סוכל הניסיון של נ.ת.ע להקים תחנות אוטובוס בתל אביב ללא מכרז

זאת, בעקבות התנגדות עמותות תחבורה ועל רקע לחץ ציבורי נגד המהלך

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

>> חברת נ.ת.ע הממשלתית, האמונה על פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן, נסוגה מכוונתה להתקשר ללא מכרז עם חברת ג'יי.סי דקו ‏(JCDceaux‏), לצורך הקמת תחנות האוטובוס בציר הרכבת העתידי ‏(הקו האדום‏). זאת, בעקבות התנגדות עמותות תחבורה ועל רקע לחץ ציבורי נגד המהלך.

המהלך המתוכנן נגע לתחנות האוטובוס לאורך קו ה–B.R.T ‏(אוטובוסים רבי קיבולת בנתיבים יעודיים‏) שאמור לפעול עד לפתיחת קו הרכבת הקלה בין בת ים לפתח תקוה. נ.ת.ע הודיעה על כונתה להתקשר עם ג'יי.סי דקו כמציעה יחידה, אף שזו חברה המתמחה בשילוט ובפרסום, ולא בהקמת תחנות.

ב–2008 זכתה ג'יי.סי דקו במכרז של עיריית תל אביב להקמת תחנות האוטובוס בעיר ותחזוקתן, תמורת הזכות למכור בהן פרסומות. החברה הקימה 840 תחנות, שזכו לביקורת ציבורית - בין היתר משום שלא היו מוצלות, מקומות הישיבה לא היו נוחים דיים ולא הוצג בהן מידע על קווי האוטובוס.

עם זאת, בחוזה שחתמה עיריית תל אביב עם החברה הצרפתית נקבע כי זו תהיה היחידה שתפרסם בתחנות אוטובוס בתל אביב. בנוסף, נ.ת.ע טענה כי זו החברה היחידה בישראל שיש בידה את הידע המתאים להקמת תחנות, עם שילוט למידע בזמן אמת.

מנכ"ל ארגון צרכני התחבורה הציבורית "15 דקות", גיל יעקב, שלח לנ.ת.ע התנגדות למהלך, בטענה כי יש חברות נוספות שיכולות להתמודד במכרז, ופירט את הטענות כלפי התחנות שהוקמו מצד נוסעי התחבורה הציבורית. באשר לטענת נ.ת.ע כי נדרשת אחידות בתחנות האוטובוס בתל אביב, כתב יעקב כי ניתן לעצב את התחנות החדשות בצורה דומה, גם אם חברה אחרת תקים אותן. באשר לזיכיון של ג'יי.סי.דקו לפרסום על תחנות אוטובוס בעיר, הציעו ב–15 דקות שלא לפרסם על תחנות B.R.T, ולחילופין להגדיר אותן כתחנות של הרכבת הקלה עצמה.

מנ.ת.ע נמסר בתגובה: "מכיוון שסברנו תחילה כי ג'יי.סי.דקו היא הספק היחיד של התחנות, פירסמנו את פנייתנו אליה באתר החברה לפי נוהל ספק יחיד. לאור התגובות שקיבלנו לפרסום, ומאחר שהבנו כי יש עוד חברות בשוק בתחום, נפעל לפי חוק חובת המכרזים ונפרסם מכרז לנושא התחנות, שבו יוכלו חברות רבות להציע את הצעותיהן".

דניאל שמיל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker