חוששים ממחסור: חברת החשמל מחפשת בדחיפות טורבינות ב-200 מ' ד'

חברת החשמל פירסמה מכרז לרכישת 12-6 טורבינות גז ניידות עקב תקלה בתחנת הכוח בגזר

איתי טרילניק
איתי טרילניק

חברת החשמל נערכת למצוקת חשמל בקיץ הקרוב ויוצאת שוב במכרז לרכש חירום של תחנות כוח קטנות. החברה מתכננת לרכוש טורבינות גז ניידות לייצור חשמל בהספק של עד 180 מגה־ואט, שעלותן עשויה להגיע ל–200 מיליון דולר. החברה חוששת כי תקלה שאירעה בתחנת הכוח גזר של החברה תגרע ממשק החשמל כ–370 מגה־ואט למשך כמה חודשים.

בשבוע שעבר פירסמה החברה מכרז לרכישת 4–6 טורבינות ניידות בהספק של 10–15 מגה־ואט כל אחת ובהספק כולל מינימלי של 60 מגה־ואט. החברה מבקשת אופציות לרכישת שש טורבינות זהות נוספות. גם בשנה שעברה פירסמה חברת החשמל מכרז דומה, שבוטל בסופו של דבר.

תחנת הכוח בחדרהצילום: מוטי מילרוד

חברת החשמל עושה מאמצים לחפות על התקלה החמורה ביחידת הייצור בגזר, מתוצרת סימנס, שתיקונה עשוי להימשך עד שנה. לפי הערכות, תקלה במנגנון חיבור היחידה לחשמל הביאה לשריפת הגנרטור ביחידה, שעלות תיקונו מוערכת ב–15 מיליון יורו. זאת לצד נזק נוסף של 60 מיליון דולר שתספוג חברת החשמל משימוש חלופי בסולר.

מקורבים לחברת החשמל טענו כי לסימנס אין כיום "על המדף" גנרטור חדש מהדגם המבוקש, ולכן עומדות בפניה שתי אפשרויות בלבד: תיקון הגנרטור שנפגע, או רכישת גנרטור משומש והתקנתו בתוך 3–4 חודשים. בשבועות האחרונים מנהלת חברת החשמל משא ומתן מול חברת אנרגיה הולנדית לרכישת גנרטור משומש, אף הוא מתוצרת סימנס - אך בעלות גבוהה עד פי שלושה ממחיר גנרטור חדש, משום שזו משקללת גם פיצוי לחברה ההולנדית.

מקורות בכירים בענף האנרגיה מתחו ביקורת על הצעד של חברת החשמל, ורמזו כי החברה מנסה להימנע בכל מחיר מהישענות על היצרנים הפרטיים המתחרים. ואולם, אחרים טענו כי בניתוח העלות של הגנרטור המשומש, יש לשקלל גם את הנזק שסופגת החברה מאי הפעלת היחידה בגז לתקופה ממושכת יותר.

בקיץ שעבר לא אירעו הפסקות חשמל יזומות בזכות התגייסות הציבור להפחתת הצריכה בשעות הצהריים, תיקון מהיר של תקלות בתחנות הכוח של חברת החשמל וכן הסדרים שקבעה רשות החשמל להפחתת צריכת החשמל על ידי צרכנים כבדים. עם זאת, רזרבת החשמל ירדה עד כדי 1.8% בלבד 
בימי הביקושים הגבוהים של חודש יולי.

מחברת החשמל נמסר כי "בעקבות לקחים שהופקו מתרגילים תקופתיים שהחברה מבצעת, בהם נבחנת ההיערכות ואפשרות מתן מענה לתרחישי כשל שונים, התקבלה החלטה לצאת להליך רכש של טורבינות גז ניידות. טורבינות אלו יתנו מענה מהיר בשעת חרום ביטחונית או אסון טבע למקרה שאזורים מסוימים ינותקו מרשת החשמל הארצית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker