הבנקים מתנתקים מחברת החשמל: בדרך לרכישת חשמל פרטי במאות מיליוני שקלים

בנק לאומי סיכם עם תחנת הכוח דוראד על רכישת חשמל בכ-200 מיליון שקל; הבינלאומי והפועלים בדרך לחתימה על חוזה דומה

אחרי שסגרו את חבילות המימון למיזמי החשמל הפרטי במשק - מעוניינים הבנקים להפוך ללקוחות תחנות הכוח הפרטיות החדשות. ל–TheMarker נודע כי בנק לאומי סיכם עם יזמית תחנת הכוח הפרטית דוראד כי ירכוש ממנה חשמל בעבור 280 סניפיו ברחבי הארץ למשך 10 שנים, עם אופציה להארכת ההתקשרות בחמש שנים נוספות. מדובר ברכישת חשמל בהספק של כ–10 מגה־ואט, ובהנחה משוערת של 7%–8% על תעריף חברת החשמל. ההיקף הכספי הכולל של ההתקשרות מוערך ב–200 מיליון שקל. אספקת החשמל תחל עם הפעלתה המסחרית של תחנת דוראד בסוף 2013.

במקביל, נודע כי גם הבנקים הפועלים והבינלאומי מנהלים משא ומתן לרכישת חשמל מדוראד - ועתידים להתנתק מייצור החשמל של חברת החשמל. היקף הצריכה של הפועלים דומה לזה של לאומי ‏(10 מגה־ואט‏), בעוד שהצריכה של סניפי הבינלאומי פחותה. את החשמל שירכשו, ימשיכו הבנקים לצרוך מרשת הולכת החשמל של חברת החשמל - ואולם את התשלום בעבורו יעבירו לדוראד, שתזרים את החשמל שתייצר לרשת החשמל הלאומית. לפי הערכות, בחרו הבנקים בתחנת דוראד כספק חשמל, והעדיפו אותה על פני תחנת OPC המתחרה של קבוצת החברה לישראל, בשל הגמישות היחסית של ייצור החשמל בדוראד והתאמתו לפרופיל הצריכה הדינמי של הבנקים, הצורכים את החשמל בעיקר בשעות היום. זאת, לצד דרישות סף מרוככות יחסית של דוראד מלקוחותיה, כמו היעדר חיוב גם במקרה של אי צריכה ‏(Take or Pay‏).

עם זאת, לעסקת לאומי-דוראד יש גם ממד אירוני, שכן לאומי הוא שהוביל את מימון תחנות הכוח המתחרות לדוראד - OPC ודליה אנרגיות. לאומי אמנם השתתף בקונסורציום המימון של דוראד, שבו נטלו חלק חמישה גופים בנקאיים וחמישה מוסדיים. הוא העמיד חוב משוער של כ–350 מיליון שקל לפרויקט, שעלותו הסתכמה בכ–4.5 מיליארד שקל. ואולם את האשראי הבנקאי של דוראד אירגן בנק הפועלים, שהעמיד לטובתה 800 מיליון שקל. גם הבינלאומי, אגב, נטל חלק מגיוס החוב לדוראד, בהיקף משוער של 250 מיליון שקל.

אירוניה נוספת נובעת משני כובעיו של הבנק - כגוף מסחרי וכמלווה. רק בדצמבר העמיד לאומי הלוואה בסך 800 מיליון שקל לחברת החשמל, הנפגעת מעסקות החשמל הפרטי. זאת, מתוך 2 מיליארד שקל שאותם לוותה החברה מבנקים מסחריים. הלוואות אלה, אגב, ניטלו בערבות מדינה.

קבוצת דוראד מוחזקת בידי קצא"א הממשלתית ‏(37.5%‏), קונצרן זורלו הטורקי ‏(25%‏), קבוצת א. דורי ‏(18.75%‏) וחברת אדלטק של משפחת אדלסבורג ‏(18.75%‏). היא מקימה בשנתיים האחרונות בדרום אשקלון תחנת כוח בהספק של 840 מגה־ואט. התחנה תורכב מחיבור של 12 טורבינות סילוניות מתוצרת ג'נרל אלקטריק ‏(GE‏) וכן שתי טורבינות קיטוריות, ותופעל במודל של זמינות משתנה, שבו היצרן לא מתחייב למכור חשמל לחברת החשמל, אלא מוכר אותו במחיר נמוך יותר ישירות ללקוחות פרטיים. לפי הערכות, מכרה דוראד כ–90% מכושר ייצור החשמל שלה בשעות ביקושי השיא של הקיץ.

חוזי העוגן של התחנה הם דווקא ממשלתיים - מול משרד הביטחון, חברת המים מקורות והתעשייה האווירית. התעניינותה של המערכת הבנקאית במעבר לצריכת חשמל מהיצרנים הפרטיים באה לאחר מהלך דומה שכבר הושרש בקרב הלקוחות התעשייתיים, המוסדיים ובאחרונה - גם רשתות המלונאות.

באשר ליכולת של הלקוחות הפרטיים ליהנות מחשמל מוזל - הרי שזו אינה קיימת עדיין. הסיבה לכך נעוצה בעיקר בעובדה שהצרכן הביתי, וגם המסחרי, הם לקוח קטן מדי בעבור יצרני החשמל הפרטי. בשוק משוכלל, יכולים הצרכנים הקטנים להתאגד תחת גוף מאגד ‏(אינטגרטור‏) הרוכש בעבורם את החשמל במרוכז מיצרן החשמל, ונושא בחובות הדיווח והתפעול שהוא דורש ‏(למשל, Take or Pay‏). ואולם בישראל עדיין לא הושלמה רגולציה מתאימה, כשברקע מפעילה חברת החשמל מכבש לחצים כבד על הדרג הפוליטי בניסיון לסכל כל מהלך שכזה.

בדוראד סירבו להגיב לדברים, ואילו תגובת לאומי לא התקבלה עד סגירת הגיליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker