הפקס לא הגיע - וחברת החשמל זיהמה 400 טונה קרקע בסולר

החברה הזמינה יותר סולר מנפח המיכל שברשותה; החברה שיגרה לכאורה לבתי הזיקוק הודעת פקס בדבר עדכון הכמויות, מבלי לוודא את קבלתו ■ המשרד להגנת הסביבה מאיים בקנס של 2.6 מיליון שקל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשרד להגנת הסביבה הודיע לחברת החשמל כי בכוונתו להטיל עליה קנס בסך 2.6 מיליון שקל, בכפוף לשימוע, בגין אירוע דליפת סולר שאירע לפני שנה בשטח תחנת הכוח של החברה בחיפה.

מהודעת המשרד עולה כי חברת החשמל ביקשה מבתי הזיקוק בחיפה הזרמה של 7,000 טונה סולר לתחנת הכוח. לאחר ההזמנה, התברר לחברה כי נפח המיכל שברשותה יאפשר מיכול של 5,000 טונה בלבד - וזו שיגרה לכאורה לבתי הזיקוק הודעת פקס בדבר עדכון הכמויות, מבלי שווידאה כי זה התקבל.

כשהחלה הזרמת הסולר לתחנה, לא השגיחו עובדי החברה על הנעשה בשטח, ורק לאחר שעות הבחינו בדליפת הסולר שעלה על גדות המיכל. לפי הערכות, נשפכו באתר בין 40-60 טונה סולר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

חרף המשבר: חברת החשמל הוציאה 5.3 מיליארד שקל על שכר ב-2012

למה חברת החשמל רוכשת גנרטור משומש במחיר של 3 חדשים?

צילום: אליהו הרשקוביץ

במכתב ששיגר לחברה סמנכ"ל האכיפה במשרד, יצחק בן דוד, התברר כי שלושה חודשים לפני כן אירע בשטח התחנה אירוע דומה - אך לקחיו לא יושמו. עוד נטען, כי בסיור שערכו אנשי המשרד להגנת הסביבה במקום, התברר כי מיכל הסולר בתחנה מוקם בתוך מאצרת עפר לא אטומה - אשר לא מנעה את דליפת הסולר לקרקע ולמי התהום. כתוצאה מכך, נדרשת החברה להעביר 400 טונה של קרקע מזוהמת לטיפול או לשריפה, ועבודות הניקיון באתר עדיין נמשכות.

חברת החשמל הודיעה בדו"ותיה הכספיים כי היא לומדת את פרטי ההודעה ושוקדת על הגשת טענותיה בעניין למשרד. השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, מסר כי "אכיפה ללא פשרות היא התנאי לכך שכל הגורמים במשק יעשו את כל המוטל עליהם כדי להימנע מעבירות סביבתיות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker