רשות החשמל תגביל יצרני חשמל פרטי - מחשש לריכוזיות - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רשות החשמל תגביל יצרני חשמל פרטי - מחשש לריכוזיות

במהלך נדיר החליט הרגולטור של משק החשמל למנוע מראש השתלטות של יזמים פרטיים על שוק החשמל המתפתח - ולהבטיח תחרות על כיסו של הצרכן ■ האמצעי: הרשות תעניק תמריצים רק לשחקנים חדשים, ותגביל את הקיימים לנתח שוק של עד 40%

13תגובות

ייצור החשמל הפרטי, שקורם בימים אלה עור וגידים, מביא את רשות החשמל, הרגולטור של ענף, למהלך דרמטי ונדיר בנוף הממשלתי, שתכליתו למנוע ריכוזיות עתידית בשוק המתהווה. ביום שני האחרון החליטה מליאת הרשות לקבוע סדרת כללים שתמנע מיזמים פרטיים לתפוס אחיזה רחבה מדי בשוק החשמל הפרטי - ותעודד הצטרפות של שחקנים לענף הבוסרי, כדי להבטיח בעתיד תחרות על לקוחות החשמל הפרטי.

המליאה, בראשות עו"ד אורית פרקש־הכהן, תפרסם בימים הקרובים לשימוע הצעת החלטה שלפיה לא תעניק עוד תמריצים ליצרני חשמל פרטי המבקשים להגדיל את נתח השוק שלהם, אם הנתח שלהם גבוה מ–30% או 40% ‏(לפי סוג ייצור החשמל‏). זאת, במטרה להבטיח שלושה שחקנים שונים לכל הפחות בכל תת־שוק של ייצור חשמל.

בשוק ייצור החשמל הקונבנציונלי בגז טבעי, למשל, יותר לשחקן בודד להגיע לנתח שוק מקסימלי של 30%, בשוק של חמישה שחקנים לכל הפחות, כדי לשמור על התמריצים. בשוק הקוגנרציה - ייצור משולב של חשמל וקיטור, בעיקר בקרב לקוחות תעשייה גדולים - תותר אחזקה של עד 40% מהשוק, בשוק שבו פועלים שישה שחקנים לכל הפחות. בשוק ייצור החשמל באנרגיה סולארית ‏(פוטו־וולטאית או תרמו־סולארית‏) נקבע רף של 40% בנתח השוק ומינימום של ארבעה שחקנים.

אורית פרקש-הכהן, יו"ר רשות החשמל

המהלך אינו רטרואקטיבי, ולא פוגע בזכויות שכבר הוענקו ליזמים הפרטיים. בנוסף, רשות החשמל לא תמנע רישיונות ייצור חדשים ליזמים פרטיים שיבקשו להגדיל את נתח השוק שלהם למרות התנאים המגבילים. ואולם, אלה לא ייזכו להסדרים התעריפיים המועדפים שמבטיחה כיום הרשות ליזמים - דוגמת הבטחת רכישת החשמל שייצרו למשך 25 שנה, או הגנות תומכות מימון ‏(כוח עליון, למשל‏).

לפי הערכות, היעדר הסדרים כאלה יקשה על היזמים לגייס את המימון הדרוש לפרויקטים - ולפיכך יוביל לפתיחת השוק לכניסת שחקנים חדשים ומתחרים. בנוסף, הרשות תתנגד לכל בקשה שתוגש לאישור העברת מניות של מיזמי ייצור חשמל לידי שחקנים דומיננטיים בענף ‏(מעבר לאחזקה של 5% בפרויקט‏), במידה שיתברר כי יש בהעברה כדי לחרוג ממגבלות הריכוזיות שנקבעו.

הצעת רשות החשמל אושרה במליאה לקראת אישור ההסדרים המתמרצים ייצור חשמל פרטי, במהלך החודש הקרוב. ההסדרים, שהוקפאו לפני שנתיים לבחינה מחודשת, יאושרו כעת מחדש - אך יובטחו רק לשחקנים חדשים בענף, או לשחקנים קיימים שאינם מאיימים על רף הריכוזיות שנקבע.

הצרפתים מחזיקים 40% מהשמש

החלטת רשות החשמל נולדה ככל הנראה בעקבות מידע שלפיו יצרני חשמל פרטי גדולים, שכבר מתקדמים בהקמת תחנות כוח, מבקשים להגדיל משמעותית את ההספק שלהן - או להקים תחנות נוספות. היזמית OPC מקבוצת החברה לישראל, למשל, כבר הצהירה על רצונה בהקמת תחנה שנייה לזו שהיא מתעתדת להפעיל כבר בחודש הבא במישור רותם, בהספק 440 מגה־ואט. קבוצת דוראד מתעתדת ליזום הקמת תחנת כוח נוספת לזו שהיא מקימה כיום בדרום אשקלון ‏(840 מגה־ואט‏), וקבוצת דליה אנרגיות שוקלת להכפיל את תפוקת תחנת הענק ‏(870 מגה־ואט‏) שהחלה להקים בתל צפית.

אלא שבפני הרשות מונחות כיום בקשות רבות נוספות של שחקנים חדשים המעוניינים לקחת חלק בשוק החשמל הפרטי - וליהנות מהתמריצים. אלה נדרשים ממילא להתמודד עם חסמי כניסה גבוהים - אך גם עם הבטחת הרכישה שניתנה לחלוצים בענף, שמקנה להם יתרון על פני כל שחקן חדש המומחה, למשל, במימון וברכש גז טבעי. מכאן, שהשחקנים החדשים עלולים להתקשות בתחרות מול השחקנים הקיימים, ולהפקיד את שוק החשמל בעתיד בידי מיעוט שחקנים דומיננטים, שישלטו על מצבת הלקוחות המוגבלת ממילא ועל עודף הרזרווה הנדרש למשק.

בחודשים האחרונים ביצעה רשות החשמל עבודה כלכלית וניתוח תחרותי של שוקי החשמל הפרטי לסוגיו, תוך מיפוי בעלי רישיונות ייצור שהשלימו את הסגירות הפיננסיות להקמת תחנותיהם. מכאן גובשה מפת הריכוזיות בשוק נכון להיום ‏(מבחן HHI‏), שהתבססה על ייצור אנרגיה בפועל ועל הספק מותקן. הרשות לא פוסלת בהצעתה את חישוב נתחי השוק לפי מונחים רלוונטיים נוספים, כמו מספר הלקוחות של כל יצרן או מספר מתקני הייצור שברשותו.

חשש מהתנהגות קרטליסטית

במודלים שהופקו נמצא כי ענף ייצור החשמל הפרטי מתאפיין לרוב בריכוזיות גבוהה ‏(למעט בשוק הקוגנרציה‏). כך, מוחזק כיום הייצור הקונבנציונלי הפרטי בידי שלוש קבוצות בלבד. היקפי הייצור הגדולים יחסית של דוראד ודליה, למשל, יבטיחו להן נתח שוק של 26% כל אחת גם מההספק הנדרש בשוק הפרטי עד לסוף העשור.

בענף הקוגנרציה מחזיקה אדלטק - השותפה גם בדוראד - ב–35% מסך האישורים התעריפיים שניתנו, ועשויה לשמור על נתח שוק של 32% עד סוף העשור, בזכות התוכניות שהיא מקדמת במקביל. אישור תחנת הכוח שמתכננת כיל בים המלח צפוי להזניקה לנתח של 30% ‏(במונחי הספק מותקן‏).

יצרניות אלה צפויות לטעון כי בחישוב נתח השוק שלהן יש לשקלל את כושר הייצור הכולל במשק - לרבות זה של חברת החשמל. לפי הערכות, בחרה הרשות לבדל את השוק הפרטי, בין היתר, משום הפיקוח הרגולטורי על תעריפי החשמל של חברת החשמל.

הריכוזיות בולטת יותר דווקא בענף הסולארי, שאמור היה, על הנייר, להיות מבוזר הרבה יותר - משום חסמי הכניסה הנמוכים יחסית בו. ואולם, בשוק המערכות הסולאריות הפוטו־וולטאיות ‏(P.V‏) הבינוניות, נמצא כי חברת החשמל הצרפתית EDF מחזיקה ב–39.8% מהמכסה המאושרת לתמריצים ‏(69.1 מגה־ואט‏), לצד ערבה פאוור ‏(23%‏), שיכון ובינוי ‏(12.7%‏) וסאן פאוור ‏(11%‏). בנישה התרמו־סולארית, שמתאפיינת בהשקעות הוניות גדולות יותר ובהישענות יתר על מכרזי ממשלה, הריכוזיות מן הסתם גבוהה יותר. כך, מחזיקה שיכון ובינוי ב–54% מסך ההספק במכסה ‏(250 מגה־ואט‏).

גם בקרב היזמים בשוקי האנרגיות המתחדשות צפויה להתעורר התנגדות למגבלות. זאת, בטענה למכסות מוגבלות ולהתקשרות מכרזית - שנעדרת מכירה ישירה לצרכן. ואולם, גם כאן צפויה ההתנגדות להיענות בחשש מפני הכשרת הקרקע להתנהגות קרטליסטית, שתביא בעתיד לפגיעה בתנאי אספקת החשמל ובאיכות ההתקנות.

מחשש למחסור בקיץ: הנחה של 10%–20% בחשמל לחוסכים

לקראת המחסור הצפוי בחשמל בעונת הקיץ הקרובה, שנהפך כמעט לשגרה במשק הישראלי, מחדשת רשות החשמל את מבצע "חסכת־הרווחת" - שנועד לתמרץ את צרכני החשמל להפחית את הביקוש לחשמל בימי הקיץ, באמצעות הנחה בחשבון החשמל.

כך, צרכן שיפחית ביוני־ספטמבר 10%–20 מצריכת החשמל שלו ביחס לצריכה בקיץ 2011 ‏(ולא בקיץ הקשה של 2012‏), יזכה להפחתה של 10% בתעריף החשמל שייגבה ממנו; וצרכן שיפחית 50%-20% מהצריכה שרשם לפני שנתיים, יזכה להנחה של 20% בתעריף.

הסדר זה משופר ביחס לזה שהונהג בקיץ שעבר - אז הרף התחתון המזכה בהנחה היה 15%. בנוסף, רשות החשמל אסרה על חברת החשמל "להעריך" את צריכת החשמל של הצרכנים - במקום לקרוא את המונים בפועל. זאת, לאחר שהתברר כי בקיץ שעבר נמנעה חברת החשמל מלשגר קוראי מונים ל–13% מהלקוחות, בתואנות שונות - והסתפקה ב"ניחוש" צריכתם בפועל.

עם זאת, הסדר החיסכון של הרשות שוב מתפרסם באיחור יחסי. בקיץ שעבר נרשמו להסדר 181 אלף צרכני חשמל בלבד - מתוך כ–2.5 מיליון צרכנים בישראל. אלה לא הצליחו למנוע זינוק של 8.9% שרשם המשק הישראלי בביקוש לחשמל ביוני־יולי, וגידול של 6% בסיכום הרבעון השלישי.

אבי בר־אליתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#