תא נהג דואלי וקרוס אובר קופה: כך משכנעים אתכם לקנות מכונית

הקטלוגים של המכוניות החדשות מנסים להרשים את הלקוח במונחים טכנולוגיים ואופנתיים שחלקם חסרי חשיבות ■ מה זו "שבכה קדמית רחבה", מי צריך "תיבה כפולת מצמד" ולאיזו מכונית יש "פרופיל קדמי דרמטי הזורם אל עמודי A"?

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נהג שנכנס כיום לאולמות התצוגה של היבואנים עשוי להתבלבל משפע מושגים טכנולוגיים לא ברורים שיזרקו לכיוונו אנשי המכירות. "למכונית הזאת יש תיבה כפולת מצמד", יאמר אחד, השני ישבח את "הזרקת הדלק הישירה" והשלישי יאזכר על הדרך את ההצטיידות ב"מערכות TCS ו–EDL".

בתעשיית הרכב יש טרנדים עיצוביים וטכנולוגיים שמשנים לאטם את המכוניות. לעתים אלה קודים שיווקיים תפלים, אך במקרים אחרים מדובר בחידושים טכנולוגיים מהותיים שמסייעים להגיע אל היעד בבטחה או להפחית את צריכת הדלק. אז מה זה בדיוק "תא נהג דואלי"? הנה מדריך קצר לקטלוגים המורעפים על הלקוח החדש בענף הרכב.

"...יש בו מראה ונוכחות של רכב SUV, קומפקטיות, אך עם מרחב פנימי נדיב לשבעה נוסעים בשלוש שורות של מושבים מפנקים ומודולריים, תא נהג דואלי עם מרכז מידע מתקדם, שפע אבזור ומערכות בידור ושמע, המעניקים תחושה של נסיעה במחלקה ראשונה..." ‏(מתוך קטלוג של מיניוואן‏)

הבלבול מתחיל כבר בניסיון להבין איזו מכונית זו בכלל, ולאיזו קטגוריה היא משתייכת. אם בעבר היו רק שלוש או ארבע קטגוריות עיקריות למכוניות - קטנות ‏(סופר־מיני‏), משפחתיות, משפחתיות גדולות ‏(מנהלים‏) ודגמי יוקרה למיניהם - כיום הבחירה נהפכה לקשה בהרבה. השוק מוצף במכוניות מהמון קטגוריות, ונדמה שכל יצרן יוצר לעצמו מערכת חדשה של שמות וכינויים. כך למשל ספורטוואגון, קרוסוואגון, טורר וסתם ואגון מתייחסים כולם לאותה תצורת מרכב, שידועה פשוט כסטיישן. בקטלוגים אחרים הוגדרו מכוניות משפחתיות כ"קופה עם ארבע דלתות" או "קרוס־אובר קופה".

קופה ‏(Coupe‏) הוא כינוי לרכב עם תצורת מרכב ספורטיבית, לרוב עם שתי דלתות צדיות, שהחלון האחורי שלהן משופע ‏(למרות שבמקור היה זה כינוי לכרכרות קצרות וחתוכות‏). רוב המכוניות המכונות קופה כיום לא הולמות את ההגדרה הזאת, וזוהי דרכם של היבואנים לספר כי העיצוב הוא ספורטיבי.

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

מגזין TheMarker: איך דגים עובדים ברשת

הכירו את הישראלים שמרוויחים מיליונים מפיתוח משחקים לסלולר

הכירו את המורים שהחליטו למרוד במערכת החינוך המסורתית

באופן כוללני, ניתן לומר כי בענף הרכב יש כמה קבוצות גודל: החל ממכוניות מיני עירוניות, דרך סופר־מיני ומשפחתיות ועד למכוניות סאלון ופאר, ממש כמו בעבר, אלא שבכל קבוצת גודל יש מגוון גדול בהרבה של תצורות מרכב - האצ'בק שימושית, סדאן שמרנית יותר, סטיישן מרווחת וגם גרסאות מיניוואן גבוהות ורכבי פנאי ‏(קרוסאובר‏) אופנתיים. הנתון החשוב ביותר לצורך הסיווג לקטגוריה הוא המרחק בין הצירים ‏(בסיס הגלגלים‏), שמעיד על המרווח בתא הנוסעים, ובעיקר מאחור - זוהי הסיבה לכך שמכוניות כמו קיה ריו או שברולט סוניק מוגדרות בכל זאת כסופר־מיני, על אף שיש להן מרכב סדאן ותא מטען מכובד.

בקטלוג הנדון למיניוואן, המלה מיניוואן כלל אינה מוזכרת מאחר שזו לא קטגוריה אופנתית. לעומת זאת, מסופר לנו פעמיים כי זהו "רכב פנאי", ויש לו "מראה ונוכחות של SUV". כלומר, החברה רוצה שנחשוב כי זהו רכב פנאי או ג'יפון. יש פה גם מושגים מבלבלים אחרים כמו "תא נהג דואלי" ‏(Dual Cockpit‏), שאינו אלא סגנון עיצובי שבו מופרד אזור הנהג מהנוסע שלידו במראה בלבד ולא פיסית.

"שבכה קדמית תחתונה נמוכה ורחבה יותר, עם עיטורי כרום, מדגישה כעת את היציבה הרחבה שממחישה את המוצקות ואת היכולות הספורטיביות. פס כרום חדש בצורת כנף הנושא את הלוגו מעניק תוספת סגנון לשבכה העליונה. פנסי הערפל הופרדו ממהבהבי הפנייה, והפנסים הראשיים החדשים מעניקים סגנון מלוטש יותר. התוצאה היא פרופיל קדמי דרמטי עוד יותר, הזורם אל עמודי A בעלי השיפוע החד" ‏(מתוך קטלוג למשפחתית‏)

יצרני הרכב משתדלים שהמכוניות ייראו חדשות אך גם לא אוונגרדיות מדי, כדי שעיצובן יהיה נעים לעין גם אחרי שנים. ב"שבכה" הכוונה היא לגריל הקדמי. לרוב המכוניות יש כיום גריל קדמי עליון קטן יותר ומעוצב, וגריל תחתון שבאמת משמש להכנסת אוויר למנוע - ובאחרונה גם הוא מקבל תשומת לב רבה יותר ממעצבי המכוניות.

עיצוב המכוניות הוא בעיקר עניין של טעם, אך יש לו השפעה גם על רווחת נוסעי המכונית. חלונות קטנים וספורטיביים למראה מאחור, למשל, יהיו נעימים פחות לנוסעים במושב האחורי. התקינה האירופית כיום מחייבת תאורת סימון קבועה מלפנים ‏(DRL‏). במכוניות הזולות יותר מדובר בפנסים רגילים, אך כיום גם במכוניות קטנות לא נדיר למצוא פנסי לד ‏(LED‏). הפנסים הראשיים במכוניות יוקרה הם לרוב פנסי קסנון, שבהם האור מופק מגז קסנון המייצר עוצמת תאורה חזקה יותר, וכיום נכנסת לשימוש, לאט לאט, גם תאורת לד מלאה. "עמודי A" הם הקורות הקדמיות, בין השמשה הקדמית לחלונות. עוד כיוון אופנתי נחמד הוא צבע מט, ללא השתקפויות של האור. הוא נראה מצוין ומבליט את עיצוב המכונית, אך גם רגיש לשריטות ופגמים.

"המושבים בעלי הקימורים הספורטיביים זכו לתמיכה משופרת כדי לשפר את הנוחות בנסיעות ארוכות. בנוסף לנוחות מפנקת, שופרו גם פתרונות האחסון כדי להעניק מקום נוסף לצרכים השימושיים שלך. מקומות האחסון הנגישים בקלות כוללים תא מאחורי צג המגע הצבעוני בגודל 7 אינץ'" (מתוך קטלוג למכונית מנהלים‏)

גם בתא הנוסעים יש אופנות שונות. לצד לוח המחוונים מול עיני הנהג יש במכוניות רבות גם מסך גדול במרכז הקונסולה הקדמית, שמשמש בעיקר לניווט. מערכת נוספת שמחלחלת גם למכוניות זולות יחסית היא בקרת האקלים - במקום מזגן מכני פשוט אפשר לקבוע במדויק מהי הטמפרטורה הרצויה. יש גם בקרות אקלים מפוצלות, שבהן הנוסע לצד הנהג יכול ליהנות מטמפרטורה המתאימה לו.

המושבים הספורטיביים המוזכרים בקטלוג אינם יכולים להיות גם נוחים וגם ספורטיביים. מושבי ספורט מיועדים לתת תמיכה צדית טובה בסיבובים חדים ומהירים, אך לנסיעות ארוכות אולי תעדיפו מושבים רחבים ונוחים יותר.

"הדור החדש של מנועי טורבו עם הזרקת דלק ישירה, אשר מותקנים במכונית החדשה, הוא זה שעומד בבסיס הביצועים, הגמישות, התאוצות, הזריזות ואופי הפעולה החרישי במיוחד... אל יחידות ההנעה החזקות והמתוחכמות משודכת תיבת הילוכים חדשנית בעלת מצמד כפול..." ‏(מתוך קטלוג למשפחתית‏)

בעבר המשוואה היתה פשוטה: נפח מנוע גדול יותר פירושו יותר כוח ותאוצות נחושות יותר. אבל זה כבר מזמן לא בתוקף. המנועים המודרניים נהפכו ליעילים יותר, והם מצליחים להפיק הספק ומומנט טובים גם מנפח מנוע קטן יותר. היתרון הוא שכך צריכת הדלק שלהם נמוכה יותר. הדרך לעשות זאת היא על ידי ייעול אספקת הדלק לצילינדרים, כך שרק כמות הבנזין או הסולר הנחוצה תישרף.

הזרקת הדלק המתקדמת ביותר היא ההזרקה הישירה, שבה מרוסס הדלק ישירות לתוך הצילינדר. אם היבואן מתגאה ב"הזרקת דלק רב־נקודתית", כדאי לעדכן אותו שזהו הסטנדרט הנמוך יותר כיום בקרב יצרני הרכב. כדי לייעל את זרימת האוויר למנוע משתמשים לרוב במגדש טורבו, המנצל את פליטות הגזים מהמנוע כדי לסובב טורבינה וכך לדחוס יותר אוויר לתאי השריפה.

מנועים בעלי מגדש טורבו והזרקת דלק ישירה מכונים על ידי היצרנים בשמות שונים, כמו TSI או Ecoboost. בכל מקרה הם מתגלים כחזקים ויעילים, ויכולים לספק מומנט כבר בסל"ד נמוך. אלה גם מנועים חסכוניים, אם לא מאמצים אותם יותר מדי. במכוניות רבות נכנסת לשימוש גם מערכת "עצור וסע" ‏(Start and Stop‏), המכבה את המנוע בעמידה רגעית ‏(למשל, בפקק או ברמזור‏) ומדליקה אותו מיד עם הלחיצה על דוושת הגז במכוניות אוטומטיות, או על המצמד בידניות. זו מערכת יעילה לחיסכון בדלק, אך המנוע לא יכבה כאשר המזגן פועל בעוצמה, ולכן בקיץ השימוש בה יפחת.

הנעה היברידית היא יקרה ונדירה יותר, אך גם היא מתחילה לחלחל למכוניות זולות מעט יותר. כאן מדובר בשילוב של שני מנועים, בנזין וחשמלי, ואנרגיית הבלימה מנוצלת לטעינה המנוע החשמלי - שבתורו מסייע בתאוצה.

גם תיבות ההילוכים השתנו למדי בשנים האחרונות. לצד חזרתה לאופנה של תיבת ההילוכים הידנית הפשוטה והאמינה, תיבות ההילוכים האוטומטיות המוכרות, הקרויות "פלנטריות", מפנות את מקומן לשני סוגים אחרים של תיבות הילוכים אוטומטיות - רציפה ורובוטית. בתיבה הרציפה מוחלפות הדיסקיות של התיבה הרגילה בחרוטים, וכך מתאפשר מבחר אינסופי של יחסי העברה. המנוע יכול לעבוד בסל"ד אחיד במהירויות שונות, וכך לחסוך בדלק.

תיבת הילוכים רובוטית פשוטה היא בעצם תיבה ידנית המופעלת בידי מנועים חשמליים, מעין רובוטית. תיבה כזו מכונה גם "אלקטרונית" בידי דוד לובינסקי, יבואנית פיז'ו. זוהי תיבה שמסייעת לחיסכון בדלק, אך העברות ההילוכים בה גסות ולא נעימות. ואולם, יש גם סוג נוסף של תיבה רובוטית, כפולת מצמד, שבה ההילוך הבא מוכן ודרוך כאשר המכונית מחליפה הילוך, וכך מתבצעת החלפת הילוכים מהירה וכמעט לא מורגשת. גם תיבות ההילוכים הפלנטריות עדיין בתמונה, אך כיום הן מציעות יותר הילוכים, לפחות שישה, ותיבות עם ארבעה הילוכים הן כבר מיושנות. אגב, "טיפטרוניק", שמוצג בקטלוגים רבים כחידוש טכנולוגי מלהיב, אינו אלא אפשרות להפעלה ידנית של תיבת הילוכים אוטומטית, הקיימת כיום ברוב המכוניות.

"המלה בטיחות מייצגת במכונית החדשה הרבה יותר מרשימה של כמה מערכות אלקטרוניות ועוד כמה כריות אוויר שבזכותן אתה יכול לישון בשקט... מערכת ESP לבקרת יציבות ושמירה על הרכב בנתיב הנסיעה, מערכות TCS ו–EDL להעברה יעילה יותר של כוח המנוע אל הכביש, מערכת ABS לסיוע בבלימות חירום, מערכת Hill Hold למניעת הידרדרות, נקודות עיגון בתקן ISOFIX למושבי בטיחות לילדים ושש כריות אוויר..." ‏(מתוך קטלוג למכונית משפחתית‏)

הרשימה של המערכות האלקטרוניות דווקא חשובה מאוד, ואם לישון בשקט - עדיף לא לעשות זאת מאחורי ההגה. הקטלוגים של יבואנית הרכב מתגאים במערכות בטיחות שנהפכו כבר לחובה חוקית, כמו מערכת למניעה של נעילת גלגלים בבלימה ‏(ABS‏) ובקרת יציבות ‏(ESP‏). בכמה פרסומים אף ראינו הדגשה כי למכונית יש פנס בלימה שלישי מאחור, וגם כאן מדובר בחובה. תקן ISOFIX הוא אפשרות לחבר כיסא תינוק ישר לשלדת המכונית, ולא לקשור אותו למושב, היציב פחות בזמן תאונה.

כדאי לשים לב כמה כריות אוויר יש במכונית - שש כריות נחשבות כיום לרף הנמוך של כריות האוויר - ולמערכות עזר לנהג כמו התרעה על מכונית בשטח המת בצדי המכונית או בקרת מרחק מלפנים.

באשר להגה, בכל המכוניות יש כיום הגה כוח, כלומר סיוע לסיבוב ההגה בידי הנהג. התגבור יכול להיעשות באמצעות מערכת הידראולית, והגאים כאלה מספקים לנהג תחושה טובה של האחיזה בגלגלים הקדמיים, או חשמלי - פתרון חסכוני יותר בדלק אך מתאים פחות לנהיגה ספורטיבית. ביונדאי, קיה ופיאט יש גם היגוי בתגבור משתנה, שבו קל יותר לסובב את ההגה בתמרוני חניה, אך לרוב הוא אינו נחוץ.

צילום: ניר כפרי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker