שר התחבורה: "משתמשי הנמלים סובלים מתסמונת האשה המוכה"

כץ אמר לעובדים בכנס ענף הספנות: "אתם משלימים עם מציאות שלא ניתן להשלים איתה ■ אבישי ברוורמן, יו"ר ועדת הכלכלה, אמר כי "תחרות לא עומדת בסתירה לעבודה מאורגנת ושכר ראוי"

דניאל שמיל
דניאל שמיל

חברי ועדת הכלכלה של הכנסת סיירו היום בנמל אשדוד, ונפגשו עם הנהלת הנמל וועד העובדים. אולם, בעוד שמפגש עם ההנהלה היה גלוי, וסוקר בידי התקשורת, המפגש עם הוועד נערך היה סגור וסודי. בין חברי הוועדה שנכחו במקום, היו בעיקר אנשי אופוזיציה, ורק דוד צור מהתנועה ייצג את הקואליציה. הנושא העיקרי שעל סדר היום היה התחרות התוך - נמלית המתוכננת, עם הכוונה להקים רציפים חדשים ופרטיים, סמוך לנמל הקיים.

ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, יו"ר הועדה, אמר בפגישה: "אנו רוצים שהנמלים יתפקדו היטב, והתחרות היא חיובית. אבל זה לא עומד בסתירה לעבודה מאורגנת, עם שכר הוגן ושכר ראוי". ברוומן גם שלח מסר למשרד התחבורה, באומרו: "לאחר שהשר ואנשיו יגבשו המלצות, הנושא יעבור לוועדת הכלכלה ואנו נדון בו בכל כובד הראש".

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

יו"ר נמל אשדוד, גדעון סיטרמן, אמר בדיון כי "לא כל ועדה נקלעת לתקופה בה הכרעותיה ישפיעו על עתיד המדינה ב-40 השנים הבאות", והוסיף כי "אנחנו, כנציגים נאמנים של בעל המניות, נערך לכל החלטתה. גם להחלטה בה נתחרה בחברה חדשה. אנחנו כאן כדי לתת שירות לאזרחי המדינה. נהיה שם ונתחרה, כפי שאנחנו מתחרים היום בנמל חיפה. אנחנו נלחמים על כל מכולה".

שוקי סגיס, מנכ"ל הנמל, בחר לתת פרספקטיבה בינלאומית. לדבריו "כמעט 80% מהנמלים פרטיים. בתוך נמלים רבים, יש תחרות תוך - נמלית, אך יש איגוד עובדים אחיד לכולם, כך זה גם ברוטרדם, הנמל  הגדול באירופה. בארה"ב יש איגוד לחוף המערבי ולחוף המזרחי. יש נמלים בו העובדים נמצאים בפול, ובכל משמרת הולכים לעבוד בנמל אחר. גם שביתות לא מיוחדות לנו. בנמל לוס אנג'לס השביתו את כל הנמל בגלל נייר טואלט".

סגיס הוסיף, ביחס לעבודה, כי: "העובדים היו צריכים לעבור רפורמה ב-2005 כפאזה, כדי להבין שהמשכורת היא מהלקוחות ולא המדינה. לכן, הצלחנו להכניס מערכות מחשוב.  העובדים הגיעו להסכמי עבודה, ונוצרו קונפליקטים בין רשות החברות, לבין ההסכמים".

לדבריו, עודף הרגולוציה על הנמל לא מאפשר לו גמישות ניהולית: "רציתי, למשל, לעשות פרישה שלא מרצון - הרווח היה 100 מיליון שקל, ואני מייצר עובדים זולים יותר. אבל המדינה לא הסכימה בשל השלכות רוחב. לקחו את חברות הנמל כחברה כלכלית, ולא נתנו גמישות ניהול ביחס לעובדים".

סגיס התייחס גם לפרשת הסטייקים של עובדי הנמל "אוהבים לכתוב על העובדים שהם אוכלי סטייקים ואוכלי חינם. מה זה פרשת הסטייקים? הגענו ב-2006 להסכם של תפוקות, והם מקבלים פרמיה. הגענו לתקרה, ומי שעובר את התקרה - צריך לקבל ארוחה.. הוועד בא ואמר שעקפתם אותנו, העובדים ממשיכים לעבוד בהפסקות, רק בגלל הארוחה. היתה תחרות, מי מקבל אותה". 

לשאלת ח"כ אריאל אטיאס על השפעת הנמל על מחירי מוצרים, ענה סגיס כי :"השפעת עובדי הנמלים על הסוכר 0.5%. אלה 2.5 אגורות. צריך לבחון את כל שרשרת האספקה.  מעלות היבואן, זה 0.91%, חלק קטן מזה זו עלות עובדים.

שר התחבורה, ישראל כץ, לא נכח בפגישה, אך נשא דברים תקיפים בכנסPort2Port  של ענף הספנות, שנערך במקביל: "אני חושב שמשתמשי הנמלים קצת סובלים מתסמונת האישה המוכה. ואני אומר לכם - כשאתם משמיעים קריאות נגד הרפורמה, ואתם הרי יודעים יותר מכולם עד כמה התהליך הזה חיוני - אתם משלימים עם מציאות שלא צריך להשלים איתה - אתם למעשה בני ערובה ואת זה צריך לשנות".

כץ אמר: "היום אין ספק שיש צורך בשני נמלים חדשים; ברור לחלוטין, ובלי קשר לכלום, שחייבים לבנות נמלים חדשים עם רציפי מים עמוקים שיותאמו לקבלת אוניות גדולות יותר. כמו כן, אין ספק היום שצריכה להתפתח תחרות וזה יכול לקרות רק כאשר יהיה נמל מול נמל. בין חיפה ואשדוד ישנה תחרות אבל היא מוגבלת כי הלקוחות הם לקוחות שבויים".

בתחילת החודש הבא יצאו המכרזים להקמה והפעלה של הנמל הראשון, כשהכוונה לבנות שני נמלים, אך עדיין צריך להחליט היכן יבנה הראשון. בימים אלו אנו בוחנים את היתרונות והחסרונות של שני הנמלים, חיפה ואשדוד, וההחלטה תתקבל על ידי בשיתוף ראש הממשלה.

אני גם הגעתי למסקנה שכל ההידברות צריכה להיות רק לאחר הוצאת המכרזים. ועל עיקרון אחד אין מה להידבר - על עצם הקמת הנמל הפרטי. ההידברות תהיה על הרבה דברים אחרים: העובדים והחברות יוכלו לבוא ולדון על ייעול התנאים הקיימים. אם במהלך המו"מ יבואו ויאמרו שאנו מקימים נמל חדש עם רציף מים עמוקים מה שיפגע בנמלים הקיימים - בהחלט נדבר על כך וייתכן שנעמיק גם רציף קיים. יש הרבה אפשרויות שניתן לדון עליהן: גם על זכויות העובדים ויתר הדברים, אבל לא על העיקרון הברור של תחרות ונמלים חדשים.

אני לא שואף שיהיו שביתות ואני ייעצתי לכמה מחבריי השרים שלא להתנגח עם העובדים. אבל גם לא אמנע משביתות, אני אומר לכם שגם שר האוצר וגם ראש הממשלה נחושים בדעתם. אם יפרצו כאן שביתות, אנו נערכים לספק אלטרנטיבות ראשוניות והממשלה תגן על המשתמשים. אבל אם יפרצו כאן שביתות פראיות כלליות שיקיפו את כל המשק, הממשלה תידרש להגיב והיא תעשה זאת בצורה ברורה.

אנו נעביר את חוק ברורות חובה בשירותים חיוניים - חוק שהחוקתיות שלו כבר נבדקה ואושרה על ידי היועמ"ש. בימים אלו אנו עובדים עם גורמים במשרד ראש הממשלה על החוק הזה. אני משוכנע שתהיה פה תמיכה ציבורית מוחלטת כיוון שהציבור הוא זה שקובע ולא אלון חסן ולא מאיר תורג'מן.

כללי המשחק השתנו. אף חברה שהמדינה הפקידה אותה בידי גורמים ניהוליים לא תוכל להמשיך להתנהל כך. הנמלים אינם רכושם הפרטי של הוועדים ואיש לא ימנע מהמדינה ייעול. הימים הללו חלפו וכדאי שיפנימו את המסר", סיכם שר התחבורה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker