קיצוץ בתכנית גמילת התחבורה מתוצרי נפט

בהצעת התקציב, מוצע לקצץ את חלקו של האוצר מ-75 מיליון שקל ל-40 מיליון שקל בשנה, עד שנת 2020. כלומר, קיצוץ של 280 מיליון שקל.

איתי טרילניק

הצעת התקציב של האוצר כוללת פגיעה בתכנית שנחשבת ל"בייבי" של ראש הממשלה נתניהו: התכנית הלאומית להפחתת התלות העולמית בנפט. מטרת התכנית היא קידום מחקר ופיתוח של טכנולוגיה שימושית לכלי רכב שאינם צורכים תוצרי נפט גולמי (בנזין וסולר), כגון רכב חשמלי, רכב מונע בגז, ורכב המונע בדלקים ביולוגיים.

המטרה היא להפחית את התלות העולמית בנפט, המגיע ברובו ממדינות שאינן ידידותיות לישראל, וכן למצב את ישראל כמדינה מובילה הן במו"פ והן בביצוע פיילוטים בתחום.

יפגעו לו בבייבי?צילום: רויטרס

לצורך כך, אישרה הממשלה בשנת 2010 להקים מינהלת מיוחדת לתחליפי נפט, והתחום תוקצב בסך של 1.5 מיליארד שקל לשנים 2011-2020. בינואר השנה, אישרה הממשלה את היעדים השאפתניים שקבעה המינהלת, בראשות איל רוזנר, לצמצום השימוש בנפט לתחבורה: הפחתה של 30% מצריכת הנפט החזויה בשנת 2020, ו-60% מהצריכה הצפויה בשנת 2025. התכנית נבנתה על פי בחינת הטכנולוגיות הקיימות, וצפי החדרת טכנולוגיות חדשות לשימוש בישראל.

חצי מתקציב המינהלת, 150 מיליון שקל בשנה בממוצע, מגיע ממשרד האוצר, והחצי השני ממשרדי הממשלה הקשורים (רה"מ, תחבורה, אנרגיה ומשרד הכלכלה). בהצעת התקציב, מוצע לקצץ את חלקו של האוצר מ-75 מיליון שקל ל-40 מיליון שקל בשנה, עד שנת 2020. כלומר, קיצוץ של 280 מיליון שקל. זאת, לפני קיצוץ צפוי בתקציב התכנית המתקבל מהמשרדים האחרים, שצפויים להפחית גם כן את תמיכתם בתכנית עקב הקיצוצים. כך, למשל, קוצץ תקציב המדען הראשי במשרד האנרגיה בחמישה מיליון שקלים, המהווים כ-80% מבסיס התקציב עבורו.

יש לציין כי התלות בדלק מבוסס נפט כדאית מאוד לאוצר, שגובה מיסים גבוהים על דלקים לתחבורה. לפי דו"ח מינהל הכנסות המדינה באוצר, הבלו על בנזין וסולר הכניס לקופת הממשלה 16.7 מיליארד שקל בשנת 2011, ובשנת 2012 ההערכה היא לכ-18.3 מיליארד. על מחיר הדלק, הכולל את הבלו, מוטל גם מע"מ. בדו"ח לא פורט סך המע"מ שנגבה בגין מכירת דלק, אך על פי הערכות גבתה המדינה לפחות מיליארד שקלים נוספים באופן זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker