נתוני התובלה חושפים |

המגזר העסקי - לקוח שבוי של הנמלים

פער של עד 50% במחירי שינוע מכולות בין נמל קרוב לנמל רחוק מצמצם את בחירת היבואנים לנמל אחד - ומונע תחרות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

פערים של 15%-50% בין עלויות התובלה היבשתית של מכולות לנמל חיפה לעומת נמל אשדוד - הם שגורמים ליצירת לקוחות שבויים במשק, ולהיעדר תחרות בין חברות הנמל.

מנתונים שהגיעו לידי TheMarker, לאחר שנאספו בשנה האחרונה בקרב חברות יצוא ויבוא במשק, עולה כי הפרשים בגובה של עד 900 שקל בין מחיר ההובלה של מכולה לנמל קרוב ללקוח, לבין מחיר ההובלה לנמל רחוק ממנו - יוצרים העדפה ברורה של הנמל הקרוב, ומכאן - בידול גיאוגרפי שמעקר כל יכולת תחרות בין הנמלים. זאת, משום תמריץ כלכלי משמעותי מדי ליצואנים וליבואנים לעבוד עם הנמל הסמוך להם.

נמל אשדודצילום: אילן אסייג

כך למשל, עלות הובלה של מכולה בנפח 20 רגל מאזור באר שבע לנמל חיפה, תהיה גבוהה יותר ב-544 שקל למכולה ‏(45%‏), מאשר הובלתה לנמל אשדוד. עלות ההובלה של אותה מכולה מגוש דן לנמל אשדוד, תהיה נמוכה ב-240 שקל ביחס לשינועה לנמל הצפוני ‏(25%‏), ואילו מכולה שתצא מירושלים לנמל אשדוד תישא בתשלום נמוך ב-453 שקל לעומת עלות שינועה לחיפה ‏(15%‏).

לכתבות נוספות באתר TheMarker

משרד התחבורה יגייס עובדי נמל זרים כעתודה לשעת חירום

התוספת שישלמו לקוחות הנמל אם יעבדו עם נמל שרחוק מהם, בשקלים

מתקרבת לארה"ב: ישראל במיקום גבוה בריכוזיות ההכנסות בעולם

בצפון, עלות הובלתה של מכולה מטבריה לנמל אשדוד תהיה גבוהה ב-737 שקל מעלות שינועה לנמל חיפה ‏(40%‏). מכולה שתשונע ממגדל העמק או מנצרת לנמל אשדוד תגבה מבעליה תשלום יתר של 578 שקל ‏(50%‏). נתונים אלה הם שעמדו, בין היתר, בבסיס החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, להודיע בסוף השבוע לשתי חברות הנמלים, בחיפה ובאשדוד, כי בכוונתו להכריז עליהן קבוצות ריכוז בשירותי פריקת וטעינת מכולות.

התיקון לחוק ההגבלים העסקיים, שנכנס לתוקפו בשנה שעברה, מאפשר לממונה להכריז על מקבץ של חברות בענף מסוים אוליגופול, ללא צורך בהכרזה על חברה בודדת כמונופול, ולגזור גם מכך סמכויות אכיפה על התחרות. הכרזה על קבוצות ריכוז מתאפשרת כאשר קבוצה קטנה של מתחרים מחזיקה ביותר ממחצית השוק, שבו מתקיימת תחרות מועטה.

אחד המבחנים שנקבעו בחוק להוכחת התחרות המועטה הוא חסמי מעבר, אשר מגבילים את יכולתו של הלקוח לעבור בין הספקים המתחרים. ואמנם, מנתוני עלויות השינוע היבשתי עולה הקושי של לקוחות הנמלים להסיט פעילותם מנמל אחד לאחר. זאת, משום הפער העצום שבעלויות ההובלה היבשתית שהופכים את הבחירה בין הנמלים לברורה מאליה.

במלים אחרות, כאשר מיקום המפעל צפוני מאוד או דרומי מאוד, ההפרש בין עלות ההובלה אל הנמל הקרוב ובין עלות ההובלה היבשתית אל הנמל הרחוק הוא גבוה מספיק, כך שהשימוש בנמל הרחוק נפסל מראש. היוצא מן הכלל הוא רק אזור השרון, הממוקם בין שני הנמלים, ולכן אדיש יחסית לבחירה, במבחן עלויות התובלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker