דו"ח המבקר

פיקוח לקוי ותקינה חסרה הביאו ל-5 אירועי זיהום דלק סילוני

לפי דוח המבקר, הזיהומים נגרמו בין היתר בשל תקינה חסרה לדלק ולתשתיות האיחסון, פיקוח חלקי על התשתיות, וגם בשל מחלוקת על האחריות בשטח נתב"ג

איתי טרילניק
איתי טרילניק

מי אחראי לאיכות הדלק הסילוני (דס"ל) בו משתמשים המטוסים הממריאים מישראל? לפי דו"ח מבקר המדינה בנושא, המתפרסם היום, חילוקי דעות בין משרד האנרגיה ורשות שדות התעופה (רש"ת), כמו גם עיכובים בקביעת תקנים לאיכות הדלק הסילוני ולתחזוקת תשתית ההזרמה והאיחסון שלו, הם שהביאו ל-5 שיבושים בנתב"ג משנת 2000, שנגרמו בגלל זיהום דס"ל.

בישראל נצרכים כ-800 אלף טונה דס"ל בשנה. המבקר קובע כי למרות אירועים חוזרים ונשנים של זיהום, ועדות בדיקה שקמו בעקבותיהם ודו"חות שונים שהוכנו בנושא, עוכבה הסדרת נושא הדס"ל במשך שנים ארוכות.

צילום: איציק בן מלכי

כך, נקבע למעשה תקן מחייב לדס"ל רק באוקטובר 2010, ולא נכללה בו חובת בדיקת חומרים מזהמים, כמו אלה שגרמו לזיהום הדלק במקרים קודמים. תקן לתחזוקת מתקני איחסון והזרמת דס"ל - אין בכלל. המבקר קבע כי רק בשנים האחרונות החל מינהל הדלק לבחון את תשתיות הדס"ל, וגם זאת, ללא מתודולוגיה סדורה.

בנוסף קבע המבקר, כי אחד הגורמים לחוסר הפיקוח על דס"ל הוא מחלוקת בדבר סמכויות בנושא בין מינהל הדלק שבמשרד האנרגיה לבין רש"ת, האחראית על תפעול נתב"ג. בנתב"ג קיימת חוות מיכלי דס"ל, המוזנים באמצעות צינורות דלק מבתי הזיקוק באשדוד וחיפה. מינהל הדלק הוא המפקח על איכות הדלקים ברחבי הארץ, אך טוען כי בשטח נתב"ג על משרד התחבורה, ורש"ת הכפופה לו, לפקח על הדס"ל.

זאת, בין היתר, משום שהם יכולים להתנות את אישור פעילות חברות הדלק המשווקות את הדס"ל בנמל התעופה בבדיקות ועמידה בתקנים. עם זאת, רש"ת מסרה למבקר כי על מינהל הדלק לקבל אחריות על הדס"ל בנתב"ג. המבקר מציין כי על שרי האנרגיה והתחבורה ליישב מחלוקת זו, או להביאה להכרעה בידי הממשלה.

ממשרד האנרגיה נמסר כי "אירועי הדס"ל שקרו במהלך השנים ושדווחו למשרד האנרגיה והמים, טופלו תמיד באופן מקצועי יעיל ומקיף. סמכות משרד האנרגיה והמים בנושאי הדס"ל הינה לגבי תקני איכות המוצר, ולא לגבי נהלים לתחזוקה ולתפעול של מערכות השינוע. ועדת הבדיקה של אירוע הדס"ל במאי 2011 מצאה כי המוצר עמד בתקן. במסגרת מסקנות הוועדה, הומלץ על הפיכת תקני התחזוקה למחייבים, על ביצוע מחקר לגבי השפעת תוספי הדס"ל וכן על ביצוע בדיקות מדגמיות כביקורת נוספת לבדיקות השוטפות של גורמי התפעול, וכך נעשה".

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר בתגובה: "רש"ת מאמצת את החלטת הביקורת לקיום גוף מרכזי שיכוון את הרגולציה על הפעילות בתחום הדלק הסילוני ויהיה בעל סמכויות וכלים מתאימים לפיקוח, לאכיפה ותיאום. רש"ת פועלת ותמשיך לפעול, ליישום המלצות וממצאי הבקורת. זיהום הדלק, במאי 2011 אירוע מחוץ לשטח נתב"ג. הטיפול במשבר הדלק היה לעילא ולעילא ובסטנדרטים בטיחותיים מהחומרים בעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker