תמר לא מספיקה?

חברת החשמל רוצה לייבא עוד מכלית גז

חברת החשמל חוששת שצינור הגז לחוף לא יספק את הביקושים לחשמל בקיץ - ופירסמה מכרז בינלאומי ליבוא בהול של גז ב-80 מיליון דולר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חברת החשמל פירסמה בסוף השבוע מכרז בינלאומי לרכש בהול של גז טבעי נוזלי בקיץ. החברה מעוניינת לייבא באוגוסט מכלית LNG בנפח 130 אלף מ"ק, שתספק למשק גז במקרה של ביקושי יתר לחשמל ותשמש גיבוי להזרמת הגז ממאגר תמר. זאת, נוכח תקלות שהתרחשו במנגנון הזרמת הגז מאז שהחלה בסוף מארס.

המהלך של החברה עורר הפתעה - שכן לפי הערכות, אמור היה צינור הגז מתמר אל החוף להספיק עבור צרכי המשק עד 2016-2017 ואולם גורמים בענף האנרגיה טוענים כי ייתכן שהקיבולת השעתית של הצינור לאשדוד לא תספיק בשעות צריכת השיא של הגז בתחנות הכוח של חברת החשמל.

המועד האחרון להגשת ההצעות למכרז נקבע כבר לעוד שבוע וחצי. היקף הרכש מוערך בטווח של 70-80 מיליון דולר לפחות. לפי תנאי המכרז ישיט ספק הגז את מיכלית ה-LNG לסביבת ישראל, ויזרים את הגז הנוזלי לאוניית גיזוז שחכרה כבר חברת החשמל ושעוגנת כיום מול חופי חדרה, במרחק 10 ק"מ מהחוף.

אוניית הגיזוז שחכרה חברת החשמל מאקסלרייטצילום: נמרוד גליקמן

בשנתיים האחרונות הקימה חברת נתג"ז מצוף ‏(Buoy‏) שמחובר בצינור לחוף ושאליו מזרימה אונייה מגזזת גז טבעי מונזל ‏(LNG‏) שקלטה. אונייה ייחודית שכזו חכרה חברת החשמל מחברת אקסלרייט האמריקאית, לתקופה כוללת של עד חמש שנים, בעלות של 100 מיליון דולר בשנה.

חברת החשמל מייבאת כך LNG כבר מסוף ינואר, לאחר שחתמה על חוזה מול ענקית האנרגיה - BP לאספקה של 10 מטעני LNG בהיקף משוער של כ–750 מיליון דולר. לפי המודל שהונהג, מיכלית ה-LNG של BP מגיעה אל המים הטריטוריאליים של קפריסין - בשל סירוב של חברות הביטוח העולמית לבטח את העברה במימי ישראל. אחת לשבועיים היא פוגשת שם את אניית הגיזוז שחכרה חברת החשמל מאקסלרייט ומזינה אותה בגז המונזל ‏(ship to ship‏).

לפי החוזה אמורה היתה חברת החשמל להתחיל לקלוט את עשרת מטעני ה-LNG כבר בסוף נובמבר - אלא שהקמת המצוף בידי נתג"ז התעכבה כחודשיים, והחברה "איבדה" את תורה לארבעה מטענים. שלושה מהם הצליחה החברה למכור בשוק ה-SPOT - כדי לחמוק מתשלום קנס ל-BP, ואת מועד האספקה של המטען הרביעי הצליחה לדחות.

אלא שחוזה האספקה מול BP אמור להסתיים החודש. ככל הידוע, החברה מחזיקה באופציה להארכת ההתקשרות עם BP לשישה משלוחים נוספים עד סוף 2013, באותם התנאים. לטענת גורמים בענף האנרגיה, BP מתקשה לספק את המטענים האלה - ולכן נאלצת חברת החשמל לצאת במכרז נוסף.

יש לציין כי רכש מטען LNG בודד בעסקת SPOT עשוי להיות יקר משמעותית מרכש המעוגן בחוזה אספקה רציף וארוך טווח. זאת, כשמחיר LNG גבוה גם כך עד פי שלושה ממחיר הגז בצינור ‏(18 דולר למיליון BTU‏).

בחברת החשמל נימקו בעבר את החתימה על חוזה חצי־שנתי בלבד בכך שטכנולוגיית ההזרמה עדיין ניסיונית. החברה פנתה לפני כמה חודשים אל משרד האנרגיה בבקשה שיאשר לה יבוא סדיר של LNG. זאת, בייחוד לנוכח הקיבולת המתמלאת והולכת של צינור הגז הבודד מתמר.

אלא שבמשרד האנרגיה השתהו במתן מענה מכיוון שבכוונתם להסדיר את תקנות היבוא, כך שהחברה תחוייב לשווק את הגז המיובא שתרכוש גם ליצרני החשמל הפרטי המתחרים בה. במקביל ניסתה הנהלת חברת החשמל לסכל את התחייבות השותפות במאגר תמר להניח צינור שני אל החוף באמצעות ויתור על סעיף חיוב זה בחוזה שחתמה מולם. מהלך זה עוכב בידי דירקטוריון החברה, ברקע התנגדות רשות ההגבלים העסקיים ומשרד האוצר לניסיון שכזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker