השותפות בלווייתן: הזרמת הגז לחוף תעלה לנו 4.5 מיליארד ד'

שבועיים לפני המועד האחרון, הגישו השותפות - דלק, נובל אנרג'י ורציו - את תוכנית הפיתוח של מאגר הענק ■ התוכנית כוללת הקמת אסדות והנחת צנרת למישור החוף הצפוני, אך אינה כוללת את מתקני היצוא

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שנתיים וחצי לאחר שהתגלה, מתקרב מאגר הגז הטבעי לווייתן להכרזתו הרשמית כתגלית מסחרית. ל-TheMarker נודע כי השותפות במאגר - קבוצת דלק ‏(45%‏), נובל אנרג'י ‏(40%‏) ורציו חיפושי נפט ‏(15%‏) - הגישו השבוע למשרד האנרגיה והמים את תוכנית הפיתוח של המאגר.

ההשקעה בתוכנית נאמדת ב-4.5 מיליארד דולר, ומשכה מוערך בשלוש שנים. זאת, לעומת כ-3 מיליארד דולר שנדרשו לפיתוח מאגר תמר. התוכנית מתייחסת לפיתוח המאגר לצורכי המשק המקומי בלבד, ואינה מתייחסת לתוכנית השותפות לגבי יצוא הגז והמתקנים הנדרשים עבורו.

שותפות לווייתן הגישו את תוכנית הפיתוח שבועיים בלבד לפני המועד האחרון. החמצת מועד ההגשה היתה עלולה לגרור סנקציות מצד הממשלה, לרבות הפקעת הזכויות במאגר מידיהן. העיכוב שנקטו השותפות בהגשת התוכנית גרר ביקורת ציבורית ופרלמנטרית קשה. הסיבה להשתהות יוחסה לרצונן של החברות להתאים את תוכנית הפיתוח למכסות היצוא שתתיר להן הממשלה מהמאגר. לפיכך, נטען, המתינו אלה עד לאישור הצפוי של מסקנות ועדת צמח ליצוא הגז הטבעי בממשלה, ואף התנו במרומז את הגשת תוכנית הפיתוח החיונית במתן היתר יצוא.

קידוח לווייתן

ואולם בחודשים האחרונים התעכב אישור היצוא, ובאחרונה הוברר כמעט סופית כי המלצות ועדת צמח לא יאומצו, וישונו. לפי הערכות, בשבוע הקרוב יכריעו שרי האנרגיה והאוצר באשר לעמדתם כלפי היצוא, ואלה צפויים לקזז ממכסת הייצוא שהתירה ועדת צמח - לטובת שיריון גז נוסף לצורכי הביקושים במשק. בינתיים, פירסם אמש משרד האנרגיה את הפרוטוקולים של ועדת צמח.

בתוך כך, התקרב מועד הפקיעה של רישיונות הקידוח שקיבלו שותפות לווייתן ‏(14 ביוני‏), ואלה נאלצו להגיש את תוכנית הפיתוח. זאת, חרף אי בהירות תכנונית מצד הממשלה באשר לנקודות קליטת הגז מהמאגר בחוף. כך, הכריעה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה כבר לפני חצי שנה כי נקודות קליטות הגז בצפון ימוקמו באתר חגית ‏(ליד צומת אליקים‏) וסמוך למתקן טיהור השפכים מרץ בעמק חפר, לאחר הליך ברירה ממושך בין 25 חלופות. ואולם מאז נמנעה הממשלה מלהחליט על אימוץ חלופות אלה, כמו גם על מיקומי אסדות הטיפול בגז שיוקמו מול החוף.

חשש מפיצוץ 
עסקת וודסייד

תוכנית הפיתוח כוללת כמה חלופות לפיתוח המאגר, לרבות מיקומי האסדות המוצעים ותוואי הנחת צנרת הגז לצפון. לפיכך, אין כל ודאות כי התוכנית המפורטת היא זו שתיושם לבסוף, וסביב התוכנית צפויות עוד הידיינויות ממושכות בין הממשלה לשותפות.

הימנעותן של השותפות בלווייתן להגיש עד כה את תוכנית הפיתוח מנעה את האפשרות להעניק לידיהן "חזקה" - זיכיון ל-30 שנה עם אופציה ל-20 שנים נוספות, לאחר שהוכחה הפקה בעלת כדאיות כלכלית באתר הקידוח. מכאן, נשללה מהן האפשרות למכור את הגז במאגר, למכור זכויות בו או אף לשעבד אותו לצורך גיוס הון.

לפי הערכות, נדרשו השותפות להגיש את התוכנית ולקדם את הכרזת המאגר כ"חזקה", גם כדי להבטיח את ביצוע העסקה המתמהמהת להכנסת ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד כשותפה לפרויקט.

וודסייד סיכמה עקרונית בדצמבר 2012 על רכישת 30% מהזכויות במאגר, לאחר דילול אחזקותיהן של דלק, נובל ורציו בתמורה לעד 2.5 מיליארד דולר, ולפי שווי מאגר של כ-5 מיליארד דולר. ואולם קיום העסקה הותנה בשורת תנאים, רגולטוריים ברובם, לרבות אישור המלצות ועדת צמח ליצוא 50% מהגז הישראלי לפחות, וכן פתרון סוגיית ההגבלים העסקיים. זאת, לאחר שרשות ההגבלים קבעה עוד בספטמבר 2011 כי שותפות לווייתן פועלות לכאורה תחת הסדר כובל, שיש בו כדי לפגוע בתחרות בשוק הגז. סוגיות אלה אמורות היו להיפתר עד סוף פברואר 2013.

השותפות בלווייתן זומנו להליך שימוע, שבו ניסו לשכנע את הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, להימנע מההכרזה. השימוע הסתיים במאי 2012, אך מאז לא התקבלה כל החלטה ברשות. זאת, עקב מסכת לחצים משפטית שמפעילות חברות השותפות על רשות ההגבלים, וברקע הצעות פשרה שונות שהועלו בידי הממשלה וחברות הגז.

בשבוע שעבר הפתיע גילה והעניק בחשאי לשותפות אישור לשיתוף פעולה במשא ומתן ליצוא הגז למדינות במזרח התיכון (ירדן, הרשות הפלשתינית וטורקיה). ואולם ברשות טענו כי אין זו החלטה הנוגעת להפרדה במכירת הגז לשוק המקומי.

מאגר לווייתן התגלה בדצמבר 2010 בשטח רישיונות "רחל" ו"עמית", כ-135 ק"מ מערבית לחיפה. בשטח המאגר הענק בוצעו עד כה ארבעה קידוחים. נפחי הגז במאגר התעדכנו כלפי מעלה כבר פעמיים, וכיום נאמדים ב-18.9 TCFמ (535 מיליארד מ"ק‏). בנוסף לגז הטבעי, העריכה נובל אנרג'י כי תחת שכבות הגז במאגר אצורות גם עתודות נפט בנפח 1.4 מיליארד חביות ובהסתברות של 25%. עוד העריכה מאגר של 34 מיליון חביות קונדנסט, תוצר לוואי בהפקת הגז.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker