משרד התחבורה יגייס עובדי נמל זרים כעתודה לשעת חירום

ישראל כץ, שאמור להציג את הרפורמה בנמלים בתוך חודשיים, הגיב להכרזתו של בנט כי נמלים מושבתים יופעלו על ידי חיילים: "צה"ל לא ייכנס לנמלים, אבל אם יופר החוק - נעביר חקיקה שתאסור שביתות"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משרד התחבורה יציג בתוך חודשיים את תוכניתו ליישום הרפורמה החדשה בנמלי הים, ובמרכזה הקמת נמל פרטי ראשון בחיפה או באשדוד. את ההחלטה על מיקום הנמל החדש יקבלו שר התחבורה ישראל כץ ושר האוצר יאיר לפיד, ולאחריה תפרסם המדינה מכרז בינלאומי להפעלת הנמל החדש.

בראיון לגלי צה"ל אמר אתמול כץ כי "הקונצפט הישן של להנפיק את חברות הנמלים או להפריטן - לא הוכיח את עצמו. תחרות חשובה מהפרטה, בייחוד אם קהל הלקוחות של הנמלים שבוי בגלל הריחוק הגיאוגרפי מכל נמל אחר. רק תחרות של רציף מול רציף תוביל לתחרות, כפי שנהוג בכל העולם".

במקביל, נערך משרד התחבורה לתרחישי קיצון שבמהלכם יגרור פרסום המכרז את השבתת נמלי הים. בימים האחרונים החלו במשרד בגישושים מול חברות הפעלת טרמינלים זרות, באשר לאפשרות להזעיק לישראל כוח אדם מקצועי המתמחה בעבודת נמלים - כדי להחליף את העובדים השובתים. כמו כן, בוחן המשרד את האפשרות לפתוח ערוצי פריקה והטענה מתוגברים בנמלי מספנות ישראל ואילת המופרטים.

בראיון אמר כץ, כי הציג בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו תוכנית שלפיה במקרה של שביתה פראית בנמלים ‏(שביתה המוכרזת ללא אישורו של גוף מוסמך‏), תקודם חקיקת בזק של חוק בוררות חובה בשירותים חיוניים. מדובר בהצעת חוק שנכללה לכאורה בטיוטות חוק ההסדרים למשק, ולפיה תיאסר שביתה בשירותים חיוניים במשק לפני הליך בוררות בין המדינה לעובדים. "אם העובדים לא יצייתו לחוק - ודאי שנידרש לנקוט אמצעים שיבטיחו את הפעלת הנמלים גם בניגוד לעמדת העובדים", הוסיף כץ.

רציף המכולות המזרחי נמל חיפהצילום: אלבטרוס צילומי אוויר

בתוך כך, גיבש שר הכלכלה, נפתלי בנט, תוכנית משלו להתמודדות עם השבתה כוללת של נמלי הים - אשר עוררה אתמול סערה פוליטית וציבורית. בין היתר, כללה תוכניתו את האפשרות להפעיל את הנמלים בסיוע חיילי צמ"ה ‏(ציוד מכני הנדסי‏) של צה"ל. התוכנית המתגבשת זכתה לכינוי "1981" - לציון השנה שבה התמודד נשיא ארה"ב, רונלד רייגן, עם שביתת פקחי הטיסה ברחבי ארה"ב, באמצעות פיטורי 11 אלף פקחים והכנסת אנשי צבא במקומם.

בתגובה, פנתה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אל היועץ המשפטי לממשלה בבקשה לאסור על שרי הממשלה לעשות שימוש בחיילי צה"ל כדי למנוע שביתה בנמלים. לדבריה, "ישראל היא לא דיקטטורה צבאית. צריך לטפל בוועדי־העל המסואבים שמנצלים לרעה את כוחם, אבל השימוש בחיילי צה"ל לא חוקתי".

בתגובה לפרסום תוכניתו של בנט, שעדיין לא הובאה לעיון דרגים מקצועיים, מתחו גם גורמים בממשלה ביקורת על התנהלות בנט, אשר עשויה לדבריהם לחבל בפתיחת המשא ומתן המתוכנן מול ההסתדרות: "זו טקטיקה של פוליטיקאי לא מנוסה", אמר אחד הגורמים. "בסוגיה כזו רגישה לא מייצרים סתם מהומות רק בשביל כותרות בעיתון".

לכתבות נוספות באתר TheMarker

נתוני התובלה חושפים: המגזר העסקי - לקוח שבוי של הנמלים

מתקרבת לארה"ב: ישראל במיקום גבוה בריכוזיות ההכנסות בעולם

שר התחבורה, ישראל כץצילום: אמיל סלמן

כץ עצמו התייחס לדברים ואמר לגלי צה"ל, תוך עקיצה לבנט, כי "הצבא לא נכלל בתוכניות האלה ואני אומר לך את זה בתור הגורם היחיד שמגבש את התוכניות. ממני זה לא יצא. צה"ל לא מפעיל נמלים, אין לו את כוח האדם המתאים ולא בכוחו לפעול לאכיפת החוק".

גם בקרב המשתמשים בהובלה ימית, הזהירו אתמול מפני הפיכת המאבק על פיתוח הנמלים ל"מלחמה בהורדת ידיים", כלשונם. "איננו בעד מלחמה - אנחנו מאמינים שנחישות ניתן לגלות גם בהידברות. מלחמה צריכה להיות האמצעי האחרון", אמר יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית, גד שפר.

"אנחנו, בעלי המטענים, שילמנו מחיר כבד ביותר במהלך השביתות הקשות שליוו את הרפורמה בנמלים ב-2005. העלות למשק היתה של מאות מיליוני שקל, אך היינו מוכנים לשלם את המחיר, אם תושג עבודה סדירה בנמלים. ההזדמנות אז הוחמצה. אני מקווה כי הנחישות שמראה עתה הממשלה, תביא לפיתוח הנמלים, הנחוץ כל כך למשק, תוך מזעור הנזקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker