מה חשוב לכם יותר כשאתם נוסעים באוטובוס או ברכבת - המחיר או הנוחות?

הנסיעה באוטובוס וברכבת בגוש דן התייקרה בחמש השנים האחרונות ב-15%-26%, אך הנסיעה העירונית עדיין זולה בהשוואה בינלאומית ■ משרדי האוצר והתחבורה שוקלים לשנות את מדיניות הסבסוד של כרטיסי הנוסעים, אבל בענף טוענים: "נוחות ויעילות חשובים מהמחיר"

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

נוסעי אוטובוס ששמרו כרטיסיות משלהי שנות ה-90 זוכרים כי מחיר הנסיעה בערים הגדולות היה כ-2 שקלים בלבד. מחיר הנסיעה באוטובוס עלה מאז ל-6.6 שקלים, ובחמש השנים האחרונות בלבד קפץ ב-26%. גם הנסיעה ברכבת התייקרה בשנים אלה בכ-15%-20%. רק ב-2008 היה מחיר הנסיעה ברכבת מחיפה לתל אביב 26 שקל, ואילו כיום הוא 30.5 שקל.

אלא שבמקביל זינקה בעשורים האחרונים גם הסובסידיה שמשלמת המדינה לחברות התחבורה הציבורית - והסבסוד של כרטיסי האוטובוסים והרכבות גדל בכ-10% באותן חמש שנים. "מחיר הנסיעה בתחבורה הציבורית עולה בהתאם למדד המחירים לצרכן, ולא בצמוד למדד תשומות התחבורה, כך שהסבסוד עולה", מסביר גורם בממשלה. לפי נתוני משרדי התחבורה והאוצר, מחיר הכרטיסים באוטובוס מכסים 60% מעלות הנסיעה, וברכבת רק 40%.

זולה בהשוואה בינלאומיתצילום: ארכיון: תומר נויברג/ג'יני

עם זאת, מאחורי הקלעים מודים בממשלה כי מרבית נוסעי התחבורה הציבורית, ובייחוד בקווים עירוניים, הם קהל שבוי, מכיוון שלהעלאת המחיר מדי תקופה אין השפעה של ממש על מספר הנוסעים, וכי ההתייקרות שונה בין אמצעי תחבורה ציבורית שונים.

ייתכן שהסבסוד הוא הסיבה לכך שתעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית בישראל זולים יחסית לעולם. ואולם בחודשים האחרונים דנים צוותים משותפים למשרדי האוצר והתחבורה בגיבוש מדיניות חדשה לסבסוד, מהלך שעשוי לשנות על פניו את מצב מחירי הנסיעה, ובעקבותיו גם את מיפוי השימוש בתחבורה.

מחיר הנסיעה בגוש דן - במקום החמישי

טאלין, בירת אסטוניה, לא מפורסמת בתחבורה הציבורית שלה, אך באחרונה עלתה לכותרות דווקא בזכותה. כלי תקשורת ברחבי העולם דיווחו כי פרנסי העיר הפכו את הנסיעה בתחבורה ציבורית לחינמית לגמרי. הידיעה זכתה לתגובות נלהבות גם ברשתות חברתיות, וגולשים ישראלים תהו "למה אצלנו זה לא כך?" והלינו כי "ישראל מפגרת תמיד בתחבורה ציבורית".

התחבורה הציבורית בישראל זוכה - ובצדק - לביקורת נוקבת, אך האם מחירי הנסיעה בה גבוהים ביחס לעולם? כדי להשיב על השאלה, ביקשנו מחברת המחקר BDO זיו האפט לבחון את מחירי התחבורה בגוש דן בהשוואה לעולם. ההשוואה נעשתה לגבי מחירי נסיעה מטרופולינית ועירונית, בחישוב נומינלי ובהתאמה להכנסה הממוצעת בכל מדינה. הממצאים הפתיעו משום שהיו חד־משמעותיים מאוד.

בבדיקת מחירי הנסיעה העירונית, הועמדה תל אביב מול 15 ערים ב-13 מדינות. הערים שבחרה BDO קרובות במספר תושביהן לתל אביב, כ-400 אלף תושבים. הבדל משמעותי בין הערים שאי אפשר היה לבודד נעוץ בכך שברוב הערים הנבחנות יש ריבוי של אמצעי תחבורה ציבורית, ובהם רכבת קלה ואף רכבת תחתית, בעוד שתושבי תל אביב נאלצים להסתפק באוטובוס בלבד.

מקום טוב באמצע

עם זאת, בגזרת המחיר, הנוסעים בתל אביב לא יכולים להרגיש מקופחים. מחיר הנסיעה בעיר הוא 1.79 דולרים ‏(6.60 שקלים‏), והוא העשירי בגובהו ברשימה. פחות מהממוצע, שהוא 2.27 דולרים. העיר היקרה ביותר לתחבורה ציבורית היא קופנהאגן, שם עולה נסיעה 4.20 דולרים, ואחריה ציריך ‏(4.06 דולרים‏) ושטוקהולם ‏(3.65 דולרים‏). במקאו שבסין מחיר הנסיעה הוא הנמוך ביותר בין הערים שנסקרו, 0.52 דולר, ואחריה ניו אורלינס ‏(1.38 דולרים‏) ודבלין ‏(1.58 דולרים‏). בטאלין, שנסקרה גם היא, מחיר הנסיעה בשנה שעברה היה 1.57 דולרים, לפני שאופס.

התמונה משתנה מעט כשמתאימים את מחירי הנסיעה לשכר הממוצע בכל מדינה. בחישוב זה מתברר כי הנסיעה בליסבון היא היקרה ביותר ‏(3.32 דולרים‏), והזולה ביותר בדבלין ‏(0.92 דולר‏). תל אביב עולה רק מקום אחד בדירוג, וממוקמת תשיעית. נסיעה עירונית בתל אביב אינה יקרה לפיכך בהשוואה לערים דומות בעולם.

ואולם היות שתל אביב ממוקמת בטבורו של מטרופולין, הושוו גם נסיעות מטרופוליניות. הסוקרים בדקו 12 מטרופולינים בתשע מדינות, שבהם מספר תושבים דומה ‏(3.4 מיליון תושבים‏). כל המטרופולינים דומים בשטחם, עם רדיוס של 30 ק"מ מסביב למרכז. גם בהשוואה זו ההבדל הבולט בין גוש דן לגושים עירוניים אחרים הוא המגוון של אמצעי התחבורה. למעט תל אביב, רק בקיטו, בירת אקוודור, וביוהנסבורג שבדרום אפריקה, התושבים נוסעים באוטובוסים בלבד.

באשר למחירים, גם כאן ניצב גוש דן במקום טוב באמצע. לונדון היא היקרה ביותר ‏(3.27 דולרים‏), וקראקס בירת ונצואלה היא הזולה ביותר ‏(0.20 דולר‏). תל אביב הגיעה למקום השמיני מתוך 13 מטרופולינים. התאמה לשכר הממוצע מגלה תמונה ורודה פחות: ליסבון מגיעה למקום הראשון עם 3.32 דולרים לנסיעה מטרופולינית, ואחריה בודפשט ולונדון. תל אביב מדורגת חמישית, לפני פאריס, סן פרנסיסקו ורומא.

שחר זיוצילום: דודו בכר

"יש פעולות חשובות יותר מהוזלה"

על אף התמונה המתקבלת לגבי נסיעות במטרופולין, נראה כי המחיר אינו הבעיה של הנסיעה בתחבורה הציבורית בישראל. "אין מסקנות לטובה או לרעה", אומר שחר זיו, שותף מנהל ב-BDO זיו האפט. "אנחנו נמצאים במרכז הטווח גם במחיר אבסולוטי וגם ביחס לכוח הקנייה. יש מדינות שבחרו לעשות סבסוד אגרסיבי יותר מאתנו". לדברי זיו, "הנקודה המבדלת היא לא המחיר, אלא פתרונות להסעת המונים. מידת השימוש תלויה בנוחות ויעילות, שצריכים להיות חלק מתכנון העיר".

אילן קרני, מנכ"ל חברת התחבורה הציבורית מטרופולין, אומר כי המחירים בישראל עשויים לרדת. "במכרזי התחבורה הציבורית החדשים, הפדיון מהכרטיסים יהיה נמוך", הוא מעריך. "הרפורמה בגוש דן הוזילה את כרטיסי האוטובוסים מאוד, גם עבור סטודנטים, ועוד יותר מזה - בפריפריה ובדרום היתה הוזלה של 45%".

לדברי קרני, התרומה לנסיעה בתחבורה הציבורית צריכה להגיע מכיוונים אחרים לגמרי. "יש פקטורים חשובים בהרבה להגברת התחרות, כמו תיעדוף לתחבורה ציבורית ברמזורים, מסלולי תחבורה ציבורית, נתיב מהיר בכניסה לתל אביב. כל מתן עדיפות יוצר שינוי דרמטי, ותדירות גבוהה מעלה את מספר הנוסעים".

מנכ"ל מטרופולין, אילן קרניצילום: עופר וקנין

עם זאת, בישראל יש עדיין חשיבות למחיר, מאחר שיש תחרות בין אמצעי תחבורה שונים, כמו שהעיד המקרה של פתיחת קו הרכבת בין ראשון לציון לתל אביב. מחיר הנסיעה בקו היה 15.5 שקל, לעומת 6.4 שקלים בלבד בקו האוטובוס המקביל, והפער המשמעותי דילל את תנועת הנוסעים ברכבת ויצר גירעון ענק לחברה.

"הוספנו 3 מיליון נוסעים בשרון לא רק מפני שהאוטובוסים זולים יותר", אומר קרני. "מה שמעניין את הנוסעים זה לדעת מתי האוטובוס מגיע, ולכך יש אפליקציות ושלטים בתחנות. כשהמידע זמין, אנשים סומכים על התחבורה הציבורית. לא תקבל הרבה אם תוריד את המחיר, אבל אם תאפשר כירטוס מחוץ לאוטובוס ותקצר את זמן הנסיעה, זה יביא לתוצאה דרמטית. אני בעד להוריד את המחיר, אבל יש פעולות חשובות יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker