"לא נגיד לישראל מה לעשות בעסקת כיל פוטאש"

שר המשאבים הקנדי, ג'ו אוליבר, שהגיע לישראל, ממליץ לחברות ישראליות בתחום האנרגיה לחפש משקיעים בקנדה: "אין לכם ניסיון בתחום, אני רואה פוטנציאל אמיתי לשיתוף פעולה"

איתי טרילניק

"ישראל מקבלת את ההחלטות שלה, ואנחנו לא אומרים לה מה לעשות" - כך אמר אתמול שר משאבי הטבע הקנדי, ג'ו אוליבר, בנוגע להתנגדות שר האוצר יאיר לפיד למכירת השליטה בכיל לחברת פוטאש הקנדית. אוליבר, המבקר בימים אלה בישראל, אמר ל–TheMarker כי "ישראל היא מדינה ריבונית, והיא מחליטה מה טוב לה מבחינה לאומית".

בחודשים האחרונים נרמז על כוונתה של ענקית האשלג, פוטאש, לרכוש את השליטה בכיל, המפיקה אשלג מים המלח. ואולם, בפוטאש, המחזיקה בכ–14% ממניות כיל, הכחישו כי הוגשה הצעה רשמית בנושא. עם זאת, הכוונה למכור את כיל, שבה שולטת כעת החברה לישראל, לידי חברה זרה, עוררה סערה ציבורית.

ג'ו אוליברצילום: עופר וקנין

בעבר הגיע מנכ"ל פוטאש, ביל דויל, לביקור בישראל, ונפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא. בנוסף דווח כי נתניהו נפגש לפני כשבוע עם ראש ממשלת קנדה בלונדון, וכי השניים שוחחו בעניין. ואולם, שר האוצר הביע התנגדות רשמית לעסקה לפני כשבועיים, והנושא ירד מהפרק לעת עתה.

למרות הביקורת שהטיחה הנהלת פוטאש במתנגדים לעסקה, מכירתה שלה לחברת BHP האוסטרלית סוכלה ב–2010 על ידי הממשלה הקנדית. "הקריטריון שבו השתמשנו, שבו משתמשות כל המדינות, הוא בחינת התועלת נטו", הסביר השר הקנדי. "אנחנו יצרני האשלג מספר אחת בעולם. ההחלטה התקבלה שברכישה הזאת אין תועלת נטו לקנדה". אוליבר, שכהונתו החלה לאחר קבלת ההחלטה ציין כי "פוטאש היא חברה חשובה לפרובינציית ססקצ'ואן ‏(שבה נמצאים מכרות האשלג בקנדה‏), ואיך שישראל רואה את החברה שלה היא ההחלטה שלה".

אוליבר מבקר בישראל על רקע הקמת קרן משותפת עם ישראל להשקעה בטכנולוגיות אנרגיה, שבה תשקיע קנדה 5 מיליון דולר. "אנחנו רוצים לראות יותר שיתוף פעולה בתחום האנרגיה. לקנדה יש מומחיות בפיתוח שדות shore–off ובפיתוח נפט ממקורות לא קונבנציונאליים ביבשה ‏(בקנדה מרבצים גדולים של 'חולות זפת' מהם מפיקים נפט, א"ט‏). אנחנו במקום השלישי בעולם בכמויות הנפט. זה יכול להיות גם מקום ראשון עם התקדמות טכנולוגיית ההפקה. בנוסף, יש לנו מספיק גז טבעי ל–200 שנה, ואנחנו מספר אחת בכריית אשלג ואורניום

"ישראל מצאה את אחת התגליות הגדולות של גז בעשור האחרון, ויש לה טכנולוגיה מתקדמת, אבל אין לה עדיין מומחיות בתחום. אין לה את הגיאולוגים, אין לה את הניסיון הרגולטורי, והיא לא רכשה את המיומנויות הטכניות הדרושות לענף. אני רואה פוטנציאל אמיתי בשיתוף פעולה בנושא".

בישראל פועלת חברת גז ונפט קנדית אחת, אדירה אנרגיה, חברה קטנה מאוד שנקלעה יחד עם שותפתה, מודיעין אנרגיה, לקשיים במימון הקידוח הראשון שלה. חברות קנדיות גדולות בתחום לא פועלות בישראל. "החברות הגדולות שפועלות בקנדה הן חברות בת של חברות הנפט הענקיות, שמנוהלות ממדינות אחרות. אולי הן לא פועלות בישראל מסיבות פוליטיות"' מודה אוליבר. "חברות קנדיות בגודל בינוני יכולות לפעול בישראל, ואני מקווה שחברות ישראליות יבואו לקנדה כדי להכיר אותן ולהתחיל שיתופי פעולה. יש הון זמין להשקעה בקנדה, ואני חושב שכדאי לחברות ישראליות לבחון את האפשרויות".

קנדה, על 34 מיליון אזרחיה, מחזיקה בעתודות אנרגיה גדולות, ואינה מודאגת מניצול מהיר מדי של משאבי הטבע שלה. "יש לנו הרבה יותר ממה שאנחנו צריכים, ואנחנו נפיק נפט הרבה מאוד זמן. אין לי עצה כמובן לישראל בנושא הזה, כי זה מתחיל בביטחון לאומי. אם הממשלה תחליט ללכת בעקבות המלצות ועדת צמח, זה יגדיל את האפשרות למשוך לכאן הון להשקעה בתחום. קשה למשוך הון אם אי אפשר לייצא, וזו לא המלצה לממשלת ישראל אלא פשוט עובדה. ישראל תחליט, והשוק הפרטי יפעל בהתאם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker