גילה: רכישת מגל על ידי אמישראגז תפגע בתחרות

אמישראגז מחזיקה בחברה המקימה תשתית לחלוקת גז, ומגל מספקת גז למפעלים בדרום

איתי טרילניק

הממונה על ההגבלים, פרופ’ דיויד גילה, מתנגד לרכישת חברת מגל, המספקת גז טבעי למפעלים באזור ערד, על ידי חברת אמישראגז. מגל, בבעלות חברת פי גלילות וחברות הדלק, מספקת למפעלים גז טבעי ממאגר זוהר הקטן שבסמוך.

ברשות ההגבלים חוששים כי בעלות על מגל עלולה לפגוע בתחרות בתחום הגז, שכן אמישראגז מחזיקה גם בחברה המקימה את תשתית חלוקת הגז בנגב. לפיכך, בעלות על מגל עלולה ליצור אינטרס להתמהמה בהקמת התשתית לערד ולפגיעה בתחרות. מאמישראגז נמסר כי היא מחכה לקבל את ההחלטה והנימוקים להתנגדות וללמוד אותם.

דיוויד גילהצילום: עופר וקנין

אמישראגז, הפועלת בעיקר בתחום אספקת גפ”מ, פועלת גם בתחום תשתיות הגז הטבעי. תשתית הולכת הגז בלחץ גבוה ברחבי ישראל מוקמת ומתופעלת בידי חברת נתג”ז הממשלתית. ואולם, צנרת ההולכה משמשת צרכנים גדולים מאוד, כמו תחנות כוח ובתי הזיקוק. עבור צרכנים קטנים ובינוניים מוקמת רשת חלוקת גז בלחץ נמוך על ידי זכיינים פרטיים, שזכו במכרזי BOT ל-25 שנה. חברות החלוקה אינן מוכרות את הגז עצמו, אלא את שירות האספקה ללקוחות, במחיר מפוקח.

אמישראגז מחזיקה בשתי חברות שזכו במכרז להקמת תשתית חלוקת גז בלחץ נמוך ללקוחות קטנים ובינוניים. היא מחזיקה בשליש מחברת גז טבעי דרום, המקימה את תשתית החלוקה באזור הדרום ‏(אשדוד, אשקלון וקרית גת‏), ושליש מחברת נגב גז טבעי, שזכתה במכרז להקמת התשתית בנגב ‏(באר שבע, דימונה, ערד ורמת חובב‏). בחברות החלוקה מחזיקות גם אלקטרה וחמו אהרון.

אמישראגז מבקשת לרכוש כ-80% מהחברה. ברשות ההגבלים חוששים כי הקמת רשת החלוקה לערד על ידי נגב גז טבעי תתעכב, כל עוד תחזיק אמישראגז במונופול הגז המקומי באזור, ובכך לא תתאפשר תחרות בין הגז מתמר לגז ממאגר זוהר.

מאגר זוהר, המוחזק בידי המדינה, מחובר מזה עשרות שנים למפעלים ולבתים באזור ערד. מגל, המוחזקת בידי חברת פי גלילות, שבבעלות חברות הדלק ‏וחברות הגז, מספקת את הגז ללקוחות תעשייתיים באזור ערד באמצעות מערכת צינורות הנחשבת למיושנת. ברישיון החלוקה של מגל מצוין כי לא תוכל להתחבר למערכת ההולכה הארצית, המחוברת למאגר תמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker