדה המונופוליסטי של חברת החשמל לרעה, תוך סירוב בלתי סביר לספק שירות חיוני. זאת, שלושה חודשים בלבד לאחר שגילה הזהיר את ראשי חברת החשמל, כי חלה עליהם החובה למנוע את הפגיעה ביצרנים מתחרים - גם אם מדובר בעיצומי עובדים - מחשש לעבירה על החוק. בית הדין הודיע כי יקיים דיון דחוף בפנייה ביום שני הקרוב.

"הסירוב לספק חשמל לדליה הינו חוליה נוספת, חמורה וקיצונית במיוחד, בשרשרת של מהלכים שתוצאתם הינה סיכול התחרות המתפתחת לחברת החשמל", נכתב בבקשה. "כל תכליתה של בקשה זו היא כי בית הדין יבהיר כי איש אינו מעל לחוק, וכי גם מאבק עובדים אינו יכול להצדיק הפרה של הוראות חוק ההגבלים העסקיים", נכתב עוד.

תחנת הכוח בחדרה
תחנת הכוח בחדרהצילום: דודו בכר

פניית גילה באה יממה לאחר החלטת בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, שלפיה עובדי חברת החשמל רשאים לא לחבר את תחנת הכוח הפרטית דוראד לרשת החשמל - כל עוד הממשלה אינה מנהלת עמם משא ומתן ליישום רפורמה. בית הדין קבע כי בחלוף שני ימי עבודה מרגע פתיחת המשא ומתן, ייכנס לתוקפו צו זמני שיורה לעובדים להימנע מהפרעה לחיבור התחנה - אך כל עוד הצדדים אינם מתדיינים, לא ייכנס הצו לתוקפו.

לפי הערכות, המדינה תגיש ערעור על הפסיקה. דוראד אמורה לייצר חשמל שישמש גיבוי, לנוכח המחסור הצפוי בקיץ. רשות ההגבלים כבר שיגרה באחרונה לחברת החשמל אזהרה לבל תנצל את כוחה המונופוליסטי כדי לחסום את התחרות בענף החשמל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker