תוכנית לפיד

50 מ' ש' יוקצו לאיסוף פסולת במגזר הערבי

תושבים ביישובים אלה מפנים את הפסולת באופן פיראטי, או שורפים אותה, תוך יצירת מפגעים סביבתיים ובריאותיים קשים

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

על פי הצעת התקציב שפרסם האוצר, יוכל המשרד להגנת הסביבה לתקצב הקמת מערכים בסיסיים לאיסוף פסולת בסכום של כ-50 מיליון שקל, ביישובים עניים מאוד בהם לא מסופק השירות.

מדובר בעיקר ביישובים במגזר הערבי, בהם הרשות המקומית חלשה מאוד ואינה מסוגלת להחזיק מערך פינוי פסולת. התושבים ביישובים אלה מפנים את הפסולת באופן פיראטי, או שורפים אותה, תוך יצירת מפגעים סביבתיים ובריאותיים קשים.

אתר איסוף פסולתצילום: נמרוד גליקמן

כך, למשל, בתחום המועצה האזורית אבו-בסמה בנגב, המשרתת את יישובי הפזורה הבדואית שבתהליכי הכרה, ובחלקים מיישובים כמו העיר קלאנסווה.

עם זאת, אין מדובר בהגדלת תקציב ממשרד האוצר לצורך זה, אלא בשימוש במקור פנימי של המשרד להגנת הסביבה - הקרן לשמירת הניקיון. לצורך מימון הקמת המערכים, מוצע להגדיל את שיעור ניצול היתרות, שמצטברות כל שנה בקרן לשמירת הניקיון שמחזיק המשרד, בסכום המוערך ב-50 מיליון שקל.

הכנסות הקרן לשמירת הניקיון מגיעות בעיקר מהיטל הטמנת הפסולת, בסך 90 שקלים לטונה, אותו משלמות הרשויות המקומיות על מנת לתמרץ אותן למחזר פסולת במקום להטמין אותה במזבלות. בקרן ניתן לעשות שימוש לשם תמיכה בהקמת מערכי הפרדת פסולת ומתקני מיחזור, אך המשרד יכול להשתמש בשיעור של 25% מהיתרות שמצטברות בסוף השנה למטרת שיקום אתרי פסולת, טיפול במפגעי אסבסט, והסברה.

בשנת 2011 הורשה המשרד להשתמש על פי סעיף זה ב-128 מיליון שקל. בהצעת התקציב נכתב כי שיעור זה יוגדל ל-35%, וכי ההפרש, המוערך ב-50 מיליון שקל, ישמש להקמה ותפעול של מערכי איסוף פסולת בסיסיים ברשויות מקומיות חלשות.

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, אמר לפני כשבועיים: "יש מקומות, לצערי בעיקר במגזר הערבי, שאין בהם פינוי פסולת על ידי העירייה. התושבים שורפים את הפסולת, כי אין מי שייקח אותה. אני החלטתי לתת קדימות לאוכלוסייה הערבית והחרדית בתקציבי המשרד, כי בסביבה אין גבולות. מצוקה בבני ברק תשפיע גם בתל אביב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker