תקני זיהום האוויר החדשים ימנעו 700 מקרי מוות ו-8 מיליארד ש' בשנה

וועדת הפנים והסביבה אישרה תקנות חדשות שהגיש המשרד להגנת הסביבה ■ השר פרץ: "אנו דואגים היום לעתיד ילדינו ונכדינו"

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

וועדת הפנים והגנת הסביבה אישרה היום (ד') החמרה של תקני זיהום אוויר, במהלך שיחסוך על פי המשרד להגנת הסביבה כ-700 מקרי מוות ו-8 מיליארד שקל בשנה. התקנים ייכנסו לתוקף בשנת 2015, על מנת לאפשר למפעלים קיימים להיערך למצב החדש.

על פי חוק אוויר נקי, השר להגנת הסביבה, באישור וועדת הפנים והסביבה בכנסת, יכול לאשר תקנות לזיהום אוויר מקסימאלי. תקנות אלה שונו היום עבור חלק מהמזהמים המוכרים. בין היתר, הוקטנה הכמות הממוצעת (שנתית) של גופרית דו-חמצנית באוויר לשליש, והיא תהיה 20 מיקרוגרם למ"ק. לחנקן דו-חמצני, עבורו לא היה תקן שנתי, תהיה הכמות הממוצעת 40 מיקרוגרם למ"ק.

החמרה החל מ-2015. צילום: חגי פריד

עבור חלקיקים בקוטר עד 25 מיקרון, עבורם לא נקבע תקן כלל עד היום, הוגדר ממוצע שנתי של 25 מיקרוגרם למ"ק, וממוצע ליממה של 37.5 מיקרוגרם למ"ק. עם זאת, הוחלט דווקא על הקלה עבור מתילן כלוריד, עבורו הוקל התקן עד פי 19. זאת, בעקבות מחקרים חדשים, שהביאו להקלה דומה בתקינת האיחוד האירופי.

"אנו דואגים היום לעתיד ילדינו ונכדינו. התקנות החדשות יצילו חיי אדם ויעמידו את ישראל ברמת תקנים המתקדמות בעולם", אמר השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ. מנכ"ל ארגון אדם טבע ודין, עמית ברכה, אמר כי "מדובר בדיון סביבתי ראשון וחשוב של ועדת הפנים והגנת הסביבה שמהווה צעד שיוביל את ישראל בדרך ליישום מלא של חוק אוויר נקי ויצעיד אותה לעבר המדינות המעמידות את איכות הסביבה בראש סדר העדיפויות שלהן".

אוויר נקי יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker